Wpis z mikrobloga

Jak to zrobić aby stłamsić to uczucie?
Mam 23 lata, pierwszy raz od 8 lat pojadę startować w zawodach lecz uczucie towarzyszące mi przy tym jest takie samo bądź nawet większe.. stres!.( ͡° ʖ̯ ͡°)
Jak tylko myślę o zawodach to łapie mnie mega stres. Trzęsą mi się ręce i skręca w brzuchu. Wiem że jest to normalną częścią współzawodnictwa, jednak wydaje mi się że u mnie jest to ponad normę i to znacznie!
Czy można to stłamsić tylko jeżdżeniem na zawody jak najwięcej, czy da radę to wspomóc jakkolwiek inaczej?
#psychologia #sport #stres #psycholog #rywalizacja #karate
  • 12
@Xtreme_Fitness_Gyms nawet kiedy jestem dobrze przygotowany to poziom stresu jest wyjeb*** w kosmos, może to też kwestia braku jakiejś pewności siebie, braku pewności w sukces... Tyle razy nad tym siedziałem i myślałem. Do psychologa również chodziłem ale nie stricte pod zawody, niestety wirus przerwał współpracę i tak od marca nie chodzę już do nikogo
Słuchaj sam stres jest niezbędny do życia. Nie da się go stłamsić jak piszesz, czy całkowicie wyeliminować. Przyjrzyj się jaki jest jego poziom i co pojawia się w twojej głowie. Często ludzie mylą stres z lękiem o rożne konkretne rzeczy. Np. lęk przegranej, oceny trenera, negatywnej opinii rodziców, czy paradoksalnie lęk przed wygraną! Ten ostatni rodzi się z przekonania, że nie zasługujesz na nic dobrego od życia.
@Tryt_on w sumie masz rację, czuję lęk. Obrazy, scenariusze które tworzę to lęk przed popełnieniem błędu, wyjścia na "frajera"...lęk, tak jak zresztą było poruszane z psychologiem...
Z lękiem można sobie poradzić jeśli ustali się jego źródło. Polecam w tym temacie psychoterapię. Jeśli poziom lęku działa paraliżująco i znacznie utrudnia zwyczajne funkcjonowanie to farmakoterapia bardzo pomaga. Ja korzystałem z obu form pomocy i powiem ci, że całkiem skutecznie zredukowałem poziom lęku.
A spotkania z terapeutą mogą przecież odbywać się zdalnie. Kwestia rozejrzenia się za specjalistą, który możliwa taką formę terapii.