Wpis z mikrobloga

89/100 Kocie sprawy Co robią koty w ciągu dnia? Jeżeli nie śpią, to szukają uwagi. Niektóre koty lubią stale znajdować się w centrum zainteresowania, inne trzymają się nieco na uboczu. Zapewniamy jednak, że każdy mruczek uwielbia od czasu do czasu skupiać na sobie uwagę, czy to w mniejszym, czy większym stopniu. Jeśli jednak kot zwraca na siebie ową uwagę w destrukcyjny sposób, zbytnio rozrabiając lub za głośno miaucząc, możesz oduczyć go tego typu manipulacji, ignorując jego zachowanie. Nie z każdym kotem oczywiście to zadziała.

Koty uwielbiają ciepełko. Promienie popołudniowego słońca, kaloryfer, nasze kolana, komputer – wszystko jest dobre, byle tylko trochę się ogrzać. Mój kot jak jeszcze miałem monitor z dupą uwielbiał leżeć obok, całymi godzinami podczas grania w CMa, a później FMa :) Lubią też mruczeć przy tym. Kot przeznacza na tę czynność średnio aż 11 tysięcy godzin w swoim życiu! Kocie mruczenie nie tylko jest przyjemne dla naszego ucha. Ma także bezpośrednio pozytywny wpływ na nasze zdrowie, gdyż obniża poziom stresu. Dźwięk ten łagodzi zarówno kocie, jak i ludzkie nerwy. Koty mruczą nie tylko, gdy jest im dobrze, ale również wtedy, gdy same borykają się ze strachem lub bólem.

Koty lubią się wspinać. Zamiłowanie do wspinaczki to pozostałość po dzikiej przeszłości. Pozycja na wyższym poziomie daję kotom przewagę zarówno wobec swoich ofiar, jak i wobec wrogów. Pozwala na uzyskanie większego zasięgu w ramach obserwacji swojego rewiru, a przy okazji na złapanie kilku dodatkowych stopni Celsjusza. Choć tez nie jest to zawsze prawda, mój kot brytyjski boi się wspinać, nawet na swój stojak ostrożnie wchodzi. Jedynie podczas remontu wskakiwał dumnie na pudła i nie bał się nawet wyższej wysokości.

Koty lubią też chować się, z kilku powodów. Po pierwsze, skrytka to doskonały miejsce na uspokojenie zszarganych nerwów, a jak wiemy, koty są dość podatne na stres. Po drugie, schowane zwiększają swoje szanse na sukces w polowaniu. Koty polują z zaskoczenia, dlatego ukrycie się jest kluczowe dla osiągnięcia powodzenia. Po trzecie, (nie będziemy tutaj oryginalni) małe przestrzenie są… ciepłe!

Choć drapanie to kocia pasja, która opiekunów denerwuje chyba najbardziej, ma ona dla kota bardzo duże znaczenie i nie powinniśmy ograniczać pupila w jej kultywowaniu. Po pierwsze – pomaga rozciągnąć mięśnie, po drugie – pozwala zetrzeć martwą warstwę powłoki pazura, po trzecie – podczas drapania kot zostawia na przedmiotach swój zapach, znacząc w ten sposób terytorium. Wreszcie po czwarte – również wizualne ślady po kocich „drapkach” są sygnałem dla innych: „to mój dom”. Kotom potrzebna jest też zabawa, do utrzymania dobrej kondycji psychicznej oraz fizycznej, a więc jest dla nich bardzo ważna.

No i dochodzimy do trzech najważniejszych rzeczy. Po pierwsze primo - sen. Koty przesypiają od 12 do 16 godzin dziennie. Są takie, które śpią nawet 18 godzin! Niezły wynik, prawda? Koty są genetycznie uwarunkowane na przesypianie większości doby. W trakcie snu małe kociaki rosną i zbierają siły na zabawę i naukę, starsze się regenerują i kumulują energię niezbędną do polowań. Jak widzisz, to nie kwestia lenistwa, ale mądrości oraz genów!

Po drugie, primo - mycie się. Pielęgnacja zajmuje aż do 1/3 wolnego czasu. I jest jednym z najważniejszych codziennych rytuałów. Koty to bardzo czyste zwierzęta, a jeśli twój pupil ma trudności z myciem się z powodu nadwagi albo wieku – koniecznie pomóż mu zachować higienę.

No i po trzecie...primo, jedzonko. Koty mają małe żołądki i króciutki przewód pokarmowy. To powoduje konieczność częstego jedzenia małych porcji. I choć może tworzyć to wrażenie, że mruczki ciągle są głodne, to powodem nie jest łakomstwo, a biologiczne uwarunkowania. Karm kota częściej, lecz podawaj mu małe porcje. W kocim brzuszku nie ma miejsca na robienie zapasów.

#100kocichciekawostek #koty #ciekawostki
sinusik - 89/100 Kocie sprawy Co robią koty w ciągu dnia? Jeżeli nie śpią, to szukają...

źródło: comment_iZV1nJYAE4vlMjfsSyAocrf5pjADKrft.jpg

Pobierz
  • 29
@sinusik: a wlasnie jak jest z tą podatnościa na stres? Bo przykładowo moje koty maja gdzieś stuknięcia pukniecia, nawet jak talerz się zabije to mają to gdzieś śpią jakby nigdy nic xd
Raz zrobiłem eksperyment z ogórem to samo xd 0 paniki ogórek przytulny i idziemy spać dalej :) o co chodzi? Czy to dobrze że tak reagują czy zepsułem koty?
@sinusik dziwne. W takim razie ja mialem jakis czarnobylski odrzut bo mój kot wychodzil codziennie o brzasku i wracal przed polnoca dopiero do domu (o ile wracał). Zdarzalo mu sie ze wracal poturbowany przez innego kocura. Wracal, nażarl sie i wypierdzielal z domu, i tak przez caly jego zywot. Na rece nie bylo mozliwosci by go wziac bo by cie zaraz podrapal calego i pogryzl.

Dachowiec, nie rasowy.
@fruziazuzia pytam o oczka, bo mam tez takiego. Bialasa i oczy ma jak megawonsz9 i szukam sobowtora teraz :D a bialasa wzielam z meliny, gdzie koty im szczaly na dywan a ludzie w tym spali :o

@Stalowa_Figura prawidlowo, kory maja ustawiać takie szczury xD

@furcio az slysze mrukanie z tego zdjecia xd
@balatka a to skubana. Zawal serca instant xD
GoplanaLodz - @fruziazuzia pytam o oczka, bo mam tez takiego. Bialasa i oczy ma jak m...

źródło: comment_e3BTOhFo0O2Db3Y7pBxj9YoEuQTfF7g3.jpg

Pobierz