Wpis z mikrobloga

  • 162
Mirki ważna sprawa. Jestem już w takim wieku, że w bliskiej przyszłości będę starać się mieć dziecko. Od jakiegoś czasu obserwuję jak inni sobie radzą z wychowaniem i postanowiłam nagrać film dla przyszłej siebie albo nawet dwa. Jeden "czego nie robić/co robić w trakcie ciąży" i na nim mówić rzeczy typu "Nie pal, nie pij, nie rób wrzucaj zdjęć z brzuchem do Internetu" i takie tam różne, mniej oczywiste lub bardziej. Drugi, rzeczy dotyczące wychowania, tak mniej więcej do 3 lat. Na przykład chciałabym wychować dziecko czytając mu na dobranoc bajki, a nie włączać Netflixa, nie włączać telewizji do jedzenia, jak najmniej smoczka i takie tam różne. Jakąś tam wizję mam, ale chętnie przyjęłabym wiaderko porad rodziców, związanych z tym jak najlepiej wychować młodego człowieka. Bardzo was proszę o pomoc. :)

#pytaniedoeksperta #pytanie #mama #dzieci #rodzice #ciaza
  • 304
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 12
@alma_:

Może o ich rozwoju nie mam pojęcia, ale widzę jakie błędy popełniają inni i nie chcę ich popełniać

Ale to mieszkasz z tymi rodzicami 24h/7dni w tygodniu, że wiesz jakie błędy popełnili?
Jak nie, to zapewne występuje u Ciebie błąd poznawczy :)
Dziecko to ciekawy okres w życiu, po 2,5 roku mogę powiedzieć, że dalej codziennie czytamy książki(książek mamy bardzo dużo) do spania(chyba że dziecko padnie przed albo po 2
  • Odpowiedz
znam przypadki i to sporo! Gdzie mąż się wyprowadził na kanapę już rok albo prawie dwa lata temu


@antslom: To jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe... Dziwi mnie też taki rozdźwięk między tym, że jedne matki to się zastanawiają, czy w ogóle wpuszczać dziecko do małżeńskiego łoża, bo jeśli to zrobią, to może to negatywnie wpłynąć na intymność, podczas gdy inne nie widzą w ogóle żadnego problemu w tym, by nie tylko
  • Odpowiedz
@alma_: Brzmisz zupełnie jak ja i niebieski dwa lata temu! Mamy teraz prawie roczna corke.
„Będzie spać w innym pokoju” - śpi w łóżeczku dostawionym do naszego. I dobrze nam z tym ;) Ogólnie to sprawa bardzo indywidualna - dopóki wszystkim jest dobrze, to można spać z dzieckiem. Jak którejś ze stron się robi niekomfortowo to dziecko można wysłać do innego pokoju.
Kiedy zostałam na dluzej sama z dzieckiem bo mąż
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@alma_: ogarnij jeszcze przed endokrynologa. Możesz nawet nie wiedzieć o problemach z tarczycą a nie leczona może mieć poważne konsekwencje dla dziecka.
  • Odpowiedz
Nie zakładaj nie dawania smoczka, spania przy dźwiękach radia/tv, bo kurde życie weryfikuje szybko. Jak już coś ustalisz to jasne zasady co można a co nie i trzymaj się tego cokolwiek by się nie działo. Dzieciaki są cwane, uważaj na nie ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@alma_: u nas bombel 3 miesiące, więc na ten moment od siebie mogę poradzić:
- czytaj dużo dobrej literatury o ciąży i wczesnym wychowaniu,
- znajdź fajną szkołę rodzenia z dobrym programem, byle nie przyspieszoną albo weekendową,
- nie decyduj się na cesarkę bez wyraźnych wskazań medycznych. Poród naturalny może być piękny, jeżeli się do niego dobrze przygotujesz, zwłaszcza psychicznie,
- uświadamiaj partnera, szczególnie odnośnie fizjologii połogu i możliwej depresji, niech
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@alma_: naucz to rozmawiać o swoich uczuciach żeby się tego nie bał jak będzie starszy, i pozwalaj mu przeżyć niektóre rzeczy w sensie jak się wywroci to nie leć do niego i nie rób z niego ofiary tylko niech spokojnie to przyjmie i przeżyje przytul poklep, ale nie chowaj dziecko pod klosz
  • Odpowiedz
@alma_ nie olewaj dziecka gdy płacze. Ty myślisz sobie "głupi bachor myśli, że będzie tak płakał to mu ulegnę, a gdzie tam!". A wiesz co to dziecko sobie myśli?

Że mama go nie kocha.

Odrzucenie jest dla małego dziecka czymś strasznym. Jesteś dla niego całym światem, a w momencie gdy go odrzucasz wtedy, gdy ono ciebie najbardziej potrzebuje, to jego mały świat się wali. Nie bądź taka, bo z tego dziecka wyrośnie
  • Odpowiedz
@alma_ o rodzicielstwie czytaj i ucz się w ciąży. Później nie będzie czasu. Karmienie piersią ma bardzo dużo zalet. Czytając Twoje komentarze: postaraj się zrozumieć psychologię dziecka i z czego wynikają jego zachowania, pamiętaj że nie jest dorosłym. Są np. Podcasty z swps bardzo dużo otwierają w głowie klapek.
  • Odpowiedz
@alma_ to nie jest takie proste. Są dzieci z dolegliwościami, które warunkują tego typu widzimisię (asperger) i nie można w 100% stawiać na swoim. Trzeba nad tym pracować długofalowo.

BTW Dużo rozmawiaj, opowiadaj, wymyślaj zabawy. Pokaz mu filmy o kosmosie na yt no i pamiętaj że dzieci bardzo szybko uczą się brzydkich słów. Pozdrawiam:)
  • Odpowiedz