Wpis z mikrobloga

@whiteglove absolutnie nie. Cała Trójka jest Bogiem, ale innymi osobami. Inna jest rola Ojca, Syna i Ducha. Ojciec i Syn są jednością w naturze, ale innymi osobami. Z tej relacji miłości jest Duch Święty. Nawet ciekawie jest to przedstawione w książce i filmie Chata. Było oglądane lub czytane?
  • Odpowiedz
@whiteglove: Ojciec, Syn i Duch Święty są współistotni, jak jest w wyznaniu wiary. Każdy z nich jest oddzielną hipostazą, tj. podmiotem, osobą. Co to znaczy? Trudno powiedzieć, dlatego bardzo trudno dobrać odpowiedni przykład. Nie umiem tłumaczyć, sam zbyt nie rozumiem, ale chętnie posłucham @NieMamNicDoDodania
  • Odpowiedz
  • 1
@NieMamNicDoDodania z całym szacunkiem, ale to brzmi jak jakieś wierutne bzdury ( ͡° ʖ̯ ͡°) Czemu nie może być jeden Bóg? Czy chodzi o to, że to się kłóci z tym, że chrześcijaństwo jest "niepogańskie", w związku z czym ma tylko jednego Boga, dlatego wymyśla się takie kombinacje żeby się nie okazało, że jednak ma kilku bogów albo bożków?
  • Odpowiedz
@sebastokrator właśnie sęk w tym, że trudno tu dobierać słowa i przykłady ludzkie. Można wypaczyć. Jest taki nurt w teologii dogmatycznej, które mówi, że O Trójcy Świętej można powiedzieć czym nie jest. Zaś niemożliwe jest powiedzieć czym jest. Bliskie mi to jest nie powiem. Jednak warto się starać.

Jest taki przykład amerykańskiego duchownego (nie pamiętam nazwiska) który tłumaczył Trójcę tak.

Ojciec, to ja. Jestem, który jestem..
Patrząc na siebie w lustrze, to
  • Odpowiedz