Wpis z mikrobloga

Leci do mnie #garmin fenix 5s #wiecejsprzetuniztalentu i mam miliony pytań bez odpowiedzi.

1. Chciałbym zmierzyć VO2max i próg mleczanowy - z tego co widzę, w manualu piszą, że wymaga danych z kilku biegów, żeby było to dokładne. Dodatkowo mam pas do biegania HRM-Run. Czy najlepiej będzie po prostu przez jakiś miesiąc wychodzić i biegać z zegarkiem i pasem i jak zbierze danych to dopiero zainteresować się VO2max i progiem mleczanowym?

2. Chciałbym robić treningi z zegarkiem, co sądzicie o tym Garmin Coach? A może po prostu jakieś plany interwałowe bo chyba też są wbudowe? Czy jakieś inne cele treningowe można ustawić?

#bieganie #biegajzwykopem
  • 15
  • Odpowiedz
@suszonepomidory: ad.1. takich pomiarow nie wykonasz przy treningach z hr z nadgarstka, do zmierzenia konieczny jest pas HR. Natomiast pytanie czy ma to sens, to sa tylko i wylaczenie orientacyjne dane, ktore zegarek wylicza na podstawie jakichs wzorow + mniejwiecej wydolnosci organizmu. Nie sugerowalbym sie tak bardzo ta wartoscia, podobnie jak nie nalezy sugerowac sie czasami z "symulator wyscigu".
Prawdziwe wartosci tylko przy testach wysilkowych podpiety do wszelkich mozliwych czujnikow, tak
  • Odpowiedz
@PurpleHaze: Mi najbardziej zależy na wyznaczeniu stref treningowych i efektywności treningu bo ma wrażenie, że "niedotrenowuje", do tego jest właśnie VO2max i próg mleczanowy tak? Wiadomo,że nie jest to pomiar laboratoryjny ale w ten weekend biegłem pierwszy raz z pasem (póki co z apką whazoo) i już z samym tętnem statystyki są ciekawsze.

Mółgbyś rozwniąć co to znaczy ze niektóre biegi bierze do progu mleacznowego a niektóre nie? Po niektórych aktywnośćiach
  • Odpowiedz
@suszonepomidory: teoretycznie tak. Ale wg mnie mocno niedoszacowuje lthr, czy raczej tempo, mnie pokazuje ok 4:30 podczas gdy realnie mam poniżej 4:10.

Generalnie próg reaguje tylko na mocne biegi, przy spokojnym bieganiu raczej się nei rusza.
  • Odpowiedz
@suszonepomidory: nie ma treningu na prog mleczanowy, garmin go teoretycznie sam wykrywa w momencie jak biegniesz z pasem na klacie. Ale ktore biegi bierze pod uwage, a ktore nie ciezko jednoznacznie powiedziec.

Ja biegam z pasem, bo biegam na tetno i odstawiam rozne glupoty, wiec hr z nadgarstka sie nie sprawdza. I tak jak pisalem, u mnie jest np tak ze jednego dnia robie bnp, albo bieg progowy gdzie do chalupy
PurpleHaze - @suszonepomidory: nie ma treningu na prog mleczanowy, garmin go teoretyc...

źródło: comment_1583145425lzvEOKRSWTLorYDTt6Ezmf.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@PurpleHaze @yggdrasil Jak coś to ja ten pas HRM-Run już mam i zamierzam z nim biegać. Wiem, że do niektórych rzeczy pas nie jest wymagany, ale strasznie dużo się naczytałęm w necie, że jak coś z tętnem to tylko pomiar na klatce piersiowej.

Przez trening na próg mleczanowy mam na myśli ten bieg z instrukcjami z zegarka gdzie on go mierzy - Przeprowadzanie testu z pomocą w celu określenia progu mleczanowego

Może
  • Odpowiedz
@PurpleHaze: Kurcze z tego co widzę to te strefy treningowe wcale nie muszą mieć progu mleczanowego xD Może niepotrzebnie brałem tego fenixa no ale #wiecejsprzetuniztalentu zobowiązuje. Któraś z tych metod pomiaru jest lepsza, gorsza? Teoretycznie jeżeli się dopiero rozwijam jak dywan jako biegacz to ta rezerwa tlenowa ma najwiecej sensu?
  • Odpowiedz
@suszonepomidory: nie odpowiem ci na pytanie ktora jest lepsza, byl o tym watek na bieganie.pl swego czasu i nikt do zadnego sensownego konsensusu nie doszedl.
W moim przypadku roznice sa rzedu do 3% wiec na dobra sprawe wartosci pomijalne.

Zainteresuj sie lepiej jakimis konkretnymi planami treningowymi, sprawdz co i jak na ciebei dziala i przy pomocy fenia i tych danych monitoruj progres. Te strefy sa fajne i kolorowe i daja mniej
  • Odpowiedz
Zainteresuj sie lepiej jakimis konkretnymi planami treningowymi, sprawdz co i jak na ciebei dziala i przy pomocy fenia i tych danych monitoruj progres.


@PurpleHaze: A możesz podpowiedzieć jakoś w jakim systemie to robić? Np. miesiąc trenignów na tętno, potem miesiąc na prędkość i zobaczyć co mi lepiej odpowiada? Mój cel to poprawa czasu na 10km (powiedzmy zejście na ok. 5min/km) i półmaraton (mam na swoim koncie już 3, ale wszystko mocno
  • Odpowiedz
@suszonepomidory: j.w. jaki plan nie odpalisz bedziesz progresowal, nie ma sensu zabawa miesiac tego miesiac tego, to troche strata czasu.

http://polskabiega.sport.pl/polskabiega/1,105609,15895401,Biegac_na_tempo_czy_na_tetno_.html

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Dla mnie bieganie na tetno ma wiecej sensu, bo jestes w stanie latwo monitorowac czy jestes przemeczony, czy wypoczety i zaleznie od tego dobierac intensywnosc.
Zwolennikow biegania na tempo jest rownie duzo i tez maja swoje argumenty.
  • Odpowiedz