Wpis z mikrobloga

Uszanowanie,
przepraszam, że piszę jako zielonka, ale niestety zgubiłem telefon i nie mogę zalogować się na konto przez 2FA ¯\_(ツ)_/¯

Jak jest z rozliczeniem #pit na podstawie raportu rocznego z #degiro ?
W 2019 roku kupiłem parę spółek na #nasdaq , ale żadnej nie sprzedałem. Na #gpw z poskim maklerem sytuacja byłaby jasna.
Tutaj jednak:
"sprzedaż papierów wartościowych" jest wpisana kwota, ponieważ
"Prosimy pamiętać, że wszystkie niezainwestowane środki pieniężne są trzymane w FRP. W chwili zakupu produktu
finansowego ekwiwalent jednostek uczestnictwa FRP jest automatycznie sprzedawany".
"zakup papierów wartościowych" to kwota za jaką kupiłem akcje powiększona o straty wynikające z FundShare UCITS EUR Cash Fund, które w jakieś części (chyba do 2.5k euro) pokryje mi degiro. Teraz widzę 2 możlwości:

1. Nie wpisuję niczego dodatkowego w PIT-38 (mam automatycznie wygenerowany od polskiego maklera), ponieważ nie sprzedałem żadnej akcji.
2. Uzupełniam PIT-38 o raport roczny degiro, gdzie "sprzedaż papierów wartościowych" to mój przychód, a "Zakup papierów wartościowych" koszty uzyskania przychodu. Pomijam kwestie prowizji, przewaluowań itp itd

#degiro #gielda
  • 2
@em_si_zi: Wypełniasz PIT-38 na Rocznego Raportu Podatkowego, który powinien być dostępny do pobrania na twoim koncie.

Szukasz tych nazw w raporcie od degiro (wyróżnione pogrubioną czcionką):
Prowizje + Zakup papierów wartościowych = koszt uzyskania przychodu
Wpisujesz to w pozycji 22 jako "Inne przychody" w części C

Sprzedaż papierów wartościowych = przychód który wpisujesz w pozycji 21

Przychody wykazane w części D informacji PIT‑8C: to pole zostawiasz puste, bo takiego PIT od