Wpis z mikrobloga

Kurła, nie wytrzymie.
Taka sytuacja.
Ja, durny polaczek postanowiłem wymienić piec C.O. w domu. Raz, że eko; dwa, że wygoda (nie trzeba latać i non stop dorzucać drzewa do śmieciucha). W piątek i sobotę był u mnie "monter" (cudzysłów zamierzony), który zgodnie z wymogami gwarancji pieca musi wszystko zamontować i uruchomić po raz pierwszy. Pomijając fakt, że miał być zawór 4-drożny, a jest 3-drożny + ATV na powrocie (termostat) to po mojemu gość po raz pierwszy w swoim życiu robi instalację.
Jest powolny (wręcz ślimaczy) - mnie już nosi przy nim.
Nie ogarnia schematów (ja rozumiem, że mam tytuł magistra inżyniera informatyki stosowanej i rozumiem schematy wszelakie, ale serio? Nie ogarniać kolorowego rysuneczku na instrukcji od producenta?)
Zamontował wszystko tak, że zawrór 3-drożny steruje kierunkiem na powrót do pieca i na cały układ, a nie tak miało być. Z założenia piec sam miał sterować tym, gdzie idzie woda - boiler albo grzejniki. W niedzielę zrobiona boruta, że jest źle. Dzisiaj gość przyjeżdża i mówi, że na wyjściu na grzejniki przy piecu on mi założy manualny zawór kulowy i po problemie.
Przez 10 minut tłumaczyłem mu schemat i jak to zrobić w naszym układzie, żeby rozdział wody szedł automatycznie. Wrażenie pustki na jego gębie - normalnie aż biło po oczach.
Przyjechał o 6:50. Teraz pojechał jakieś 30km w jedną stronę, bo rury nie wział.

Normalnie kojarzy mi się Pan Wiesio z "Blok ekipy" - u siebie rób jak u siebie, a u obcego na odp*erdol.

#zalesie #budownictwo #ogrzewanie #monterzy #panwiesio #bedziepanzadowolony
  • 38
  • Odpowiedz
@Bachal: wynika to z mojego własnego ogarnięcia :) Życie w moim przypadku wymagało umiejętności czytania rysunków technicznych. A wtedy schematy (np. podłączenia sprzętu w serwerowni) instalacji to pikuś.
  • Odpowiedz
@Salomonthekrol: mam inż mechatronika, po prostu mnie dziwi, że uczą informatyka czytania schematów wszelkiej maści :) (bo o ile budowlany jest łatwo odczytac, o tyle elektryczny w maszynach przemysłowych to inna para kaloszy)
  • Odpowiedz
@SnorkyPL Tak to właśnie wygląda. U mnie co prawda fachowcy byli kumaci, ogarneli robotę w jakieś 8h. Jednak zrobiłbym to w sumie sam, bo mam narzędzia i na tyle "umiejętności" żeby takie rzeczy ogarnąć. Pewnie by mi to zajęło 2x tyle czasu, ale bym zrobił ( ͡º ͜ʖ͡º) Jednak na dotacje potrzebowałem fakturę za robotę i pierwsze uruchomienie. I tyle miałem z tej dotacji, że zwrócił mi
  • Odpowiedz
@mmarekkk: U mnie było ich 2 i grzebali się przez 2 dni. W sumie, to 1,5 dnia, bo w piątek popracowali gdzieś ze 2h i rozwalili gwintownicę. Jak pojechali po drugą (obaj) to wcięło ich na 4h i wrócili z miedzią zamiast gwintownicy. Ja rozumiem, że po drodze złapała ich potężna ulewa i musieli ją przeczekać, ale wystarczyło mnie zapytać, a ja bym załatwił gwintownicę w 15-20 minut (od ojca bym
  • Odpowiedz
@SnorkyPL U mnie latania było tyle co nic, ale kasa też gowniana. 1.5k. Jedyne co potrzebowałem, to wypełnić wniosek, kopia aktu notarialnego nieruchomości, faktura za zakup kotła i za montaż. Jak złożyłem komplet papierów, po 2-3 dniach przyszła babka z urzędu, zrobiła foty, podpisaliśmy umowę i 2 tygodnie kasa była na koncie. Załatwiłem to za jedną wizyta w urzędzie. Tylko to była dotacja z gminy, a nie z programu czyste powietrze. Tutaj
  • Odpowiedz
@SnorkyPL: Tez przechodzę aktualnie wymianę pieca, działamy wspólnie z ojcem. Przez chwile myślałem że moim ojcem jesteś i swe żale na wykopie wylewasz :D (i podobnie jestem mgr inż informatyki ( ) )
  • Odpowiedz
@SnorkyPL: Rofl i właśnie dlatego powoli przedsiębiorcy zaczynaja doceniać jak ktoś ogarnia. Nawet janusze dostrzegają, że żeby nie mieć w słuchawce #!$%@? klienta, który dzwoni i #!$%@? ich non stop, lepiej jest zatrudnić kogoś lepszego. W mojej branży też to widać (handel). Nie robię niczego nadzwyczajnego - zachowuje się wobec innych, jak bym chciał by zachowywano się wobec mnie a wielu klientów mówi mi, że mam wyjątkowe podejście. Jeśli tak faktycznie
  • Odpowiedz
@mmarekkk: u mnie hajs z gminnego programu skończył się już w lutym :P Także tylko WFOŚiGW, a tam papierologia nie warta zachodu.
@MagnusArias: jestem co prawda ojcem, ale moja córka (jedyne jak narazie dziecko) ma 4 lata, więc raczej niewykonalne żebym Twoim ojcem był :P
  • Odpowiedz
@Purple: najciekawsze jest to, że gość, który u mnie robi uważa się za serwisanta ostatniej szansy xD
Bo, "jak był tam problem u Pani X w mieście Y to do mnie dzwonili, żebym pojechał i naprawił, bo tylu serwisantów tam już było i nie mogli naprawić i babka chce nas do sądu podać. Jedź, bo jak Ty nie naprawisz to nikt nie naprawi."
Takie historie od niego słyszałem, a typek prostego
SnorkyPL - @Purple: najciekawsze jest to, że gość, który u mnie robi uważa się za ser...

źródło: comment_YFtVYcygg8EYcmtFhSQ8Ju4qpaTlLydt.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@SnorkyPL Według mnie dobrze kminisz, pytanie tylko, po co cały czas ogrzewać bojler? U mnie wygląda to trochę inaczej, bo mam 4 drogowy. Mam ustawiony priorytet CWU, pompy nie są spięte równolegle. Cyrkulacyjna, CWU i jedna na ochronę powrotu. Tak btw. co tam instalowałes? Jaki kociołek?
  • Odpowiedz
@SnorkyPL: ej o Czystym Powietrzu z WFOSiGW można wiele złego powiedzieć, sam mam kilka #!$%@?ów na niego, ale na pewno nie to, że to papierologia. Jeden wniosek w aktywnym PDF, właściwie sam się wypełnia, dwa oświadczenia do wydrukowania, to samo z ePITem, akt notarialny. Tyle. Potem tylko faktury. Złożyłbyś wniosek i na 15% byś się załapał, a drugie tyle w uldze.
A chyba nawet jak złożysz do 1lipca to nadal się
  • Odpowiedz
@SnorkyPL: A ludzie się ze mnie śmiali, że swojemu hydraulikowi płacę 100 zł za dojazd (w obie strony 160 km)... Ale piec zamontowany w jeden dzień jak potrzeba ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Btw co do schematu to ja bym to zrobił prościej. Nie mam jak rozrysować, ale postaram się wytłumaczyć:

Z pieca wychodzi jedna rura z gorącą wodą. Zaraz jest trójnik - jedno wyjście na bojler, drugie
  • Odpowiedz
@mmarekkk: u mnie niestety 3-drożny i to trochę zmienia. Bojler będzie dogrzewany cały czas, bo nie mam innego źródła ciepłej wody. Piec to Defro Spectra 14kW.

@mackw: nie chce mi się z tym pierdzielić. U mnie też kryterium dochodowe jest takie, że gra nie warta świeczki (razem z teściami w jednym domu żyjemy, więc na osobę teoretycznie wychodzi dużo).
  • Odpowiedz
@robertx: ja ogarniam - on nie za bardzo :P Przed chwilą mu tłumaczyłem, że piec ma funkcje "tryb lato (samo C.W.U.)" i "tryb zima (wszystko)". Trochę oczy wywalił. Twierdzi, że 2 miechy temu był na szkoleniu, a od tamtego czasu wyszła nowa wersja sterownika i są jakieś nowe funkcje (m.in. nie wiedział o tych trybach, minimalnym otwarciu zaworu, kierunku otwierania zaworu, itd.). Do tego nigdy nie zakładał instalacji, gdzie będzie UPS
  • Odpowiedz