Wpis z mikrobloga

Czy jest tu ktoś kto ogarnia matematykę? a konkretniej logikę?
Bo się kłóciłam ostatnio z wykładowcą, że zrobił błąd w zadaniu i nie znalazłam nikogo kto umiałby mi wytłumaczyć, że to ja się pomyliłam xD
Czy to jest relacją równoważności:
nPm⟺ n i m dzielą się przez 5

  • 28
Aaaa. Bo rownowaznosc chyba nie tak działa xd nie jestem to końca pewien bo to bylo dawno, ale chodzi chyba o to że z jednego musi wynikać drugie a z drugiego pierwsze. To znaczy że to że dziela się przez 5 oznacza że są w relacji, ale to że są w relacji nie koniecznie musi znaczyć że dziela się przez 5.
@ridokuu123: relacja równoważności jest wtedy kiedy relacja jest zwrotna, symetryczna i przechodnia

Czyli np: jeśli n i m dzielą się przez 5 tzn, że n jest w relacji z n, bo skoro n dzieli się przez 5 to n musi dzielić się przez 5. symetryczna, czyli: skoro są w relacji i n dzieli się przez 5 to m dzieli się przez 5 z czego wynika, że m jest w relacji z
No, z P musi wynikać Q, i z Q musi wynikać P. Ogólnie ta logika jest głupio przedstawiana na początku a potem po cichu wymagają od Ciebie profesjonalnego rozumienia tych zagadnień.
No nic, powodzenia na matematyce i stay strong
@ridokuu123: wg prowadzącego odpowiednim przykładem do tego zadania jest liczba 3.
Czyli np: 3 i 5 dzielą się przez 5, ale 3 i 3 nie dzielą się przez 5.
NO #!$%@? JAK? 3 lub 5 to spoko, ale 3 i 5? Tego to ja już nie rozumiem xD
@Gothagami: O esu... chyba właśnie ogarnęłam. jak sobie potraktuję n i m jako zbiory jedno elementowe gdzie n: {3} a m:{5} i zrobię z tego iloczyn a jak wiadomo iloczyn zbiorów jest rozdzielny względem koniunkcji, czyli mojego "i" to wtedy działa xDDDDDDDD
1,5 tygodnia nad tym myślałam, jeśli wymyśliłam źle, to proszę mi to powiedzieć dopiero po kolokwium żebym nie traciła już wiecej czasu na to zadanie xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Gothagami: nie znam się za dobrze na matmie ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale czytałem co pisałaś razem z @ridokuu123 i aż sam z ciekawości zacząłem wertować definicje i przykłady i rzuciło mi się w oczy że wszędzie pisze o zbiorach... Ale w życiu bym nie doszedł do tego co Ty, nieźle rozkminione i @ridokuu123 też coś kombinował ale chyba brakło właśnie tego jednego zdania że to się
@Odczuwam_Dysonans: ojej () ale mi się miło zrobiło ^^ szczególnie, że ja strasznie nie wierzę w swoje umiejętności matematyczne, bo mnie wiecznie ktoś gnoił za tę cholerną matmę xD a że jestem taka, że sama coś muszę zrozumieć albo nie zrozumiem w ogóle to potem siedzę o 4 nad ranem i szukam relacji xD
zasadniczo to co napisał @ridokuu123 bardzo mi pomogło, bo to