Wpis z mikrobloga

Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasadami sztuki piekarnik elektryczny może być na jednym obwodzie z mikrofalówka, lodówką,okapem i gniazdkami roboczymi. Zmywarka jest na oddzielnym bezpieczniku. Indukcja (3 fazy) jest na oddzielnym bezpieczniku. Dodam ze piekarnik ma być zabudowany w słupku na przeciwko piekarnia. Wiec zasilanie z 3 faz odpada. Instalacja wykonana przewodem 3x2,5 mm bezpiecznik B16
Czy gniazdka elektryczne w łazience mogą być w jednym obwodzie z gniazdkami w pokojach. Pralka jest na osobnym obwodzie. Przewód 3x2,5 mm bezpiecznik B16.
Dodatkowo jedno gniazdko jest podłączone pod bezpiecznik oświetlenia. Wydaje mi się to nie do zakceptowania. Proszę o podpowiedzi.
#budownictwo #elektryka #remontujzwykopem
  • 18
@Mazur88: Raczej piekarnik na oddzielnym obwodzie, indukcja oddzielny, reszta na wspólnym. Na łazienkę oddzielny obwód i najlepiej na przykład przewód 5x2,5 z czego 1 faza na pralkę, 1 na oświetlenie, 1 gniazda, wszystko pod jedną różnicówką 3f. Bezpieczniki wszędzie B16 pod warunkiem,że zrobione tak jak napisałem.
@dyzenteria: Przeszukując internet odnalazłem ten paragraf. Ale chce się upewnić, że instalacja nie jest zrobiona zgodnie z przepisami. A co odbiorem takiej instalacji elektrycznej. Kto ją zatwierdza, że jest zrobiona poprawnie ?
@Voltaire: A jak to ma się do przepisów ? Elektryk wykonał właśnie instalacje elektryczną w opisany przez mnie sposób. Czy zgodnie z przepisami będzie musiał to poprawić ? I kto zatwierdza, że instalacja elektryczna jest dobrze wykonana.
@Mazur88: zasadniczo jeśli instalacja jest robiona w nowym domu/mieszkaniu to właśnie elektryk z dozorem i uprawnieniami budowlanymi może pieczątkę przybić po dokonaniu odbioru. Ale odbiór może zostać dokonany na przykład z zastrzeżeniami/usterkami i z dopuszczeniem warunkowym (warunkiem jest usunięcie usterek). Kto to zrobi to już nie jego sprawa, ale bez tego nie podbije papierów a co za tym idzie nie ubezpieczysz nawet budynku.
@Mazur88: Przede wszystkim powinieneś mieć projekt instalacji, to nie jest rozbudowa że robi się tylko powykonawczy. Na projekcie masz rozpisany osprzęt i przewidywaną moc na dane obwody wraz ze współczynnikiem jednoczesności i tak dalej. I wg projektu powinni robić. Jeśli tak robią to skopał projektant.
@voltaire @dyzenteria Dom jest zakupiony od dewelopera. Na etapie budowy domu razem z elektrykiem który wykonywał instalacje ustalałem położenie gniazdek. Wskazywałem gdzie ma być płyta indukcyjna,lodówka, piekarnik, okap, zmywarka itp. Niedawno odebrałem dom ale nie było podłączonego zasilania. Podpisałem umowę z zakładem elektrycznym. Po podłączeniu prądu zacząłem sprawdzać instalacje. I znaleźć takie jak wcześniej odstępstwa. Nie otrzymałem żadnych pomiarów.
@Mazur88: Ja nie wiem czy zgodnie z prawem ale wyobrażam sobie jak w gniazdko robocze podłączysz czajnik elektryczny 2,2kW i piekarnik 2,4 kW - to wystarczy żeby #!$%@?ło korek
@Mazur88: Musisz dostać protokół z pomiarów. Wykonawcę obligują do tego warunki techniczne, do których dołączony jest załącznik nr 1, w którym jest przywołana norma PN-HD 60364 dotycząca pomontażowych badań odbiorczych.
@dyzenteria: Protokół muszę otrzymać od elektryka wykonującego instalacje ? A co z tymi wadami które opisałem, czy stanowią podstawę do poprawiania instalacji elektrycznej przez elektryka. Czy powinienem również dostać protokół z odbioru instalacji od elektryka z uprawnieniami budowlanymi. Nadmienię, iż otrzymałem tylko kartę od dewelopera potrzebna do podpisania umowy z ZE. Były tam informacje o potrzebnej mocy.
@Mazur88: Nie wnikając w szczegóły powyżej, bo jestem na telefonie i ciężko mi ogarnąć ten wątek w całości, to za ewentualne wady może być wzięty do odpowiedzialności zarówno projektant jak i wykonawca. Oczywiście pierwszym ogniwem jest inwestor, który odpowiada za wszystko (to do niego powinieneś kierować reklamacje), a potem na zasadach zawartych w KC, czyli rękojmi za wady dzieła bierze do odpowiedzialności wspomniane wyżej dwa podmioty. Protokół wystawia elektryk z uprawnieniami
@dyzenteria: Ok. Dziękuje za udzielenie odpowiedzi. Proszę tylko o informacje czy również powinienem otrzymać protokół z odbioru instalacji elektrycznej. Bo protokół z pomiarów to już wiem że napewno. Dodatkowo rozumiem, że odbiór instalacji elektrycznej i pomiary powinny się odbyć przed przekazaniem mi budynku
czy również powinienem otrzymać protokół z odbioru instalacji elektrycznej

https://kb.pl/porady/protokol-odbioru-instalacji-elektrycznej-budynku-wzor-na-co-zwrocic-uwage/
@Mazur88

Zarówno protokół odbioru elektrycznego, jak i projekt instalacji elektrycznej powinny znajdować się w dokumentacji technicznej nieruchomości. Dokumenty powinny znaleźć się w dzienniku budowy i stanowić jego uzupełnienie. Pełna dokumentacja stanie się podstawą dla odbioru nieruchomości do użytkowania. Dziennik budowy znajduje się w posiadaniu kierownika budowy, aż do momentu zakończenia prac budowlanych.