Wpis z mikrobloga

@hrumque: Zawory kupiłem po 14zł/szt na alledrogo, co prawda to są zasuwy i trochę miałem obawy, czy powietrze utrzymają, ale jest ok, tylko chyba je muszę czymś nasmarować, bo pracując na sucho się lekko kleszczą w pozycji zamkniętej i przy otwieraniu przepływu jest wyraźny "przeskok", myślę, że odrobina smaru do środka wystarczy.

Tabliczki są wytrawione w mosiądzu przy pomocy termotransferu, dokładnie tak samo, jak się amatorsko PCB robi (projekt w wordzie,
@Jarek_P: oki. Wiele lat robiłem termotransfery pcb ;) więc wiem. Myślałem że raczej transfer tak samo, ale elektro-trawione czy coś, niż zwykły chlorek - przy takich ilościach materiału do wygryzienia to średnio efektywna metoda (ja robiłem w B327, podgrzewanym do 60'C i mieszanym, by przyspieszyć, ale to 35-60um miedzi z pcb, a nie taki wżer)

Zawory kupiłem po 14zł/szt na alledrogo, co prawda to są zasuwy

dobra cena, bo 14pln to
@hrumque: trawienie mosiądzu jest procesem wyraźnie szybszym, niż samej miedzi, przez tą dobę uzyskałem wżer na dobre 0,2mm tak na oko, wizualnie całkowicie wystarczający, a chlorku użyłem celowo, ponieważ mam jeszcze pół litra starego, już przepracowanego, ale jeszcze szkoda było wyrzucić, a że też używam B327, to tak stał sobie. Aż wreszcie się przydał.
BTW, pamiętam z dawnych czasów, że amelinium się w chlorku trawi jeszcze szybciej, wręcz w oczach i
ale rzucam hipotezę, że Ci te zasuwy/zasuwa puszcza(ją) dalej do rury i potem ucieka przez te niezaślepione szybkozłączki. To chyba ciężko mydlinami sprawdzić?


@paradoksik: tak, też podejrzewam którąś szybkozłączkę, będę to jeszcze sprawdzał. Kompresor 50l załącza się przy 6 barach, wyłącza przy ośmiu, zatem mam ubytek powietrza rzędu 100l w ciągu powiedzmy półtorej doby. To daje 0,75ml na sekundę, a to już powinny być wyraźne banieczki, bezproblemowe do stwierdzenia mydlinami. Oczywiście,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Jarek_P: daj sobie elektrozawor przy samym zbiorniku, sterowany wiwi ESP sonoff czy coś. . Jak to nie zakład gdzie co chwila ktoś korzysta to po co trzymać ciśnienie w całej instalacji w rurkach i na wszystkich zaworach, jak będziesz potrzebować użyć to instalacje napełnisz

Co od sprawdzania to miałem jakiś środek z wurha, co się wtryskuje do środka, pod ciśnieniem paru barów nie działa nijak ale jak się rozpręży to się
instalacje lekko do 10 bar mozna zrobic z rurek PP


@Tylko_noc: w warsztacie mam z PP, tu chciałem jeszcze uzyskać konkretny wygląd, więc poszedłem w miedź. Na tą instalację poszło może ze dwa metry rurki i parę sztuk kolanek itp. Zawory i przejściówki na gwint tak czy tak bym musiał kupić, a cenowo chyba nawet te lutowane tańsze.

daj sobie elektrozawor przy samym zbiorniku, sterowany wiwi ESP sonoff czy coś


@
@Jarek_P: ta, to chyba to, tyle że ja pryskałem do środka ;) a potem podpięcie pod kompresor i nabicie ciśnienia - elegancko na złaczce 3m dalej zaczeło się pienić, gdzie smarowanie mydełkiem nic nie pokazywało.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jarek_P:PP-R wytrzymuje znacznie więcej(: i to katalogowo.
Na znalezienie nieszczelności jest kilka sposobów, nie będę się tutaj wymądrzać, bo po co. Powodzenia w szukaniu(:
@jalop: jak robiłem instalację CWU w domu, to specjalnie kupiłem pompkę do testowania szczelności, była w stanie nabić do 50 barów. Nawet mnie kusiło, by zgrzać z resztek rurek i paru kolanek jakiegoś cudaka i przetestować, ile tak naprawdę wytrzyma ponad atestowe 20barów, ale nie miałem wtedy za wiele czasu na zabawy, a potem pompkę sprzedałem. Miedź atestowo wytrzymuje bodajże do 35 barów, więc o wytrzymałość na ciśnienie się nie martwię,