Wpis z mikrobloga

Drogie Miruny,

TL:DR:


A więc zacznijmy od tego, że jestem mgr inż. energetyki z pewnym doświadczeniem w przemyśle jak i w audytach energetycznych. Trochę programowałem na własne potrzeby w VBA i w narzędziach CAE dla energetyki + LabView.

Ostatnimi czasy zmieniłem pracę na zachodni korpo koncern w energetyce gdzie pracuję w dziale optymalizacji dla wszystkich elektrowni. Na studiach pracowałem w dziale planowania produkcji też w korpo gdzie pisałem makra (;d) i obsugiwałem SAPa więc gdy połączyłem to z moją wiedzą techniczną przyjęto mnie na moje obecne stanowisko, które bardzo sobie chwalę ;) Dużo działam w GAMS, musiałem skrobać na własne potrzeby w R i z tego względu, że uważam, że VBA to narzędzie z lamusa, myślę o rozpoczęciu jakiegoś campa, MOOCa, coursery, edXa czy czegoś takiego. Dodam, że mam dość duże pole manewru aby swoją wiedzę ćwiczyć w godzinach pracy w oparciu o zasoby firmy, kilku moich kolegów zespole jest bardzo dobymi ogarniaczami - znają ML, DS & DS i je stosują, ponieważ jestem trochę laikiem w tej kwestii to ciężko mi powiedzieć jak bardzo się na tym znają. Nie mniej jednak moja sytuacja odbiega od tych złotych rad: "zacznij kodzić, idź na staż za półdarmo i ucz się w robocie o innych". Ja już mam robotę i w razie czego mam się od kogo uczyć ;)

W tej chwili widzę, że na DataCampie jest promocja do jutra - 99$ dla rocznej subskrypcji - czy warto? Mam odpaloną masę kursów w Udemy na swoim koncie, takich jak:

1. Machine Learning A-Z™: Hands-On Python & R In Data Science - Kirill Eremenko
2. Python dla początkujących - Rafał Mobilo
3. R programming - Practical and concise - Junaid Athar
4. Advanced Machine Learning & Data Analysis Projects - Mammoth Interactive

I wiele, wiele innych ktore pozyskałem na różnych promocjach.

Od razu zaznaczę, że nie mam na celu osiągnięcia arcymistrzostwa w DS - ja jestem prostym inżynierem który w większości bazuje w swojej pracy na znajomości swojego biznesu + ma umysł analityczny. Dalej chciałbym się na tym polu rozwijać, ale w pewnej części fajnie byłoby mieć mocne zaplecze wiedzy z DS.

Doradźcie jak to sensownie poukładać tak aby nie łapać wszystkich srok za ogon i na końcu mieć większy bałagan w głowie niż przed rozpoczęciem tych wszystkich kursów ;)

BTW, jak często pojawia się promocja na DataCampie na 99$? Z chęcią bym z niej skorzystał, ale nie w tej chwili - na razie próbowałbym swoich sił w oparciu o kursy z Udemy. No chyba, że od razu lepiej odpalić DataCampa i nie cudować...
Jeśli macie pomysł na dobry "roadmap" dla powyższej sytuacji to dajcie znać

#datascience #datacamp #udemy #kiciochpyta
  • 19
@kapucynka93 gdzie? Nie mogę tego wygooglować (datacamp visio)

@mprzemo dzięki za dobrą książkę, na pewno skorzystam, jeśli masz podobne tytuły godne polecenia to daj znać :)

@websterpl1: A skończyłeś w ogóle te kursy z udemy, czy tylko dodałeś do konta? Imo bez sensu kupować coś nowego, skoro nie masz samozaparcia na skończenie wcześniejszych


@Cesarz_Polski na razie dodawałem co mi się wydawało bardziej sensownym tytułem hurtowo do swojego konta, natomiast nie miałem
@kapucynka93: Dzięki. Temat przewodni dzięki temu sam się rozwiązał - porobię wreszcie te kursy na udemy, przewertuję statystykę, podziałam sam i najwyżej później odpalę próbnie datacampa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
porobię wreszcie te kursy na udemy

@websterpl1: większość darmowych kursów udemy to lipa i strata czasu. Jak zaczniesz kurs i zobaczysz, że niewiele się uczysz, olej go. Sprawdź następny. Warto czasem zapłacić te 35 zł by mieć kurs, który jest coś warty. A jeśli chcesz sprawdzić,czy kurs jest dobry - jeżeli zrobiło kurs ponad 5 tysięcy osób a średnia ocen jest powyżej 4.5 znaczy że kurs jest coś warty. No i
ążkę


@websterpl1: na coursera masz genialny kurs z stanforda z podstawami ML. a na kaggle.com znajdziesz mnóstwo informacji z data science, mnostwo ciekawych projektów wlacznie z gotowymi rozwiazaniami w pythonie.
Generalnie darmowej wiedzy w tym zakresie jest od groma nie ma sensu wydawac siana. Sam kupilem kilka kursów na udemy m.in rafala mobilo i one sa spoko tylko to samo mam na kaggle za free ;-) powodzenia

https://www.coursera.org/learn/machine-learning/home/welcome
@gorzka ogarnę co mam na udemy i będę patrzył jak mi idzie progres :) @SprzedajeInformacje dzięki za info. Szkoda, że ten kurs od Andrew Ng jest w Octavie ale nic, trzeba mieć przekrojową wiedzę :) Nie ogarniam tylko tego motywu na tej całej courserze z certyfikacją. Z tego co wiem, niby kursy są za darmo ale certyfikat na koniec jest za 80 dolców. Ale za chińskiego boga nie jestem w stanie rozszyfrować,
@SprzedajeInformacje: nie wiem kogo... szczerze mowiąc czytając różne wpisy o IT na wykopie i ogólnie w internecie dochodzę do wniosku, że czasy w IT się całkowicie zmieniły i, żeby dostać się gdziekolwiek na stanowisko juniora, trzeba mieć doktorat z Informatyki z agiegu plus równolegle ukończone prawo na Ujocie. Kiedyś słyszałem historie o piekarzach i ślusarzach jako najlepszych FullStackach w softwarehouseach...

Ponieważ ja nie chcę wiecznie studiować, a i dyplom mgr inż.
@websterpl1: no cóz, to chyba naturalne. rynek sie nasycil, konkurencja dosc duza wiec pracodawcy uzywaja papierów jako sito. na zachodzie tak jest od lat w polsce od niedawna trzeba przywyknac. ja sam zaczalem studia dopiero co, a mam 27 lat bo po prostu nie zapraszaja na interview bez papieru ¯\_(ツ)_/¯ a na najlepsze posady potrzeba PhD na dzien dobry
@SprzedajeInformacje: Ja mam taką sytuację zawodową, że albo musiałbym mieć PhD żeby wskoczyć poziom wyżej (ale na polskiej uczelni robienie doktoratu to jest dramat, a na pracodawcę, który dawałby taką szansę jeszcze nie utrafiłem), albo mieć koneksje rodzinne w branży, albo zostać ekspertem w tym co robię. A ponieważ Data Science wiele może pomóc w tym co robię, więc postanowiłem sie uczyć dalej, póki co na własną rękę w oparciu o
@websterpl1: jeżeli nie straszne Ci płacenie czesnych z własnej kieszeni to proponuję zapoznać się z ofertą open university z siedzibą w Milton Keynes. Uczelnia w top500 na świecie i uczysz się online, agzaminy w kilku miejscach w Polsce zdaje się, i kończysz z bachelor albo masterem. Możesz pracować dalej i studiować. Jak dla mnie rewelacja
@SprzedajeInformacje: już się nad tym zastanawiałem a i ofertę otwierającego się Coventry University przeglądałem ale póki co 25k PLN za rok studiów mnie trochę zgięło, z tego co widzę OU (swoją droga dzięki za przypomnienie, dawno, dawno temu słyszałem o nim ale zapomniałem, że taki uniwerek w UK istnieje) - ma jeszcze "lepsze" stawki poza kieszeniem polskiego specjalisty (póki co)
@websterpl1: Miras jak status Twojej operacji pt. przebranżowienie? Chętnie bym poczytał jak potoczyła się Twoja historia, bo jestem w podobnej sytuacji ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chętnie przytulę jakieś informacje na priv
@azeff7 ale w sumie napiszę tu, to może ktoś coś skorzysta.
Więc nie poszedłem na żadne studia bo stwierdziłem, że liczą się skille, a na podyplomowych nie zdobędę jakichś super skilli, których nie byłbym w stanie samemu nabyć. Porobiłem kilka kursów na udemy, zacząłem bardziej udzielać się w projektach analitycznych w firmie gdzie miałem/mam dobre pole do treningu. Od firmy dostałem pełen dostęp do Coursery i właśnie magluję certyfikat IBM Data Science.