Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Co, jeżeli rozwiązaniem Paradoksu Fermiego jest to, że każda rozwinięta cywilizacja po prostu się zabija?
Spójrzmy na nas. Każdy wie o zmianie klimatu. No, i co z tym robimy? A palimy sobie trochę Amazonii. I nazywamy naukę lewacką. Aha.
To, co było w modelach przewidziane, że zdarzy się za ~50-75 lat, dzieje się już dzisiaj. Ale każdy chyba ma to gdzieś. W tym tempie, to do 2100 popełnimy samobójstwo, ciągnąc ze sobą niemalże całą biosferę.

Cywilizacja rozwija się w pewnym momencie w tak szybkim tempie, że nie jest w stanie kulturowo zrozumieć zachodzące zmiany. (Znacie anegdotę o tym, jak postępuje nauka? Grób po grobie byłego pokolenia). A gdyby była, to nie zbudowała by cywilizacji, ponieważ pewnie jej członkowie żyli by za krótko, aby coś osiągnąć.

Nie wiem, jak ktoś jest w stanie mieć już jakąkolwiek nadzieję. Nawet nihilizm nie zostaje.

No i jeszcze jedna sprawa. Nie rozumiem, jak ktokolwiek myślący, przy obecnej i przyszłej sytuacji, jest na tyle podły, aby sprowadzać na świat dzieci. Kiedyś, jakkolwiek źle nie było, był cień nadziei, że to dziecko będzie miało dobre, szczęśliwe życie. Teraz? To gwarancja powolnego, beznadziejnego czekania na śmierć za grzechy rodziców.

#przemyslenia #zalesie #antynatalizm

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: Wyjazdy dla młodzieży
  • 29
@AnonimoweMirkoWyznania: My nie osiągnęliśmy jeszcze typu I w skali Kardaszowa:)
Jeśli nie wykończymy sie wcześniej niż osiągniemy poziom pierwszy to pewnie spotkamy jakies cywilizacje(lub one sie ujawnia same). Na obecna chwile meczy nas problem z którym zapewne każda cywilizacja sie spotyka, czyli dążenie do autodestrukcji:)
Dzieci nie chce mieć, szkoda zeby sie musiały męczyć tutaj. Po drugie nie mam wyrzutów ze nie jestem eko :D
@Ponczo88: Tak naprawdę nie wiemy czy skala Kardaszewa jest dobrym miernikiem rozwoju, prawdopodobnie nie jest. Została ustalona abyśmy my, ludzie, mogli w zrozumiały dla nas sposób ustalić sobie kierunek rozwoju zgodnie z naszą intuicją.

To naiwne konsumpcyjne podejście do otaczającej nas materii i obliczanie rozwoju cywilizacji na bazie tego jak dobrze konsumujemy zasoby otoczenia może być mylne.

Gdziekolwiek się pojawimy eksploatujemy wszystko i za wyższy poziom cywilizacji wg skali będziemy uważać
Boomkin - @Ponczo88: Tak naprawdę nie wiemy czy skala Kardaszewa jest dobrym mierniki...

źródło: comment_lVsGgyxnWRl7MBwXRv2ateOeD8cDbFya.jpg

Pobierz
Nie rozumiem, jak ktokolwiek myślący, przy obecnej i przyszłej sytuacji, jest na tyle podły, aby sprowadzać na świat dzieci. Kiedyś, jakkolwiek źle nie było, był cień nadziei, że to dziecko będzie miało dobre, szczęśliwe życie.


@AnonimoweMirkoWyznania: mój wujek urodził się w 1942, ciotka w 1943.

Co do meritum

Co, jeżeli rozwiązaniem Paradoksu Fermiego jest to, że każda rozwinięta cywilizacja po prostu się zabija?


Zakładając, że każda cywilizacja działa jak nasza i
@Boomkin: no trochę się mylisz moim zdaniem. Po pierwsze ta wolność może wpływać pokoleniu geniusz, możliwe że nawet ponad 99% ludzkości poza prokreacją nie ma wpływu na jej rozwój ale to nie znaczy, że jakby chodzili jak w maszynach nie podążając za konsumpcją to cokolwiek by i tak wnieśli bo po prostu nie mają do tego predyspozycji, możliwe że w takim systemie jakąś część wybitnych jednostek się marnuje ale w społeczeństwie
No i jeszcze jedna sprawa. Nie rozumiem, jak ktokolwiek myślący, przy obecnej i przyszłej sytuacji, jest na tyle podły, aby sprowadzać na świat dzieci. Kiedyś, jakkolwiek źle nie było, był cień nadziei, że to dziecko będzie miało dobre, szczęśliwe życie. Teraz? To gwarancja powolnego, beznadziejnego czekania na śmierć za grzechy rodziców.


@AnonimoweMirkoWyznania: Miałem coś odpisać, ale po tym tekście stwierdziłem, że szkoda strzępić ryja na debila.
@AnonimoweMirkoWyznania: Amen, Opie, amen.
Myślę, że sytuacja rozwinie się jeszcze ciekawiej niż w filmach katastroficznych, bo obecna polityka szczucia na siebie ludzi nie skończy się dobrze. I może właśnie o to chodzi? Sprowadzanie na świat potomstwa zawsze było aktem egoizmu, a w dzisiejszych czasach jest nim po stokroć. A to, co zrobiliśmy z tą piękną planetą... szkoda strzępić ryja. Dorzucę dla uwagi najlepszy cytat z bardzo ciekawej instalacji, jaką jest monument
salvia - @AnonimoweMirkoWyznania: Amen, Opie, amen. 
Myślę, że sytuacja rozwinie się...

źródło: comment_VrPh5gq11KhTfx2e8aIhQC1czQKx14G8.jpg

Pobierz
@Nieszkodnik: @Boomkin: Nie tylko wojny powodują rozwój cywilizacji. Chciałbym zebranym tu rozmówcom przypomnieć o rewolucji neolitycznej, rewolucji przemysłowej. Kamienie milowe. Rewolucja naukowa - Przewrót kopernikański, przyjęcie teorii doboru naturalnego Darwina, Galileusz & Newton czyli nowy rozdział w pojmowaniu fizyki, Einstein i legendarna teoria względności, Joseph John Thomson i odkrycie elektronu, Skłodowska-Curie i pionierstwo na gruncie radiochemii. Człowiekiem miotają żądze. Nie tylko krwi, jak chcieliby uprościć niektórzy, ale także desperackiej próby
Chciałbym zebranym tu rozmówcom przypomnieć o rewolucji neolitycznej, rewolucji przemysłowej.


@Vatnajokull: jakie były przyczyny rewolucji przemysłowej? Nie przez przypadek brak rąk do pracy, spowodowany m.in. zarazą? I konieczność utrzymania produkcji przy dużo niższej liczbie pracowników? Czyli kataklizm, porównywalny do wojny?