Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 18
z papeża Media Lewicowe:

Wspierajcie wolne oprogramowanie. Korzystajcie z otwartych zamienników zamkniętych programów i usług, instalujcie GNU/Linuxa zamiast Okienek.

Już dzisiaj z sieci społecznościowych tworzonych w ramach otwartoźródłowego oprogramowania, takich jak Mastodon, korzystają miliony użytkowników z całego świata. Czy takie projekty mają szansę zastąpić dzisiejszy kapitalistyczny monopol? Wszystko zależy od nas.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Mastodon_(sie%C4%87_spo%C5%82eczno%C5%9Bciowa)

#antykapitalizm #gnu #linux #informatyka #facebook #microsoft #opensource #neuropa #4konserwy #komunizm #socjalizm #redpill #libertarianizm #lewica #korwin #konfederacja #wojnaidei #akap
Pobierz Formbi - z papeża Media Lewicowe:
Wspierajcie wolne oprogramowanie. Korzystajcie z ot...
źródło: comment_XJOiGfjQUzakk4fXxDwiYE9sepgqzf3B.jpg
  • 14
@Formbi: używanie jedynie wolnego oprogramowania wg definicji FSF i stallmana jest praktycznie niemożliwe niestety. Aczkolwiek mimo ze Stallman prezentuje skrajne poglądy, to jednak cieszą jego wystąpienia i wypowiedzi, bo przesuwa to cała debatę w odpowiednia stronę i ludzie stają się coraz bardziej świadomi.

Z drugiej strony to nadal lepiej używać takiego minta niż windowsa, mimo ze większość dystrybucji linuxa nie kwalifikuje się jako „wolne”
używanie jedynie wolnego oprogramowania wg definicji FSF i stallmana jest praktycznie niemożliwe niestety.


@JulienSorel: A czemu? Chyba, że zakładamy jakiś firmware zaszyty, ale być może to kwestia czasu.

GuixSD (ale mam tam niewolnego discordzika :/)


@Formbi: Riot + most na Discorda lub wtyczka do Pidgina :P
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fervi: używałem kiedyś bitlbee, ale jednak pewne funkcjonalności są chyba tylko w normalnym discordziku (zresztą mam we flatpaku, więc nie może harcować aż tak bardzo)
@Formbi: poniekąd jest to prawda, Facebook zbudował messengera najpierw na własnym protokole, pozniej przeszli na jabbera/xmpp, niestety nie można było się kontaktować z innymi serwerami poza chat.facebook.com ale przynajmniej była możliwość korzystania z dowolnego komunikatora xmpp
@Formbi: na samym początku mieli chyba coś własnego, przeszli pozniej na xmpp, a pozniej się zamknęli całkowicie w obrębie swojego

Chyba ze coś mylę ale pamietam jak się cieszyłem ze mogę w dowolnym komunikatorze się zalogować :)
@Formbi: Sam jestem dużym fanem wolnego oprogramowania, ale gadanie że wszystko co robił Microsoft to blokowanie rozwoju to srogie #!$%@?. Niewątpliwie narobili ogromnych szkód m.in. praktykami monopolistycznymi i sraniem na standardy, ale bez takiej centralizacji kapitału choćby podobnej skali działalność badawcza byłaby po prostu niemożliwa do zrealizowania, podobnie jak inne istotne rzeczy jak dostosowywanie produktów do takiej ilości rynków, języków, oprogramowania i sprzętu stron trzecich, typów wprowadzania danych czy usług dostępności