Wpis z mikrobloga

Do czego mi więcej niż 8GB ram?
No właśnie. Podajcie mi sens posiadania większej ilości. W czym to zauważę? Jak czasem widzę sygnaturki typu: I7 8700K, 16GB ram, Radeon rx 5700 to aż mnie ciśnie by spytać: nie lepiej sprzedać z tego 8GB i kupić inne lepsze podzespoły? Widziałem też u niektórych 32GB ram. To już całkiem mnie rozwala No, ale pytam bo nie wiem, więc proszę o miłe odpowiedzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#komputery #pc #pcmasterrace #informatyka
  • 101
@Pawci0o: Jak nie grasz w gierki to 8 jest okej. Ale to nie jest tak, że jak teraz ci pokazuje zużycie 6GB podczas pracy, to przy zakupie 32GB tez ci będzie pokazywać 6GB. Program zobaczy ze ma więcej dostępnej pamięci to wykorzysta więcej i będzie działał wydajniej. Pamięci nigdy dość.
@Pawci0o: jak masz nowego maca z M1 to 8GB Ci styknie. W innym wypadku, gdy jedziesz na procku AMD / Intela, to przy choćby odrobinę bardziej wymagających zadaniach 8GB staje się wąskim gardłem.
@Pawci0o: praca - docker, wirutalne maszyny same z siebie potrafią zjadać kilka GB pamięci, do tego IDE - kolejne kilka GB pamięci, przeglądarka z kilkom/kilkunastoma/kilkudziesięcioma(znam gościa z pracy który miał regularnie odpalone około 100 kart, jak się w tym odnajdował nie wiem) - od kilku do kilkunastu GB, do tego jakieś inne programy odpalone w tle, typu spotify, postman, steam, antywirus, sam system itp itd- kolejne kilka GB pamięci, u mnie
@Pawci0o: do tego dodam że dopiero teraz z tymi 32gb da się sensownie pracować, wcześniej miał 16gb i mieliło mi strasznie po pliku wymiany, co prawda na NVME także spowolnień w zasadzie nie było ale mimo wszystko czuję sporą różnice z 32gb pamięci
@Pawci0o: Odpal sobie task menagera i zobacz ile ramu wykorzystujesz podczas normalnej, codziennej pracy kompa (najlepiej na 2 monitorze jak masz) i będziesz miał odpowiedź czy potrzebujesz więcej czy nie. Dobrze mieć zapas ale masz rację że technika poszła tak do przodu, że nie trzeba mieć najnowszych podzespołów by normalnie korzystać z kompa. Przesiadka z 1 GB na 4GB albo z procek 40Hz na 200Hz to było wydarzenie i konieczność by
Odpal sobie task menagera i zobacz ile ramu wykorzystujesz podczas normalnej, codziennej pracy kompa (najlepiej na 2 monitorze jak masz) i będziesz miał odpowiedź czy potrzebujesz więcej czy nie.


@To_ja_moze_pozamiatam: to akurat jest słaba sugestia, sam windows zużywa zmienną liczbe pamięci ram, jest na tyle zoptymalizowany że będzie "jakoś" działał i na 2GB pamięci ram, jak i na 4GB jak i na 8GB i przy starcie czystego systemu po formacie będzie
@Jurigag: No ale ja nie mówię o windzie samej tylko o pozostałych odpalonych programach które OP na co dzień używa. Jak widać, że jest używane sporo pamięci to można myśleć o dokupieniu. No chyba, że się mylę.
Z drugim też się nie zgadzam. Kupiłem kompa ~10 lat temu z 4GB, dorzuciłem w połowie tego dodatkowe 4GB i siedzę tak do dziś. W nowości nie gram, na co dzień net i filmy.
@ShortyLookMean: kolejny XD tym, ktorzy w spoczynku maja 8gb raku zajete gratuluje zasyfionego windowsa. U mnie przy firefoxie, steamie, forzy horizon 4 w 2,5k na ultra i discordzie najwyzej 40% zajete z 32GB. Nie wiem, co wy robicie, ze tak syficie winde