Wpis z mikrobloga

Jajka a cholesterol

Ok Mirki i Mirosławy,

Nawiązując do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4850007/jaja-jednak-nie-powoduja-miazdzycy/
I mojego komentarza:

Od pol roku jem jajka codziennie na śniadanie, 2-3 sztuki w formie omleta albo jajecznicy i często jeszcze z innymi daniami. Jutro idę na badanie lipidogramu. Mam tez wyniki sprzed prawie roku. Chce ktoś wiedzieć co wyjdzie?;)


Wygląda na to, że sporo osób to zainteresowało, a ja mam już wyniki. Tak więc jeszcze raz w skrócie: 14 lipca 2018 zrobiłem lipidogram, którego wartości były nieco zaburzone (zaniżone wskaźniki). Około pół roku temu zacząłem jeść codziennie średnio 3 jajka, i dzisiaj, tj. 19.03.2019 znowu zrobiłem lipidogram.

TL;DR - POLEPSZYŁO SIĘ!

1. LIPIDOGRAM 14.08.2018

- Cholesterol całkowity - 3,69 mmol/l - norma 3-5 - PRAWIDŁOWY
- Cholesterol HDL - 0,97 mmol/l - PRAWIDŁOWY
- Cholesterol LDL - 2,34 mmol/l - ZA NISKI
- Trójglicerydy - 0,83 mmol/l - norma powyżej 1,69 mmol/l - ZA NISKI
- Cholesterol nie-HDL - 2,72 mmol/l - WYDAJE MI SIĘ ŻE ZA NISKI

2. LIPIDOGRAM 19.03.2019

- Cholesterol całkowity - 4,36 mmol/l - norma 3-5 - PRAWIDŁOWY, ODROBINĘ WZRÓSŁ
- Cholesterol HDL - 0,97 mmol/l - PRAWIDŁOWY, BEZ ZMIAN
- Cholesterol LDL - 2,90 mmol/l - W NORMIE, POPRAWIŁ SIĘ
- Trójglicerydy - 1,01 mmol/l - norma 1,69 mmol/l - WCIĄŻ ZA NISKI, ALE WZRÓSŁ PRZYBLIŻAJĄC SIĘ DO NORMY
- Cholesterol nie-HDL - 3,36 mmol/l - POPRAWIŁ SIĘ

3. CZY COŚ MOGŁO WPŁYNĄĆ NA WYNIKI?

Tak, ale to pewnie eksperci się wypowiedzą. Z mojej strony:
1. Jem jajka prawie wyłącznie na śniadanie.
2. Nie stronię od tłustego jedzenia i fast-foodów raz na kilka, ale mam szybki metabolizm.
3. Dużo się ruszam - 45-60 minut dziennie na rowerze nawet zimą, podciąganie, pompki, ćwiczenia na brzuch.
4. Od miesiąca suplementuję się lecytyną, co może obniżać poziom cholesterolu, ale internety twierdzą, że aby osiągnąć jakiś efekt z lecytyny, wymagane jest przynajmniej 3 miesiące.

Wołam jajożerców!

@kaszankaschabowa @ColdTurkey @niepanimaju @kreiws @Vamteusz @Endrius @Lorneta_z_meduza @dissidenth @amorpatriae @artax @mieszkaniec-wroclawia @kuncfot @Dziad_proszalny @Warest @slash83 @stop4szpion @LubieRZca @wieczor95 @Wejszlo @piotrekkubiak @woartur @Gandezz @KrS1 @aromsar @Hakunamatata57 @duble2 @dupogisaga @Sharq00 @volfesik @adriano30 @Felynsky @AllowSh0w @porBorewicz07 @radmen2 @Przemo180 @user_ghost @dleifteh @mcdermott @arctix @ComboBreaker @fakpik @nie_prosilem_o_to @bzbe @karol_ud @qbik @kill0l @qlf00n @quizr @mitchumi

#ciekawostki #zdrowie
  • 11