Wpis z mikrobloga

Moja mama uwielbia snuć plany o moim ślubie i dzieciach (ja nawet o zaręczynach nie myślę ale cóż XD). No i zeszło na temat dzieci, czy je ochrzczę.
Powiedziałam, że nie. I zaczęło się piekło. Bo co ludzie powiedzo, jak to tak, nie tak mnie wychowali, będzie miało problemy w szkole, będzie stygmatyzowane, to jest nasza tradycja, oni mnie ochrzcili i wychowali w wierze katolickiej.
I teraz śmiertelnie się obraziła razem z ojcem.
Tak z ciekawości, jeśli ktoś miał taki sam problem, ale już miał dziecko co najmniej w bardzo bliskich planach, jak sobie z tym poradziliście? :D


#wiara #katolicyzm #chrzest #dzieci
  • 72
@Scorpjon: jak ich spokojnie zapytałam o argumenty związane z wiarą (typu, że nieochrzczone dzieci w przypadku śmierci nie mogą iść do nieba itp) to ich zawiesiło i nic nie powiedzieli ( ͡° ʖ̯ ͡°)

@jakis_login: patrząc po ich reakcji jak nawet dziecka nie mam w dalszych planach, to co to będzie jak już przyjdzie co do czego i im powiem, że nie ( ͡° ʖ
@Slodkie_Mango_Z_Ananasem: mam niechrzczone dziecko, sam nie chodze do kosciola w niedziele, ale czesto wejde zeby sie pomodlic albo tak sobie pomyslec w ciszy. moi rodzicie chodzacy do kosciola 0 aluzji. Tesciowa niewierzaca zaczela przez chwile cos fikac i po malej perswazji juz nie wraca do tematu. Trzymaj sie swojego zdania. A dziecko powinno byc dobrym czlowiekem a nie dobrym katolikiem bo to dwie rozne rzeczy.
@Slodkie_Mango_Z_Ananasem: co prawda moja katolicka dusza pragnie by bomel był ochrzczony, ale jeśli nie chcecie to bez sensu. A jeśli wasi rodzice tego oczekują, bo jakieś pierdół typu, bo będzie rzekomo szykanowane, czy coś to lols xD

Ostatnia linia obrony jaką mogli wyciągnąć to taka, że jeśli macie ślub kościelny to przyrzekaliście, że wychowacie dzieci w wierze katolickiej, a chrzest to jakby chociaż minimum.

Ale jeśli nie jesteś wierzącą to co
@Slodkie_Mango_Z_Ananasem fajnie inne dzieci beda mialy komunie prezenty cala rodzina, a ty go wez do Mac'a hyhy. Ciekawe co sobie pomysli o rodzicach. Wszyscy mają a, ono nie. Ale zapewne mu to wytłumaczysz i nie bedzie wcale a ecale o tym pamiętać. Kazdy świętuje, a ono nie. Ja tam ochrzcilem, ale jak dorosnie to niech sam zdecyduje czy chce zostac w tej wierze.
@Scorpjon: wiesz, ślubu kościelnego w ogóle nie planuję, więc ¯\_(ツ)_/¯

@Myslim: prezenty też mogę mu dać, co za problem. dla mnie komunia z tego co pamiętam to było (z perspektywy myślenia dziecka) odwalenie jakiejś maniany i potem prezenty. Też mu mogę kupić i zabrać do restauracji. Zresztą, to czynnik materialny a nie duchowy, a raczej komunia powinna być duchowa.
@Slodkie_Mango_Z_Ananasem aha czyli bedziecie udawać ze ma komunię? I dacie mu prezenty tak zeby zrekompensowac mu swoją decyzję? W sumie to jak dojdzie do komunii i wszystkie dzieci beda w calym amoku komunijnym, będą chodzić na przygotowania beda tym żyć to twoje wcale nie bedzue smutne? A jak sie koledzy zapytają dlaczego nie ma to powie, ze rodzice nie pozwalaja. Ciekawe co powiesz kiedy Twoje dziecko bedzie chcialo mieć komunie, a Ty
  • 16
@Myslim: nie, nie będziemy udawać. Wyjaśnimy mu na spokojnie. Zresztą, jak dzieci mogą chodzić na etykę a nie religie to nie będzie miał problemu z tym, że reszta klasy się przygotowuje a on nie. Zresztą obecnie w szkole, szczególnie w dużych miastach jest sporo dzieci, które nie uczestniczą w przygotowaniach do komunii i samej komuni.
@Myslim jeśli dziecko chciałoby mieć komunię to nie ma najmniejszego problemu uczestniczyć z nim w przygotowaniach, wyjaśnić z czym to się wiąże i dziecko wtedy może podjąć decyzję o chrzcie i komunii. Tylko większość dzieci raczej nie lubi przygotowań komunijnych (wcale im się nie dziwię) wiec nie wiem czy jakiś 10 latek plakalby że nie spędza pół tygodnia w kościele zamiast na boisku.
@jaskins byla sytacja w rodzinie, spowodowalo to mały rozłam miedzy rodzicami i dziadkami i kilkoma osobami w rodzinie. Mlodzi postawili na swoim ale już po tym kwasie ich relacje sa #!$%@?. To ciekawe co piszesz bo dużo rzeczy zostaje w rodzinie i rzadko wychodzi poza mury domu. Choć z zewnątrz wszystko wyglada cacy to moga istnieć pewne konflikty o których sie nie dowiesz.