Wpis z mikrobloga

#remont #elektryka
Cześć,
Jestem w trakcie przygotowania się do remontu w bloku i dzisiaj załatwiałem zwiększenie mocy przyłączeniowej, którą chciałem podnieść do 6kW, jednak w PGNiG powiedziano mi, że mam już 5kW jednofazowe, i aby mieć więcej musiałbym zmienić na zasilanie trzyfazowe (wymiana okablowania na klatce na mój koszt - w mieszkaniu i tak cała instalacje będzie wymieniana).

Pytanie czy 5kW może jednak nam nie wystarczy? Z planowanego sprzętu elektronicznego będziemy mieli: lodówka, piekarnik, płyta indykcyjna, mikrofala, pralka, suszarka, TV, PC, planujemy też klimatyzator jeśli spółdzielnia się w końcu ugnie i okazyjnie małe AGD. Oczywiście nie wszystko będzie chodzić jednocześnie.

Taka moc jest wystarczająca aby nie wywalało prądu na klatce? :P
  • 13
@Ludzik19: \
Może być ciężko. Wynajmowałem mieszkanie 60 m^2 z taką mocą przyłączeniową (zabezpieczenie główne 20A) i regularnie wybijało gdy jednocześnie chodziła zmywarka, mikrofala lub piekarnik i pralka załączała grzanie wody w trakcie cyklu, więc trzeba było planować używanie sprzętów. Do tego miałem tam gaz, więc chociaż kuchenka nie dokładała do obciążenia. Swoją drogą podpięcie indukcji (zakładam klasyczne 4 pola) na jednej fazie to już sam w sobie słaby temat bo
@smk666: Właśnie trochę mnie to martwi, tym bardziej, że spółdzielnia może się nie zgodzić na przyłącze 3fazowe w bloku tym bardziej, że nie tak dawno był remont klatki, a trzeba wszystkie kable pociągnąć z piwnicy :/
@Ludzik19: Generalnie z 5 kW ciężko będzie żyć, u mnie doszło do momentu że nabyłem zasilacz UPS do kompów bo takie wybicia głównego zabezpieczenia (głównego na mieszkanie, nie całej klatki) zdarzało się średnio raz w tygodniu. Łatwo się zapomnieć że akurat jednocześnie chodzą pralka i zmywarka i pójść sobie odgrzać żarcie w mikrofali a u Ciebie wystarczy odpalenie suszarki i dwóch pół w indukcji jednocześnie.
@smk666: Wcześnij też w jednym mieszkaniu miałem tak, że nie dało się jednocześnie prać i włączyć czajnika, ale nie wiem ile tam było kW. Dzięki za pomoc, będę w takim razie kombinował chyba o zwiększenie.
@Ludzik19: prawdopodobnie nie z piwnicy a z klatki schodowej. Inaczej cala klatka musialaby chodzic na tej samej fazie. Nie chce mi sie rozpisywac ale tak sie nie robi.

Po drugie na klatkach schodowych powinny byc kanaly - wiec pociagniecie nowego zasilania nawet z piwnicy nie jest tragedia. Jezeli wszystko jest dobrze zaplanowane to zrobi sie to bez zadnych zniszczen.
@Ludzik19 mi się wydaje że nawet te 6 może być mało przy tym co planujesz. Sytuacja: robisz pranie, skończyło się, przekladasz do suszarki i odpalasz kolejne pranie i już poszło ok 4 - wiadomo nie non stop, ale szans jest spora. Może pomysl o sprzętach mniejszej mocy, albo np płycie gazowej
@smk666: @Ludzik19: wystarczy, najważniejsze żeby sobie w domu kilka oddzielnych obwodów zrobić, do kuchni 2 -(jeden na stałą zabudowę, drugi pod gniazdka)do każdego pokoju osobna wiązka na gniazdka, oświetlenie może pójść na wspólnej. Obwody do kuchni i gniazdkowe 3x2.5mm.
@skaza:
Ale i tak będzie bardzo "na krawędzi", po moich przeżyciach to trochę kiepski margines. Poza tym warto by było zainwestować w trójfazowe przyłącze chociażby z uwagi na płytę indukcyjną i obecność suszarki, kwestia tylko o jakich kosztach mowa.