Wpis z mikrobloga

To nie jakaś parada rowerów, ale normalny poranek w Kopenhadze. Kto był w Kopenhadze to wie jak to wygląda, niesamowita ilość rowerów (podobnie jak w Holandii).
70% mieszkańców stolicy Danii dojeżdża do pracy na rowerze, drugi jest transport miejski, a samochód to najmniej popularny środek transportu.
Soren Jensen (51), sprzedał 7 lat temu swój samochód: "Miałem mercedesa, ale stał w garażu cały czas, ponieważ było o wiele łatwiej dostać się wszędzie na rowerze." (z artykułu https://www.latimes.com/world-nation/story/2019-08-07/copenhagen-has-taken-bicycle-commuting-to-a-new-level )
Świetna infrastruktura i łagodne duńskie zimy ułatwiają jazdę zimą, więc zimą też wygląda to podobnie.

#skandynawia #dania #rower #miasto #ciekawostki #praca #ekologia #europa #samochody #motoryzacja #transport
projektjutra - To nie jakaś parada rowerów, ale normalny poranek w Kopenhadze. Kto by...

źródło: comment_1591966657ZARJBB6w7xav2CihAh3Sxp.jpg

Pobierz
  • 99
  • Odpowiedz
@projektjutra: W Kopenhadze faktycznie duzo ludzi rowerem jezdzi ale zeby sie do Kopenhagi dostać z sasiednich miejscowości w regionie kopenhaskim to ogromne korki samochodow, albo wiecznie opozniona lub jakies inne majaca problemy niesamowicie droga komunikacja miejska. Poza tym jakbyscie mieli placic za samochod po 150% podatkow, plus dwa razy do roku podatek ekologiczny, po 20 zl za godzine parkowania w centrum to tez byscie jezdzili na rowerze. Nie dla wygody. A
  • Odpowiedz
@projektjutra: no super, widzę się #!$%@?ącego takim 15km dziennie na pusto xD ja rozumiem że się da, sam znam kilku poje... kolegów ktorzy czy mróz czy deszcz to wszędzie rowerem, bo tak i koniec. No ale to ekstremalne przypadki. Ja lubię fakt że rozwój cywilizacji dał mi możliwość podróżowania na wygodnym fotelu, w temperaturze jaką sobie życzę, słuchając ulubionej muzyki, będąc schronionym przed wszelkimi kaprysami pogody. Korki? Tak, są. Zdecydowanie wole
  • Odpowiedz
@DarkSoul667: Serio nie wyczaiłeś tak oczywistego baita? Wiesz w ogóle co to lennyface i do czego służy? Ja rozumiem, że twój stary cię śmieszną pałą nazywa, ale uświadamiam, że nie jest to komplement - nie wynoś tego z domu.
  • Odpowiedz
@van_lo: Jeżeli masz rower za 2, 3 lub 4 tys to wszędzie ci go ukradną jeżeli będziesz go zostawiać w tym samym miejscu na kilka godzin dziennie. W tych krajach ludzie jeżdżą najtańszymi szrotami bez bajerów. Widok ramy przypiętej do barierki z wymontowanym wszystkim co się da nie jest tam jakiś egzotyczny.
Jeżeli masz fajny rower z bajerami dobrym oprzyrządowaniem to musisz go pilnować niezależnie gdzie mieszkasz. Dobrym rozwiązaniem jest mieć
  • Odpowiedz
Soren Jensen (51), sprzedał 7 lat temu swój samochód: "Miałem mercedesa, ale stał w garażu cały czas, ponieważ było o wiele łatwiej dostać się wszędzie na rowerze."


@projektjutra: te wszędzie to chyba w obrębie miejsca zamieszkania. Co, pan Soren na wakacje nie jeździ?
  • Odpowiedz
@January25:

a moda na rowerki wzięła się z między innymi z lewej strony.


Srogie piguły Sebastianie

tak samo jak propaganda minimalistycznych mieszkań 20 m3


20 m3 xD nie wiedziałem że wielkość powierzchni mieszkania podajemy w jednostkach z objętości ale to chyba jakaś skomplikowana prawicowa matematyka ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Poza tym tak
  • Odpowiedz
w Polsce też by było spoko ale tutaj jak wykonawca robi ścieżkę to zazwyczaj ma szwagra co handluje kostką i tak #!$%@? każda ścieżka to #!$%@? kostka brukowa XDDD


@johnnyMetalowy:

Ale to nie problem, ze jest uzywana kostka brukowa do sciezek rowerowych.... szkoda tylko, ze potrafia zastosowac kostke fazowana, a do sciezek rowerowych powinni uzywac kostki niefazowanej.
  • Odpowiedz
@projektjutra moja hipoteza jest taka, że:
- Duńczycy to straszni dusigrosze. Jeśli smiejecie się z Polaków i nazywacie ich Januszami, bo szukają i kombinują jak tu mieć coś taniej to uwierzcie, że w Danii nie jest lepiej, rzekłbym jest "gorzej". Jak wiadomo, utrzymanie auta nie jest tanie, więc wnioski nasuwają się same.
- Dania jest w czołówce europejskich krajów gdzie istnieją duże koszty eksploatacji i utrzymania samochodu
- jeśli dobrze pamiętam Dania
  • Odpowiedz
Wolę jeździć samochodem, jest szybciej, wygodniej a moda na rowerki wzięła się z między innymi z lewej strony


@January25: Po mieście nie jest szybciej - w Warszawie jadąc do pracy do centrum na rowerze jestem szybciej (30 min vs 35-40 samochodem). Gdybym nie miał parkingu i musiał szukać miejsca byłoby dłużej. Nie wspominam nawet, że po powrocie mam już zaliczoną łącznie godzinę treningu.
Podjechać gdzieś blisko wygodniej rowerem - odpinam pod
  • Odpowiedz