Wpis z mikrobloga

#koty #kot #karmadlakota przy okazji #pokazkota #kitku dla zasięgu
tl;dr: karma dla kota

Od paru tygodni mamy w domu brytyjczyka z hodowli(obecnie ma niecałe 4 miesiące). Wszystko legit, cerytyfikat itp., pani z hodowli bardzo miła i widać, że dba o zwierzaki.

Ona stosuje karmę ROYAL CANIN dla brytyjczyków krótkowłosych (2-12 miesiąc życia) suchą i mokrą. Mówiła, żeby miał CAŁY CZAS nasypaną suchą w misce i raz dziennie dać trochę mokrej, i tak co 2 dni dawać jakieś mięso z kurczaka itp., surowe. Tak też robimy i kot ma się bardzo dobrze, żadnych problemów żołądkowych.

Zacząłem czytać o karmach ostatnio i w tej Royal Canin jest wszystko czego się nie poleca. Faktycznie to jest syf z tej samej półki co Whiskasy?

Szukać od razu nowej karmy i zmienić całkowicie jego nawyki żywieniowe? Nie będzie miał problemu z przestawieniem się? I czy stosować głównie mokrą karmę, czy może stać ta sucha cały czas?
gundogawa - #koty #kot #karmadlakota przy okazji #pokazkota #kitku dla zasięgu 
tl;d...

źródło: comment_Vc7aEqn6Pr7F14ZP9mU6BG1qR1C5aVzc.jpg

Pobierz
  • 22
@gundogawa: Royal to syf, potwierdzam. Zmień karmę, ale zrób to stopniowo (początkowo mieszaj starą z nową). Najlepiej przestaw kota na tylko mokrą, bo sucha sprzyja chorobom nerek i nie jest polecana dla kotów.
Jeśli chodzi o karmy mokre, to polecam: feringa, catz finefood, granataPet. Z trochę tańszych niezła jest MAC's.
Póki kot nie dorośnie, najlepiej żeby miał karmę w misce cały czas. Jak będzie miał gdzieś z rok, to możesz zacząć
@gundogawa: Świeżaki z was. Suchą ma mieć w misce przez cały czas gdyż jego system trawienny jest tak zbudowany, że kot szybko głodnieje i lubi pochrupać 9 razy dziennie. Dodatkowo ma komfort polegający na świadomości stałego dostępu do jedzenia. Najważniejszą sprawą jest kubełek z wodą - ma być zawsze pełen świeżej, zimnej wody.
Mokre z saszetki daję dwa razy dziennie - czyli pół rano i pół po południu ale mniej aktywna
@BeetleJuice: To że Twoja firma robi taki marketing nie oznacza, że reszta Twojego wpisu jest prawdą ¯\_(ツ)_/¯
Sucha karma naprawdę robi syf w kocim organizmie. Podczas praktyk u weterynarza takich przypadków widziałam mnóstwo, każdy kot z wielkimi struwitami był karmiony super suchą karmą.
@BeetleJuice: Polecam zrobić kotu badania krwi i moczu, a następnie przestawić go na samą mokrą i po dwóch-trzech miesiącach ponowić badanie i porównać wyniki. To powinno dać Ci do myślenia.
@Zaff: Wyniki mają dobre, kontrole regularne, są aktywne, nie wymiotują, wypróżniają się normalnie.
Ilu kociarzy tyle sposobów i teorii ilu weterynarzy tyle rad, którą karmę kupić (najlepiej tą którą mają na półkach w poczekalni RC). Mam podejrzenie, że mokra karma pewnej znanej firmy zawiera coś co koty uzależnia - bo patrząc na skład jest przeciętnie a koty aż się trzęsą by dostać ten fast food.
@gundogawa: Sam niedawno zainteresowałem się tematem, bo zaopatrzyłem się w futrzaka z hodowli. Te najbardziej rozreklamowane, marketowe karmy to pod kątem składu bardziej pasze dla zwierząt. Właścicielka hodowli najbardziej polecała mi suche karmy firmy Orijen, Purizon i Carnilove (mają świetny skład). Jeśli postanowisz zmienić karmę to najlepiej robić to stopniowo - dosypywać do aktualnie używanej karmy trochę tej nowej i z czasem zwiększać proporcje. Generalnie to sucha karma powinna być dostępna
@Stalowa_Figura tak ten RC.

a jak dawkujesz taka puszkę 200g mokrej karmy? Ile może stać w lodówce? Ze smakiem trzeba na chybił trafił czy są smaki które koty bardziej lubią?

@BeetleJuice woda cały czas dostępna. A te listy na kicikot są 100% legit i sprawdzone? Jak z dawkowaniem mokrej mając na uwadze dawanie mięsa normalnego?

@Zaff z tych najlepszych ale z niższą cena, to która będzie najsmaczniejsza? Czy nie ma rady, bo
@gundogawa Mój kot jest bardzo wybredny, więc znalezienie karmy, która będzie jadł trochę mi zajęło a i tak muszę mieć conajmniej dwa smaki i dawać mu naprzemiennie bo jeden za szybko mu się nudzi. A jak trafię na karmę, która mu nie podchodzi to dosmaczam. Za to koty, które mam w domu tymczasowym chętnie jedzą wszystko (pewnie dlatego, że nie są rozpuszczone i za znały głodu).
Generalnie z kotami jest tak, że
Ona stosuje karmę ROYAL CANIN dla brytyjczyków krótkowłosych (2-12 miesiąc życia) suchą i mokrą. Mówiła, żeby miał CAŁY CZAS nasypaną suchą w misce i raz dziennie dać trochę mokrej, i tak co 2 dni dawać jakieś mięso z kurczaka itp., surowe. Tak też robimy i kot ma się bardzo dobrze, żadnych problemów żołądkowych.

I to jest właściwy system żywienia kota domowego

@gundogawa: > Zacząłem czytać o karmach ostatnio i w tej
deptacz_gnoju - > Ona stosuje karmę ROYAL CANIN dla brytyjczyków krótkowłosych (2-12 ...

źródło: comment_xUsfLhyvF7T40B1IQaNGHHY4idAEEQso.jpg

Pobierz
@almet73: RC jest karmą bardzo, jakby to ująć, marketingową. Firma jej robi dobrą reklamę. Wypuszczają dużo rodzajów żeby każdemu dopasować jaka to ona nie jest specjalistyczna.

Kot jest stuprocentowym mięsożercą, nie potrzebuje zapychaczy, zbóż, piór i pazurów, dlatego warto czytać etykiety. Karma może być #!$%@? tania (Kitty, Kitekat, Whiskas w promce) lub droga (Royal Canin, Sheba). Lepszą karmę (mam tutaj na myśli procentowy udział mięsa, bo dla kota to liczy się