Wpis z mikrobloga

Ostatnio mojemu znajomemu prowadzącemu jednoosobową działalność wyliczyli jakąś śmieszną zdolność kredytową, mimo że chłop wcale nienajgorzej przędzie. Ja też mam 1-os. działalność i zamierzam brać kredyt na mieszkanie za jakieś 2 lata - co mogę w tym czasie wymyślić, żeby zwiększyć swoją zdolność?
Myślałem o przekształceniu jednoosobowej działalności w jakąś spółkę (zoo, komandytową) - tylko czy to coś da? Czy wyłącznie UoP jest wartościowy dla banków?


#kredyt #kredythipoteczny #banki #hipoteka #nieruchomosci #pytanie #finanse #mieszkanie #pytaniedoeksperta
advert - Ostatnio mojemu znajomemu prowadzącemu jednoosobową działalność wyliczyli ja...

źródło: comment_1623748453KPm7HRGthiwYTn3nUyGKyF.jpg

Pobierz
  • 21
@advert: Jeśli kręci duże koszty to ma małą zdolność nawet jeśli ma relatywnie duże przychody. Coś za coś niestety.
Banki uznają dochody z UoP za bardziej stabilne - dodatkowo taka kasjerka bierze pewnie kredyt razem z mężem.
Ale można się w tej spółce zatrudnić.


@Drobar: Jasne, że może. Trochę to kosztowne, a wypłacając kasę tytułem zasiadania w zarządzie (bez zus) bank tak średnio bierze do zdolności.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@advert: to bardzo dziwne. Bo wiem, ze bariera byl okres prowadzenia. Moze branza uwazana za 'zagrozona', albo faktycznie - duzo kosztow generowal?

@fegwegw: jest tak. Teraz kredyty sa strasznie latwo dostepne. Przyklad? Kredyt samodzielnie na mieszkanie 3pok w warszawie z tylko 20% wkladu wlasnego dostal znajomy pracujacy na zleceniu (!!!).

Znajomi, we dwojke na uop, dochod ok 8-8,5k maja zdolnosc na milion dwiescie tysiecy.

Kredyty obecnie sa cholernie latwo dostepne.
dlaczego słaby pomysł?


@advert: Podnajem zrobisz sobie, czy na biuro? I jak później wycofasz ze Spółki. Swoją drogą obsługa prawno-księgowa jest droższa jak w przypadku jdg. Warto w koszty się ładować?
Moze branza uwazana za 'zagrozona', albo faktycznie - duzo kosztow generowal?

@wojteksrz: faktycznie, może to kwestia branży - choć na jego fakturach się to nie odbiło, to jedna z tych które ostatnio dostały po dupie najbardziej (eventy). bo kosztów nie generował dużo, to było typowe samozatrudnienie dla ominięcia UoP.

Podnajem zrobisz sobie, czy na biuro? I jak później wycofasz ze Spółki. Swoją drogą obsługa prawno-księgowa jest droższa jak w przypadku jdg.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mirelle: podaje autentyczne przyklady z mojego otoczenia od wiosny. Dla mnie bardziej skrajny to znajomy z 3pokojowym mieszkaniem na zleceniu. Nie zebym cos do tego absolutnie mial osobiscie. Ale uwazam, ze akcja kredytowa jest zbyt lagodna.
Myślałem o przekształceniu jednoosobowej działalności w jakąś spółkę (zoo, komandytową) - tylko czy to coś da? Czy wyłącznie UoP jest wartościowy dla banków?


@advert: Nie ma dużych problemów z uzyskaniem kredytu przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej i rozliczaniu się w formie KPiR. Występują jednak bardzo duże różnice w zdolności kredytowej między bankami. Przy pewnych formach rozliczania się z urzędem skarbowym (np. ryczałt) możliwości będą ograniczone.

Standardowo banki wymagają 12 miesięcy prowadzenia
@advert: Dziś doradca finansowy powiedział mi że banki obniżają zdolność klientom ze względu na strach przed możliwym podwyższeniem stóp procentowych (ogólnie w tym momencie oferty kredytu hipo zmieniają się dosłownie co chwilę) i tym sposobem choć w ciągu ostatnich kilku miesięcy dochód mi wzrósł to jednak zdolność pozostała na tym samym poziomie...
A co do podbicia zdolności kredytowej, jeśli masz jakieś duże zakupy na firmę to możesz wyrzucić je chwilowo z
Zmiana JDG na spółkę może nie być korzystnym rozwiązaniem.


@marcpol: w sumie najciekawszy dla mnie aspekt skwitowałeś jednym zdaniem xd coś więcej na ten temat? dlaczego byłoby to niekorzystne rozwiązanie?
bo pozostała część komentarza w sumie mnie nie dotyczy, skoro będę brał kredyt za 2 lata, a i działalność obecną prowadzę już lat kilka
@marcpol: w sumie najciekawszy dla mnie aspekt skwitowałeś jednym zdaniem xd coś więcej na ten temat? dlaczego byłoby to niekorzystne rozwiązanie?


@advert: Rozwiązanie jest niekorzystne z wielu względów. Pominę względy prawne, podatkowe i księgowe, a skupię się na kredytowych.

Od 1 maja wszystkie spółki komandytowe stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych CIT. Zmienia to sposób rozliczania wspólników. Będzie to dywidenda, jest ona nieakceptowana przez wiele banków.

W przypadku