Wpis z mikrobloga

Mirasy czy podczas zmiany biegu np. z dwójki na trójkę jak już wrzuciłem trójkę to trzeba najpierw odpuścić sprzęgło do końca i dopiero dodawać gazu jak już ten bieg zmieniłem czy podczas odpuszczania sprzęgła już naciskać gaz? #prawojazdy
  • 8
@klamovsky: to trochę jak z ruszaniem, wydaje mi się, że lepiej od razu spróbować wyczuć jednoczesną obsługę dwóch pedałów zamiast dzielić to na dwa etapy (puszczanie sprzęgła, wciskanie gazu). Jeśli jednak chcieć by to rozdzielać, to zasadniczo tak, na wyższych biegach gaz wciskasz po puszczeniu sprzęgła, przy czym przecież puszczenie sprzęgła na wyższych biegach trwa bardzo krótko, więc siłą rzeczy robi się to właściwie w jednym momencie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@klamovsky: jak sprzęgła nie puściłeś do końca to nie ma sensu. Zmiana biegu to nie ruszanie z miejsca więc puszczasz zdecydowanie i wtedy gaz, bez zbędnych czułości
@klamovsky: każdy samochód reaguje inaczej, ja jestem zdania że trzeba "zsychnronizować" pracę nóg i w momencie odpuszczania sprzęgła już powinno wciskać lekko gaz tak by silnik podbił trochę obroty i zmiana odbyła się bez szarpnięcia, ale bez przesady by nie palić sprzęgła. Praktyka czyni mistrza, w końcu to wyczujesz.