Wpis z mikrobloga

Stoicyzm na dziś - 20 sierpnia - To co ważne

"Wewnętrznie powinniśmy różnić się od innych pod każdym względem, jednak nasza zewnętrzna szata nie powinna wyróżniać nas z tłumu" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 5.2

Czasami mamy potrzebę zwracania na siebie uwagi innych poprzez ubieranie się inaczej. Cynik Diogenes doprowadził to do ekstremum - włóczył się po ulicach jak ludzie bezdomni. Być może uważał, że praktykowanie filozofii w taki sposób jest właściwe. W dzisiejszych czasach raczej zmniejszyłoby to jego szanse na bycie rozpoznanym i wysłuchanym.
Pamiętajmy, że pomimo tego, że zewnętrzna transformacja może wydawać się istotna (nowy samochód, wygląd, ubiór), to jest powierzchowna w porównaniu ze zmianami wewnętrznymi.

#dailystoic - tag do obserwowania/czarnolistowania

#filozofia #stoicyzm
#motywacja #rozwojosobisty
Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
dac_oficjal - Stoicyzm na dziś - 20 sierpnia - To co ważne

"Wewnętrznie powinniśmy...

źródło: comment_1597904745qx85YUxZYsMUua8vcYUwHV.jpg

Pobierz
  • 78
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 161
Dziwnie ubierają się zazwyczaj niepewni swojej wartości ludzie.

@Youn: ...lub tacy bardzo pewni swojej wartości.

Zasada, którą opisałeś, nie istnieje tylko dlatego że ją opisałeś. Wymyśliłeś ja sobie :)
  • Odpowiedz
@dac_oficjal: Jeśli ktoś wyróżnia się wewnętrznie, to nie widzę powodu, by tłamsił ekspresję samego siebie. Uniformizacja i konformizm aka "co sąsiad powie" to żadne rozwiązanie. Myślę, że częstszym przypadkiem jest wyróżnianie się na zewnątrz, kiedy wnętrze nie ma nic do powiedzenia. Wtedy, owszem, trudno nazwać to wyrażaniem samego siebie, może świadczyć o szukaniu atencji.
Recepta Seneki jest zatem kiepska, bo ignoruje fakt, że (niekiedy) znacznie różnimy się wewnętrznie, co (niekiedy) przekłada
  • Odpowiedz
W komentarzach widzę niezrozumienie, nie musicie przecież stosować tej filozofii xd, chodzi o to, by nie wartościować swojego wyglądu tak bardzo, jak swojego umysłu. By nie szukać atencji krzykliwym ubiorem, bo to nie po stoicku, ale nikt nie ma przecież obowiązku dążyć do zostania tym stoikiem.
  • Odpowiedz
@ogrodow_wonsz: Racz odróżnić krytykę od niezrozumienia. Jeszcze raz: to, że artysta wyróżnia się z tłumu, nie świadczy o uporczywym poszukiwaniu uwagi innych, lecz bywa naturalną konsekwencją niestandardowego sposobu myślenia i przeżywania. Również nie jest to żaden dowód na to, że ktoś przedkłada aparycję ponad własny umysł - za nietypowym zachowaniem może (nie musi) wręcz stać duch wręcz szlachetny. Nie istnieje jeden, wzorcowy, idealny sposób ubierania się dla wszystkich (choćby i skromy
  • Odpowiedz
@biliard: Przecież wygląd zewnętrzny, sposób ubierania się to nie jest konsekwencja określonego myślenia czy przeżywania jak to ująłeś ale chęć wizualizacji własnej osoby przez innych w nasz bardzo określony sposób. Myślę że to miał na myśli Seneka bo powinno się nas patrzeć przez pryzmat tego co sobą reprezentujemy a nie tego jak chcemy żeby widzieli w nas inni. Zaznacze że to po prostu moje zdanie
  • Odpowiedz
@epsilon_eridani: Zdaję sobie sprawę, że wśród nas wielu jest takich, którzy ubierują się w określony sposób, bo taka jest moda, perfumują się, żeby zasłonić odór wewnętrznej pustki, mówią i gestykulują tak, jak się tego od nich oczekuje. Nieomal każdy ich ruch jest zaplanowany, obliczony na robienie wrażenia. Niemniej sądzę, że w przeciwieństwie do tego niektórzy mają gdzieś, co inni myślą o ich ubiorze, nawet jak się perfumują, to dla siebie -
  • Odpowiedz
@dac_oficjal: Diogenes i inni chodzili czasem boso po to, aby docenić wartość sandała.
Zwrócili uwagę jak szybko człowiek mający wszystko bywa niezadowolony. Jak szybko przestaje doceniać wartość sandała, póki nie chodzi boso. Cały dzień na bosaka po kamienistych uliczkach i poszarpanych, brudnych szatach pozwolił docenić to, co się ma. Wtedy jest się mniej skłonnym do narzekania na to, czego się nie ma i uświadomia sobie człowiek jak niewiele potrzebuje.

Wielu żołnierzy,
  • Odpowiedz
@dac_oficjal: powiedziałbym, że cynizm to jedna ze współczesnych plag, przez nią wielu ludzi odrzuca - świadomie lub nie - możliwość osiągania wielkich rzeczy, samorozwoju do maksimum. Parafrazuję tu cytat, ponieważ ludzie wyśmiewają próby i walkę wewnętrzną o stawanie się lepszym człowiekiem jednocześnie będąc pustymi w środku - za to w markowych ciuchach z ogromnym logo lub #!$%@? na sino-papuziato, patrz na mnie, jestem zajebisty, wartościowy, interesujący!
  • Odpowiedz