Wpis z mikrobloga

Dworek Benedykta Górskiego na Chojnach

Bałuty i Chojny to naród spokojny - Chojny choć dużo mniej rozsławione w źródłach pojawiają się po raz pierwszy w roku 1396. W XV wieku właścicielami wsi byli Stokowscy z Remiszewic, herbu Jelita. W XVIII wieku majątek został podzielony na trzy posiadłości, a w 1786 r. część tejże odkupił burgrabia grodzki warszawski Benedykt Górski, herbu Nałęcz.

Niedługo potem wzniósł dworek, który po licznych zmianach właścicieli, zawirowaniach, pożarze, wahaniach ekonomicznych majątku szczęśliwie przetrwał.

Jest to parterowy budynek zbudowany z bali modrzewiowych. W pomieszczeniach wewnątrz zachowały się sztukaterie z końca XIX wieku. W jednym z pomieszczeń (saloniku) zachował się relief ukazujący główni aniołków. W izbie południowo-zachodniej zachował się również zdobiony zabytkowy piec z XIX wieku. Dach najbardziej charakterystyczny jest utrzymany w barokowej formie. Elewacja została otynkowana w celu zabezpieczenia budynku przed czynnikami atmosferycznymi.

Gospodarstwo rolne w skład, którego wchodził dworek po II wojnie światowej zostało znacjonalizowane i przekształcone w ośrodek wypoczynkowy. Sam dworek w latach 60. przeszedł remont kapitalny i został zaadaptowany na potrzeby administracji ośrodka. Obecnie służy za lokal gastronomiczny.

Dworek na Chojnach jest jednym z tak nielicznych zachowanych w dobrym stanie budynków szlacheckich znajdujących się obecnie w granicach administracyjnych Łodzi.

#lodz #historialodzi #historia #architektura
lesioknz - Dworek Benedykta Górskiego na Chojnach

Bałuty i Chojny to naród spokojn...

źródło: comment_1584268586C4nhZpLWQcIsQumLMT0D6C.jpg

Pobierz
  • 1