Wpis z mikrobloga

Droga do diagnozy choroby Afektywnej Dwubiegunowej bywa długa i trudna. Pewne objawy można przypisać także zaburzeniu osobowości typu Borderline. Dobry specjalista musi wszystko dokładnie przeanalizować i nic nie przeoczyć, bo bywa tak, że ludzie dostają tą diagnozę, np. po 5 latach leczenia.

Łatwo wyjaśnić w czym jest problem. Przede wszystkim w objawach hipomaniakalnych. Nie dezorganizuje tak życia, bo mania = szpital. Z tego też powodu można czuć się zdrowym i tak też uważać, a w rzeczywistości jest się w stanie podwyższonego nastroju. W przypadku mnie było tak, że stwierdzono mi ChAD, gdy na wizytę przyszłam w hipomanii, tak więc wtedy to już była oficjalna diagnoza, a nie tylko poszlaki. Twierdziłam, że jestem zdrowa, akurat wypadała mi wizyta typu "kończą mi się leki, idę po receptę" to lekarz znając mnie od razu wyłapał w czym rzecz. Ja oczywiście, że hurrr durrr ja już zdrowa, że wreszcie dobrze się czuję. Jest iście wspaniale!
NO NIESTETY NIE...

Ludzie w hipomanii stany podwyższenia nastroju traktują jako objawy normalnego samopoczucia, bo: brak jest depresji, jest siła, nic nie boli, człowiek nie cierpi itp. Otoczenie może nawet tego nie zauważyć i uznać taki stan za normalny, ot gadatliwy charakter, wesołkowata, skłonna do żartów osobowość i chodzący wulkan energii. Dlatego lekarze powinni zwracać uwagę i dopytywać o wszystko, bo z mojego punktu widzenia to kiedyś też biegłam do lekarza jak było źle, albo na wizyty trafiałam w miarę normalnym nastroju, a hipomanię uznawałam za zdrowy stan. Mimo wszystko mój lekarz dość szybko zdiagnozował ChAD, bo po jakoś ponad roku, ale z początku leczenia rzeczywiście wahania wyglądały bardziej na osobowościowy problem. Później już rozchorowałam się bardziej, niestety. #nabiegunach

Planuję wpis o tym jak się czuje człowiek po okresie hipomanii i jak wygląda taka depresja, bo to nie jest wtedy tylko cierpienie psychiczne, ale także i fizyczne ()

#depresja #psychiatria #psychiatra #psychologia #medycyna #choroby

Wołam użytkowników, którzy zaplusowali następujący komentarz:
https://www.wykop.pl/wpis/59052323/jest-niedziela-wieczor-a-ja-moge-sie-wyluzowac-ale/#comment-209532885

@luk04330, @dw86, @mrwhite0, @szukajek, @Ashtar, @Rozpuszczalnik320, @warszawamoskwa, @Realtrav
KlaudiX - Droga do diagnozy choroby Afektywnej Dwubiegunowej bywa długa i trudna. Pew...

źródło: comment_1626114885sfo5NGpVVTa7741ApKELSW.jpg

Pobierz
  • 19
@trackEvent: będzie ʕʔ na w stępie powiem, że z ChAD nie jest tak trudno zbudować relację niż np. mając Borderline, którego ja na szczęście nie mam, bo niektórzy mają i to i to, więc jest wtedy podwójny dramat ()
@KlaudiX: dieta i wahania poziomu hormonów albo nawet wychłodzenie organizmu mogą mieć wpływ na przebieg choroby. powinnaś zrezygnować ze wszystkich używek, oczywiście jeżeli możesz. przede wszystkim należy odstawić alkohol ponieważ leki to trucizny, szkodzą na żołądek, nerki i wątrobę.
@KlaudiX: Ja jestem 8 tydzień na leku przeciwdepresyjnym (zaburzenia lękowe z objawami depresji) i miałem wrażenie że mam cechy dwubiegunowości. Możesz powiedzieć jak u Ciebie da się odróżnić tą hipomanie od nastroju normalnego/remisji? Bo ja sam już nie wiem czy mam takie przebłyski normalności czy to jakaś submania heh Bo wahani nastroju mam nawet w ciągu doby
@lorazepant: w chad antydepresanty mogą wybić, ja np. bez stabiizatorów biorąc tylko sertraline odleciałabym w krainę eldorado xD U mnie hipomania to zakupy, nowe hobby, szybkość, problemy z koncentracją, zwiększona samoocena, natłok myśli, gonitwa myśli, pobudzenie i inne podobne jak objawy hipomanii które znajdziesz w internecie