Wpis z mikrobloga

Siema wszystkim spod tagów #programowanie w #cpp! Tutaj Marcin. Mam dla Was drobne #oswiadczenie związane z serią #sfmlowezabawy ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Startując projekt "SFML-owe zabawy", nie pomyślałem o tym, że będę bazował na cudzej pracy - głównie myślałem o tym, że chcę zrobić coś dla funu i przy okazji pożytecznego. Cieszy mnie to, że tak wielu osobom spodobała się cała seria. Dostałem też kilka wiadomości od czytelników, które dodatkowo motywowały mnie do działania. W skali 1..10 projekt dawał mi fun o wartości przewyższającej 150 ()

Niestety, ale od pewnego czasu zaczęła mnie dręczyć sprawa licencji grafik, na których oparłem projekt. Wszyscy na pewno wiecie, o jakie kwestie chodzi. Ponieważ bardzo zależało mi na kontynuowaniu projektu, zrobiłem bardzo gruntowny research, dzięki któremu dowiedziałem się, jak wygląda sprawa licencji grafik do gry Super Mario Bros. Niestety, ale z pewnego bardzo precyzyjnego oraz zaufanego źródła dowiedziałem się, że tych grafik nie można wykorzystywać nawet w celu niezarobkowym w projekcie open source. Jako, że we wszystkim, co robię musi panować porządek, to miałem do wyboru dwie opcje: modyfikację całej serii tak, aby ta nie była związana z grą Super Mario, albo zamknąć projekt. Niestety, ale pierwsza opcja nie wchodziła w grę z dwóch ważnych dla mnie powodów:

- Czułbym, że oszukuję Was - czytelników, robiąc jakieś szybkie podmiany, licząc na to, że nikt nie zauważy
- Projekt nie przynosiłby mi już takiej radości, jaką ciągle mi dawał

Tak też, postanowiłem zamknąć aktualny projekt. ()

Mam nadzieję, że wszyscy, którzy mu kibicowali, zrozumieją. Na drobne pocieszenie chciałbym dodać, że mam w planach ponowne rozpoczęcie serii, tworząc uniwersalny Platform::Edit, który będzie już niezależny od jakiejkolwiek marki. Zanim to jednak nastąpi, chciałbym zakończyć prace nad serią Teoria Kompilacji, która sporo wymaga ode mnie researchu oraz analizy tematu (my nie sprzedajemy nikomu lipy ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) ).

Pozdro!
  • 1