Wpis z mikrobloga

W różnych serialach, filmach i książkach (Mistrz i Małgorzata, Supernatural, Sabrina) występują różne demony/diabły/archanioły i inne stworzenia. Często jest tak, że postacie o tych samich imionach są tymi samymi postaciami w tych produkcjach (głównie szatan, ale też różne demony i archanioły).
No i tak sobie myślę, że coś musi być źródłem i inspiracją dla twórców do tworzenia tych postaci, i tutaj nasuwa się moje pytanie - gdzie o tym wszystkim poczytać - kto jest kim?
Czy biblia jest dobrym źródłem takich informacji, Stary Testament, jest jakaś demonologia ogólna tak jak jest mitologia? Jakiś ogólny zbiór tych wszystkich rzeczy? Z tego co ogarniam to większość jest prawdopodobnie z chrześcijanizmu jednak, ale przecież nigdzie się o tym nie mówi, a gdzieś to być musi.
Wiele też jest pewnie niezgodnych z "prawdą" (w znaczeniu prawdy która została gdzieś kiedyś spisana i z której czerpią inspiracje twórcy seriali) i są wymyślone na bieżąco - np. Darkness jako siostra Boga w Supernatural.

Szukam jakiegoś źródła do poczytania, bo mitologia też jest przyjemną lekturą i myślę, że także to będzie fajne, ale czy coś takiego jest?

#supernatural #lucyfer #seriale #religia #biblia #demony #demonologia #mitologia #sabrina
  • 5
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@parasolki: to co koledzy wyżej pisali. Od siebie dodam zapomniane mitologie bliskowschodnie: Sumeryjska, Bablilońska, etc.
A Ciemność z Supernatural to miks Nyx z mitologii Greckiej oraz dualizmu teistycznego występującego w wielu systemach wierzeń sugerującego że Bóg musi mieć złego ale równego mu odpowiednika.