Wpis z mikrobloga

#wesolezyciewsekcie
Świadkowie Jehowy vs Miłość i związki

Wpis powstał z okazji Walentynek, jednak uznałam że odpuszczę sobie powody, dla których ŚJ ich nie obchodzą, bo po przeczytaniu poprzednich wpisów o świętach (o Bożym Narodzeniu, Nowym Roku i urodzinach) możecie się ich domyślać (w skrócie - pochodzą od pogaństwa xd). Ugryzę za to bardziej praktyczny temat, czyli miłość i związki ŚJ.

1. Według ŚJ randki mają prowadzić do małżeństwa, co oznacza, że młodzi powinni zaczekać z randkowaniem, póki nie będą gotowi na ślub (źródło). Stworzyli nawet film fabularny (link) na temat miłości, w którym przedstawiają, że 17 lat to stanowczo za wcześnie, aby się z kimś zacząć spotykać xd

2. W myśl zasady, by “pobierać się tylko w Panu”, ŚJ szukają partnerów w swojej religii, często w swoim rodzinnym zborze, ale nie tylko (źródło). Zbory kilka razy do roku integrują się na większych zgromadzeniach, a i młodzi ŚJ starają się organizować różne między-zborowe spotkania towarzyskie typu ogniska czy przygotowania do zebrań, dzięki czemu można poznać masę nowych ludzi - w tym przyszłego partnera ( ͡° ͜ʖ ͡°)

3. Za seks przed ślubem można zostać wykluczonym. Młodzi, aby nie popełnić tego strasznego grzechu niemoralności, zachęcani są, aby nigdy nie zostawali sam na sam z wybrankiem. Najlepiej, żeby spotykali się w grupie, a w domu zostawiali drzwi otwarte, aby rodzice mogli wiedzieć, co się dzieje w pokoju ich dziecka :P (źródło) Generalnie ŚJ mają świra na tym punkcie, młodzi często są mocno kontrolowani pod tym względem.

4. ŚJ (w Polsce) biorą ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego, po czym jadą do swojej Sali Królestwa na wykład biblijny na temat małżeństwa. Para młoda podczas wykładu siedzi zazwyczaj na scenie przy stoliku, jako że wykład jest skierowany do niej. Dzisiaj ponoć młodzi mogą złożyć dodatkowe przysięgi na sali. Po takim wykładzie zazwyczaj jechało się na salę weselną. Ponieważ zbór to dla ŚJ taka rodzina, na ślub zaprasza się zazwyczaj wszystkich jego członków - zostaje wygłoszone odpowiednie ogłoszenie na zebraniu z informacją o ślubie. Na wesele natomiast zazwyczaj zapraszano młodych ze zboru, lub też innych bliskich, zależy od pary. O szczegółach takiego ślubu i wesela świetny film nagrali Światusy (link) - sami taki ślub brali, kiedy byli ŚJ ;)

Generalnie wśród ŚJ jest dosyć popularne przekonanie, że ludzie ze zboru są dużo lepsi do związku od tych “ze świata” - uważają, że mają wysokie zasady moralne i “bogate wnętrze”, nie to co niemoralni i płytcy ludzie z tego zepsutego świata idącego ku zagładzie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Kiedyś już jako niewierząca rozmawiałam z nieochrzczoną koleżanką ze zboru, która tak jak ja się tam wychowywała. Powiedziała, że ma znajomych spoza zboru i widzi, jaką mentalność mają oni w porównaniu z mężczyznami ze zboru i że wolałaby wyjść za kogoś będącego ŚJ, ale do tego by musiała być bardziej gorliwa i się ochrzcić. Powiedziałam jej, że to nieprawda, że w zborze są lepsi i podałam przykład swojego lubego, ale uznała, że @Grizwold to wyjątek xD Z tego typu propagandą, jaka jest na zebraniach, ciężko im jest uwierzyć, że ludzie ze świata i ludzie ze zboru to w sumie bardzo podobne spektrum różnych charakterów, po prostu ci drudzy są dużo lepiej przedstawiani na zebraniach, więc mają lepszy marketing ;)

To, jak widzą różnice między ludźmi ze zboru a ludźmi ze świata, dobrze przedstawiają ich filmy fabularne xD np. te: film-1, film-2

Dla rodziców ŚJ pewnie idealnie by było, jakby ich dziecko zakochało się w jakimś ŚJ z przywilejami w zborze (typu pionier, albo starszy zboru), bo tacy mają najlepszą reputację w organizacji. W praktyce jednak bywa różnie i taki młody ŚJ może się na przykład zakochać w kimś "słabym duchowo", albo w ogóle spoza organizacji. Wtedy sprawy się baaardzo mocno komplikują. Światusy również nagrali na ten temat film (link), ale chciałam Wam przedstawić to na przykładzie mojej własnej historii miłosnej. Niestety historia jest tak długa (jakieś 13 lat xd), że musiałam podzielić wpis. Ale luzik, drugą część mam prawie napisaną, więc wstawię jakoś na tygodniu.

------

Na tagu #wesolezyciewsekcie piszę wspomnienia z czasów, kiedy byłam wierzącym Świadkiem Jehowy i inne teksty w temacie. Prócz samego tagu możecie mnie też obserwować na FB.

#swiadkowiejehowy #milosc #zwiazki #jehowi #heheszki
13czarnychkotow - #wesolezyciewsekcie
Świadkowie Jehowy vs Miłość i związki

Wpis ...

źródło: comment_1613300737IYM2E8WhFpBQHcv55Akccp.jpg

Pobierz
  • 27
Zbory kilka razy do roku integrują się na większych zgromadzeniach, a i młodzi ŚJ starają się organizować różne między-zborowe spotkania towarzyskie typu ogniska czy przygotowania do zebrań, dzięki czemu można poznać masę nowych ludzi - w tym przyszłego partnera ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Możliwości poznania kogoś w swoim wieku poza rodzinnym zborem są bardzo utrudnione. Za czasów mojego odejścia (2012) właśnie likwidowano ośrodki pionierskie (takie letnie głoszenie po
@DerMirker: Ośrodki pionierskie były mega jeśli chodzi o poznawanie nowych ludzi, było mi szkoda, że z tego zrezygnowali, ale nie słyszałam, że czepili się też przygotowań do zebrań, masakra ( ͡° ʖ̯ ͡°) No ale zawsze są jeszcze różnego rodzaju spotkania towarzyskie typu ogniska, a i słyszałam, że w większych miastach młodzi organizują imprezy między-zborowe. Ogniska, czy kuligi bardzo dobrze wspominam :D

W ogóle nie rozumiałam tego
czy na weselach ŚJ też dochodzi do libacji alkoholowych takich samych jak na katolickich weselach?


@czu_mi: zależy od ludzi na tym weselu. Teoretycznie mają dawać dobry przykład ludziom spoza zboru, którzy są na tym weselu, ale w praktyce różnie to bywa :P Nie ma na przykład śpiewania "gorzko gorzko", "sto lat", żadnych przesądów ani toastów, bo oni tego nie uznają, ale alkohol jest normalnie.

Światusy, do których podlinkowałam w punkcie o
@DerMirker: ja się zazwyczaj wymigiwałam od mówienia wstępu i zazwyczaj czytałam tylko wersety biblijne :D Ale rozumiem o czym mówisz, bo jednak czasem musiałam mówić wstęp. Po kilku dniach było dużo łatwiej, jak się złapało flow. No i rano odbębnić głoszenie, a potem jakieś ogniska, granie na gitarze, wyjazd nad jeziorko, więc to nie było tylko głoszenie.

Z resztą, w moim zborze same stare baby pamiętające jeszcze 1914 rok, więc jaka
@13czarnychkotow: tak właśnie jest ( ͡° ͜ʖ ͡°) generalnie to śj często biorą ślub z rozsądku. Bo ktoś jest "usposobiony duchowo" i szczerze mówiąc-rzadko w takich małżeństwach widziałam miłość. Rok temu kumpel, który został w zborze, bo musi, ale po kryjomu utrzymuje ze mną kontakt (raz na jakiś czas) opowiadał, że starszy zboru (29 lvl) ożenił się z pionierką (25 lvl) - jedno i drugie się ze
Sandrinia - @13czarnychkotow: tak właśnie jest ( ͡° ͜ʖ ͡°) generalnie to śj często bi...

źródło: comment_1613307721TuveCERxojfAuwCUiB3GGM.jpg

Pobierz
@13czarnychkotow: też często jest gadane, że jak ktoś się nie będzie starał w organizacji, to nie znajdzie sobie żony, chyba że słabą duchowo, z którą nie będzie przez to szczęśliwy. Nie mówiąc już o kimś "ze świata", wtedy szanse na udany związek są poniżej zera wg nich ( ) no, ja się przekonałam, że szanse na udany związek są poniżej zera, jak się z kimś przed ślubem nie mieszka