Wpis z mikrobloga

Dlaczego Muzeum Narodowe ukrywa kolekcję Potockich i jak pojawia się ona na aukcjach? Link do znaleziska:
https://www.wykop.pl/link/5344115/dlaczego-muz-narodowe-ukrywa-kolekcje-potockich-i-jak-pojawia-sie-ona-aukcjach/

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii lub zaplusuj ten komentarz, bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

#iiwojnaswiatowa #afera #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #monety #numizmatyka #muzeum #zabytki #ciekawostkihistoryczne #prl
Pobierz
źródło: comment_1582192201S0iF6V2n73KIspzFZPuPag.jpg
  • 11
@4x80: Co dokładnie uważasz za fejka? Dowiedziałem się teraz jeszcze że powód takiego milczenia Muzeum to przeciągający się od kilku lat proces. Wciąż myślę jest to mało przekonujący powód. Nadal nikt nie wysnuł jednak skąd i jak trafiają te monety na rynek oraz dlaczego służby się tym nie interesują. Monety które wrzuciłem w artykule to tylko mała kropla, jest ich naprawdę dużo a niektóre osiągają ceny ponad 400 tys. zł.
@Zwiadowca_Historii: Dr Morka, który zajmował się śledztwem dotyczącym kolekcji Potockich, uważa, że monety mogą pochodzić w końcu maja 1945 roku z zaginionych dwóch kaset ze złotymi numizmatami. Dodatkowo, z tego co wiem, proces nie dotyczy monet i medali, a innych rzeczy. Niektóre monety na rynku z Piławą były poza kolekcją już przed wojną, czy to sprzedane, czy też wymienione (m. in. 1904 rok, Monachium, aukcja kolekcji Zygmunta Chełmińskiego, gdzie pojawiały się
@Pytongino: Kasety nie były zaginione a uszkodzone mechanicznie i monety rzekomo rozsypane. Tak więc jest to właśnie bardzo płynna kwestia ile konwojenci ukradli monet, czy w ogóle ukradli bo jest to akurat propagowana przez środowisko muzealników. Cały szkopuł w tym że przez bardzo wiele lat nikt nie powiedział ile i jakich monet się uchowało. Następnie sprawa procesu i propagandy przeciwko potockim, komuchy kładą łapy na całości zbiorów, wśród których numizmaty są
@Zwiadowca_Historii: Z tego, co czytałem, to skrzynie były uszkodzone. Ale mniejsza, ktoś złote monety ukradł i sprzedaje, co sam wyśledziłem w kilku egzemplarzach. Wszystkim zależy na proweniencji, legalność uzyskania danej monety to drugorzędna kwestia. No i monety ponoć pojawiają się na aukcjach w Polsce z USA, Ukrainy, Litwy czy Czech. Temat dla mnie też zamknięty, nic z tym nikt nie da rady zrobić.