Wpis z mikrobloga

Mirki, mam może trochę głupie pytanie ale wolę się upewnić. Zabieram się do robienia mojego drugiego piwa - padło na prawdziwe pszeniczne i mam pytanie o cukier/glukozę. Pierwsze robiłem z brewkitu i tam podczas gotowania brzeczki dodawałem 1kg glukozy. Teraz nie widzę w instrukcji żadnej wzmianki o tym. Mam ją dodawać czy w tym przypadku jedyny użytek z niej będę miał podczas butelkowania? #piwowarstwo #piwo
  • 16
@71393: To jest jedna z głównych różnic brewkitów i piwa z zacierania - w brewkicie idzie się na skróty ze wszystkim, jest za mało surowca (ekstratku) i trzeba dodać albo cukru, albo puchę ekstraktu (to jest lepsze rozwiązanie, ale droższe), nie chmieli się samodzielnie piwa. To powoduje często, że takie piwo jest słabe. W warzeniu z zacieraniem nie trzeba dosypywać cukru, bo jego źródłem jest słód - można go dodać więcej.
@Nemrod: @creasy_bear: Mirki szybkie pytanie, próba jodowa po zacieraniu pokazywała ze już nie ma skrobi, odczekałem ok 15 minut żeby przygotować sobie wszystko do wysładzania i teraz przy próbie mam kolor czarny. Wszystko jest ok czy coś poszło nie tak ?
@Nemrod: A powiesz mi jeszcze jak długo trwa wysladzanie ? U mnie trwa to bardzo długo , leci bardzo wolnym strumieniem może 0,2-0,3 litra na minutę. Czy mogę powiedzmy dolać do brzeczki 10l zwykłej wody żeby przyspieszyć proces czy dalej się z tym męczyć?
@71393: Chcesz rozcieńczyć brzeczkę? Bez sensu. Filtracja trwa różnie, to zależy od tego jak ześrutowany jest słód, czy są dodatki typu owies i żyto, ile jest słodu, czy i jaki jest sracz-wężyk, a nawet na jakiej wysokości jest wiadro. Staram się wlewać dość dużo wody do filtracji/wysładzania, bo jest większe ciśnienie. Pod koniec zdarzało mi się lekko wzburzyć wierzchnią warstwę młóta i odczekać 5 minut aż się ponownie ułoży. Powinno pomóc
@Nemrod dolanie dużej ilości wody do filtracji może sprawić problemy, zwłaszcza jak mamy w zasypie pszenicę. Przez nacisk wyzszego słupa wody, młóto może się zbić i nie przepuścić niczego. Ja zazwyczaj dolewam max 1-2L, odbieram brzeczkę do gotowania, znowu dolewam 1-2L i tak w kółko. Rzadko kiedy mam problemy z filtracja.

@71393 w przyszłości jakbyś stosował słód bez łuski (np żyto czy pszenica) dodaj trochę łuski ryżowej. Potrafi bardzo pomóc zwłaszcza przy