Wpis z mikrobloga

Ciąg dalszy akcji #zbieramnatesle. Już wiesz na czym polega ta akcja, więc przejdźmy dzisiaj od razu do rzeczy :) Wspominałem, że w najbliższym czasie planuje kupować trochę więcej, niż początkowo zakładane 2k PLN/miesiąc. Tak też się stało.

Generalnie, skąd moje zwiększone tępo inwestycji? Generalnie uważam, że cały kryzys związany z koronawirusem, w ogólnym rozrachunku raczej pomaga Tesli, głównie dzięki temu, że:
- cała konkurencja dostaje teraz ostro po dupie, odnotowuje ogromne spadki sprzedaży
- wielu konkurentów Tesli, już ogłosiło odłożenie w czasie wdrożenie różnych swoich elektycznych modeli. Przewaga Tesli tylko się powiększy
- kondycja finansowa Tesli jest obecnie bardzo dobra. Zebranie dodatkowych funduszy tuż przed spadkami, to był majstersztyk.
- wyniki produkcji i sprzedaży z Chin, są dużo lepsze niż nawet miałem nadzieję
- pomimo tego, że popyt na auta spada, Tesla nie powinna odczuć go tak bardzo jak konkutencja, bowiem Tesla zawsze była raczej "production limited". Możliwe, że Tesla przejdzie przez krysys suchą stopą, dalej nie mogąc zaspokoić popytu i sprzedając wszystko co mogą wyprodukować.

Dodatkowo... za 2 dni mają był ogłoszone wyniki finansowe za Q1 2020. W I kwartale Tesla miała trudności przez to, że na początku lutego musiała zamknąć na chwile fabrykę w Chinach, a w marcu u siebie w stanach. Pomimo tego, liczba wyprodukowanych i sprzedanych aut była ich rekordem jak na Q1 (statystycznie najsłabsza część roku). Scenariusze moim zdaniem są generalnie dwa. Po cichu liczę, że Tesla zanotuje zysk a tym samym dostanie sie do SP500. Jeżeli taki scenariusz sie sprawdzi, Tesla może zaliczyć swoje nowe All Time High... i pobujać się przez jakiś czas powyżej ceny $1000.

Jeżeli Tesla zysku mieć nie będzie, według mnie nie zaskoczy to wszystkich. Wiele osób w obecnym momencie spodziewa się straty. Jeżeli Tesla rozminie się z szacunkami analityków dość znacząco na minus... to czeka nas moim 2-3 miesiące niepewności z nieco niższymi cenami, po czym Tesla w Q3 i Q4 powinna dalej wrócić na tory.

W najbliższych kilku tygodniach tak naprawdę widzę tylko jedno ryzyko, które może mieć duże konsekwencje. Co ciekawe związane nie z Teslą, a ze #spacex.

Na 27 Maja planowany jest pierwszy załogowy lot kapsuły Dragon na szczycie Falcona9, na stację ISS. Nie wiem czemu, ale mam jakieś złe przeczucie na temat tego startu. Tak, kapsuła ma awaryjny system ewakuacji, który został nawet przetestowany podczas in-flight abort test, jednak jeżeli przypadkiem któryś z amerykańskich astronautów zginąłby podczas lotu... to SpaceX i Elona z całą pewnością będzie czekać gehenna. Media rzucą się na niego i zaczną kwestionować wszystko to co robi. Wówczas nawet małe potknęcie autopilota, może skutkować kolejną rozdmuchaną aferą, czego skutkiem mogą być dodatkowe niekorzystne regulacje, którym przyklaśnie cała konkurencja, więdząc, że dzięki temu będą mieli szansę Teslę nieco podgonić.

Scenariusz powyżej jest na pewno przerysowany... ale chciałem się nim podzielić z Wami :P Osobiście oprócz "przeczucia" wszystkie inne dane mówią, że powinno być dobrze. Więc liczę na to, że będzie :)

Ile dokupiłem tym razem?

Kupiłem trochę w środku miesiąca, a w zeszłym tygodnia "przesunąłem" kolejne 2 akcje z Revoluta na mBank i dokupiłem 2 kolejne.

- 14 kwietnia kupiłem 0.5058259 akcji w cenie 729.50 USD/akcja
- 23 kwietnia sprzedałem 2 akcje z mojego konta na Revolucie, w cenie 728,60 USD/akcja, a chwile później
- 23 kwietnia kupiłem 4 akcji w cenie 729.49 USD/akcja, w mBanku

Co od ostatniego wpisu daje ~2.5058259 akcji za łączną kwotę 7666.39 PLN (rekord), co daje średnią cenę 730.20 USD/akcje. Jednocześnie mój wkład własny zwiększył się w tym miesiącu o 27.08%


Dzięki czemu obecnie posiadam dokładnie 24.5058259 akcji Tesli.

TR;DR;

# Liczba posiadanych akcji TSLA: 24,5058259 (24 akcji w mBanku, 0.5058259 w Revolucie)
# Wartość portfela: 19574.03 / 81957.44 PLN
# Wkład własny: 9,059.63 USD / 35,973.54 PLN
# Średnia cena zakupu akcji: 369.69 USD/sztukę
# Zysk/Strata: +127,82% (+ 45,980.08 PLN)

# Uzbierałem obecnie ~30.35 Tesli Model Y *


# Do uzbierania zostało 69,65% : 188,055.00 PLN
# Gdyby cena akcji staneła w miejscu, a ja co miesiąc dokładałbym akcji za 2k PLN, to Tesle kupiłbym w: Lutym 2028 (poprzednio: Sierpień 2029)
# Liczba osób obserwująca tag #zbieramnatesle: 1673 (+33)
# Liczba osób, która dopisała się do mikrolisty, by dostawać powiadomienia o kolejnych wpisach: 177 (+4)

Poprzednie zestawienia: 2020-04-05, 2020-03-05, 2020-02-03, 2020-01-01, 2019-12-04, 2019-11-06, 2019-10-25, 2019-07-24, 2019-07-03, 2019-06-05, 2019-05-24

Ciekaw jesteś jak to się skończy? Dopisz się do listy, jeżeli chcesz być wołany do kolejnych wpisów, badź zacznij śledzić tag #zbieramnatesle

#tesla #samochody #elonmusk #gielda #januszemotoryzacji #januszeinwestowania #kosmos
  • 44
do roku nowe autko, powodzonka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@SpeaRRR: nie. Raczej nie. Zdziwiłbym się. Ponadto... nie ma co się śpieszyć. Tesle Model Y będą produkować w Berlinie. Według mnie jest mała szansa, że skończą do końca roku to budować. Z drugiej strony, jak skończą, tak szybko, to cena pewnie podskoczy ładnie :)

Inna sprawa, że na pewno nie chciałbym auta z pierwszego rzutu.. wolałbym kupić auto
Nie uważasz jednak, że akcje Tesli to instrument mocno spekulacyjny


W krótkim okresie... jak cholera! Czy za 4 dni w piątek Tesla będzie po 1000 czy po 600, to nie mam najmniejszego pojęcia i nic mnie nie zdziwi!

W dłuższym okresie, uważam, że to jedna z najlepszych inwestycji, obecnie jaka jest na rynku. Tesla dopiero się rozkręca.

a więc pakowanie wszystkich oszczędności w niego może się mocno zemścić?


@Anien: no przecież
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@krabar: revolu to takie sztuczne inwestowanie. W mBanku staje się w pełni właścicielem, zyskuje wszystkie prawa normalnego akcjonariusza.
Np. Jeżeli będzie dywidenda, to w revolut zgarnia ja pośrednik, który za Ciebie akcje kupuje.