Wpis z mikrobloga

Elo! Mam JDG od kilku lat. Żona spodziewa się dziecka. Czy może ktoś ogarnięty wyjaśnić, czy przysługuje mi urlop macierzyński, tacierzyński, ojcowski, "tatusiowy", w dupeinny? Kwestię żony pomijam, bo ona jest pracownikiem na etacie. Czytałem wiele dupnych artykułów na różnych bieda-stronach o księgowości, ale nigdzie nie jest wyjaśnione prosto i logicznie jakie prawa ma przedsiębiorca, a jedynie żongluje się wymienionymi przeze mnie określeniami (może poza ostatnim). Płacę regularnie ZUS (1246,92 miesięcznie, żadnych chorobowych oczywiście nie płacę jak każdy). Może ktoś ostatnio miał do czynienia z tymi tematami? Może jakiś link, gdzie jest to jasno opisane? Help!

#kiciochpyta #firma #ciaza #praca
  • 11
@Ignac: Jeśli chcesz coś dostać, to musisz zgłosić się do chorobowego (teraz od 1.01) i ewentualnie odczekać okres karencji.
Jeśli żona będzie brała od razu roczny urlop (macierzyński+rodzicielski), to wtedy oświadczacie, czy Ty będziesz chciał korzystać z jego części, czy zostawiasz jej.
Oprócz tego będzie Ci przysługiwała możliwość zasiłku opiekuńczego - jak będzie potrzeba, abyś zamiast pracować opiekował się żoną/dzieckiem, jeśli nikt inny nie będzie w stanie.
Przy czym w przypadku
@Drobar: No tak by to zdaje się wyglądało w praniu. Idąc dalej w szczegóły dojdziesz do takiej dziwnej formuły, w której ZUS wylicza jakieś przeciętne wynagrodzenie przysługujące z chorobowego, za tacierzyńskie jest 100% a nie 80% chorobowego; wyliczona kwota jest odejmowana od mediany stanowiące wyznacznik dla stawki ZUS i uzyskujesz wtedy zmniejszenie samej składki. Końcowo wyliczana jest kwota zasiłku wraz z pomniejszeniem składki, od tego odejmują zaliczkę na dochodowy i TADAM
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ignac: dodatkowo niech żona ma na uwadze, że macierzyński to średnia z ostatnich 12 miesięcy pracy na etacie. Więc jeśli ostatnio dostała podwyżkę to macierzyńskiego dostanie mniej niż obecnie zarabia. Oczywiście zgodnie z jej wyborem 80% tej średniej z ostatniego roku będzie dostawać albo 100%.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ignac: Jeżeli nie płacisz chorobowego to musisz zacząć płacić inaczej o zasilkach od ZUS możesz zapomnieć. Musisz podlegać i opłacać w terminie składkę chorobową conajmniej 90 dni przed korzystaniem z zasiłków zus.
A co ci się należy w zamian? Ojcowski (2 tygodnie) niezależnie czy mama siedzi na macierzyńskim czy nie, opiekuńczy na dziecko lub mamę gdy któreś z nich jest chore najogólniej mówiąc, rodzicielski jeżeli chcesz korzystać w zamian za mamę