Wpis z mikrobloga

Wszystkim lewakom robiącym płaku płaku, że mieszkania drogie, a dewelopery złe trzeba przypomnieć, że w Polsce mamy coś takiego jak kooperatywy mieszkaniowe. Polega to na tym, że grupka osób może się zebrać i po kosztach, licząc się z każdym groszem wybudować sobie samodzielnie mieszkania.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kooperatywa_mieszkaniowa
Nie ma monopolu deweloperskiego, nikt nie reglamentuje sprzedaży betonu, piachu, ani ziemi. Problem tylko w tym, że wtedy trzeba by ruszyć dupsko i włożyć w to taki wysiłek jaki wkładają ludzie, którzy zajmują się tym zawodowo. Czyli zdobyć odpowiednią wiedzę prawną i techniczną, spędzić dużo czasu na projektowaniu, kosztorysowaniu inwestycji, wyborze materiałów. Tylko to wszystko jest przecież nudne i uciążliwe w porównaniu do wystawienia ręki i powiedzenia "państwo dej, bo się należy", nie? :)

PS. Tak, wiem, że nie każdy narzekający na ceny nieruchomości to lewak.

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #mieszkania #kupnomieszkania #bekazpodludzi #ekonomia #gospodarka #takaprawda #bekazlewactwa #neuropa #4konserwy #krakow #wroclaw #trojmiasto #warszawa #razem #gorzkiezale #rynekmieszkan #wykopthings
n.....n - Wszystkim lewakom robiącym płaku płaku, że mieszkania drogie, a dewelopery ...

źródło: comment_1601395647Chj9YxAmgaE58yWiOAEmVH.jpg

Pobierz
  • 77
  • Odpowiedz
@nfhn: ja to wszystko rozumiem, włącznie z Twoim punktem widzenia, tylko nie rozumiem dlaczego na przykład w Holandii znaczna wiekszo ość mieszkań na wysokie okna i ogólnie bardzo dużo przeszkleń i myślę, że może to kwestia mentalności i oczekiwań, nie sądzę by cena grała tutaj zasadnicza rolę, no chyba że dla developera żeby ciąć koszty. Ja osobiście wolałbym dopłacić więcej za jasne mieszkanie niż ciemna norę bo mieszkania nie kupuje codziennie,
  • Odpowiedz
@nfhn:
https://krs-pobierz.pl/atal-spolka-akcyjna-i24822

kapitał zakładowy 200 mln

https://krs-pobierz.pl/dom-development-spolka-akcyjna-i11279

kapitał zakładowy 25 mln

https://krs-pobierz.pl/develia-spolka-akcyjna-i12912

kapitał zakładowy 450 mln


Jakich niby kontrahentów brak? Jeżeli mam pieniądze (zarobione na poprzedniej inwestycji) to mogę przebierać pomiędzy wykonawcami, którzy bardzo chętnie mi wykonają poszczególne etapy prac.

mówimy o wejściu na rynek budowy mieszkań kolego, czy nie potrafisz zrozumieć że bez tego co wypisałem to jest niemożliwe? deweloperzy (jako grupa, sam tak to określiłeś) są monopolistą na rynku
  • Odpowiedz
@jozef-dzierzynski: Podaleś linki do wielkich spółek giełdowych. Giełda ma to do siebie, że żeby tam w ogóle być notowanym trzeba spełniać wyśrubowane kryteria. W Polsce jest kilka tysięcy firm deweloperskich. Na giełdzie jest ich bodajże kilka (nawet nie śledzę). Jak się więc ma jedno do drugiego? Poza tym samo pojęcie kapitału zakładowego też jest mylące, bo spółka może mieć KZ na poziomie 50 tys PLN a jednocześnie obracać grubymi milionami. Wysokość
  • Odpowiedz
Bo żadne z tych dóbr nie może służyć jako nośnik kapitału bo z czasem wartość maleje.

Podatek katastralny naprawia tę jedną z punktu widzenia rynkowej dystrybucji wadę nieruchomości.


@Assailant: Dlaczego uważasz, że wzrost wartości nieruchomości w czasie to wada? W jaki inny sposób, w dzisiejszych czasach można wg Ciebie przechowywać kapitał bez utraty jego wartości? Jaki inny rodzaj inwestycji przyniesie podobny zysk, przy podobnym poziomie ryzyka?
  • Odpowiedz
@nfhn Panie. Z osobami o lekko zanizonej inteligencji nie polecałbym rozmawiać, a tym bardziej z lewakami. To nie zrozumie na jakiej zasadzie działa społeczeństwo i państwo. Oni tylko chcą praw do spotykania się z kolegami z psychiatryka ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@mroznykasztan zastanów się po co jest fabryka np. samochodów. Żeby konsumenci mogli nabywać auta czy żeby udziałowiec się bogacił. Chęć zysku to w kapitalizmie bodziec dla celu głównego czyli zaspokojenia zgłoszonego popytu. Niestety bez podatków od nieruchomości są ludzie którzy mogą się bogacić bez spełnienia celu głównego czyli zaspokojenia pewnego popytu swoją działalnością.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@nfhn: mieszkania nie są drogie. Wystarczy zarabiać więcej niż te 2,5 k no i nie celować s lokalizację ci metr mają za pięć cyfr
Singiel zarabiający 3,5 k z palcem w dupie dostanie kredyt do 300k jak ma 10 procent wkładu (nadal wystarczy w no. Millennium). pracującym parom jest jeszcze łatwiej.
  • Odpowiedz
@nfhn: tylko taki gruby deweloper ma dojścia w każdej branży, hurtowe ceny materiałów, "znajomości" w urzędach, najlepszych prawników, itd. Teoretycznie monopolu nie ma, ale gdyby zwykli ludzie się za to wzięli to byłoby o wiele drożej i zapewne dłużej niż od dewelopera. No, chyba, żeby się zaczęli w tym specjalizować i poświęcać większość swojego czasu, ale wtedy zmieniliby się w... dewelopera ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@koniecswiatajestbliski: przecież opowi tylko chodzi o postawienie budynku mieszkalnego dla kilku rodzin. Oczywiście że firmy produkujące materiały sprzedają je taniej większym firmom z którymi mają umowy i zapewniony zbyt dużej ilości niż odbiorcom indywidualnym, dziwi cie to? Przez covida deweloperzy zejdą z marzy, pracuje na budowie dróg i wiem na jakim poziomie tutaj są zyski, przeciętne w deweloperce nie będą drastycznie inne.
  • Odpowiedz
  • 0
@nfhn > Czyli zdobyć odpowiednią wiedzę prawną i techniczną, spędzić dużo czasu na projektowaniu, kosztorysowaniu inwestycji, wyborze materiałów. Ale to się załatwia kierownikiem i architektem xD Co do wyboru materiałów to wybór jest prosty - bierze się jak najtańszy. Deweloperzy mają dodatkowo zniżki, których takie noname-y nie dostaną.
No i mogą sobie odliczyć VAT.
  • Odpowiedz
Żeby konsumenci mogli nabywać auta czy żeby udziałowiec się bogacił.


@Assailant: Oba te cele są ważne i konieczne, by taka fabryka mogła funkcjonować.

Niestety bez podatków od nieruchomości są ludzie którzy mogą się bogacić bez spełnienia celu głównego czyli zaspokojenia pewnego popytu swoją działalnością.


@Assailant: I tu się nie zgodzę. Właściciel nieruchomości wynajmując ją zaspokaja potrzebę zapewnienia okresowo dachu nad głową.

Powtórzę pytanie - w jaki inny sposób, w dzisiejszych
  • Odpowiedz
nie jesteś w stanie podjąć konkurencji tymi swoimi wymyślonymi kooperatywami mieszkaniowymi, barierami wejścia są

brak know-how

brak kapitału

brak kontrahentów


@jozef-dzierzynski: Czyli rzeczy za które warto zapłacić. Tak jest ze wszystkim, nawet naprawą samochodu. Możesz to zrobić samemu, a mozesz zlecić komuś posiadającemu: know-how, kapitał i kontrahentów.
  • Odpowiedz