Wpis z mikrobloga

1367 + 1 = 1368

Tytuł: Zrozumieć programowanie
Autor: Gynvael Coldwind
Gatunek: informatyka
Ocena: ★★★★★

Chyba pierwsza książka (z mojej tematycznej kolekcji), którą kupiłem jeszcze na studiach, tuż po jej premierze. Nie jestem z pokolenia wychowanego na oszczędzaniu RAMu, dlatego już podczas pierwszego podejścia ta pozycja zbytnio ze mną nie rezonowała. Trochę zniechęciłem się też jej niskopoziomowością, która nie wprawiała mnie w stan nostalgii za młodością, a raczej przypominała architekturę komputerów ze studiów. Jestem ciekaw czy ta publikacja była dla kogoś pierwszą próbą podejścia do programowania i jeśli tak, to czy po jej przeczytaniu nie stwierdził, że programowanie w sumie nie jest dla niego.

Czytając tę książkę miałem wrażenie, że czytam dokumentację. Język jest suchy i mocno techniczny - autor na pewno posiada szeroką wiedzę, ale według mnie nie przedstawia jej w sposób angażujący czytelnika. Co prawda w ramach urozmaicenia pojawiają się czasem ćwiczenia i całkiem spore kawałki kodu, ale muszę się przyznać, że zdecydowaną większość i tak pomijałem. Na lekki plus mogę dodać, że przykłady przedstawione są w różnych językach programistycznych, czasami w Pythonie, czasami w Javie, a innym razem w C++ (WinApi). W ramach dodatków najbardziej do gustu przypadły mi ramki z ciekawostkami, które nieco wybiegały poza treść książki, jak informacje w rozdziałach dotyczących plików graficznych o przeplocie w bitmapach czy genezie wyboru barw RGB.

Mam generalnie pewien niedosyt, bo w teorii, po spisie treści, sama tematyka jest całkiem zachęcająca. Tych nieco ponad 600 stron jest podzielonych na kilka części, z których największe dotyczą: typów danych, procesów i wątków, plików oraz komunikacji między programami. Pierwszy dział opisuje głównie liczby, z których najciekawsze są liczby zmiennoprzecinkowe, a całkiem sensownie wytłumaczone jest to, że należy z nich ostrożnie korzystać ze względu na ograniczoną precyzję bitów mantysy. Część o procesach i wątkach skupia się na ich implementacji w systemach operacyjnych oraz metodach synchronizacji. Pliki opisane są z perspektywy podziału na tekstowe i binarne, ze szczególnym uwzględnieniem plików graficznych. Rozdziały o komunikacji dotyczą zarówno komunikacji lokalnej, międzyprocesowej, jak i sieciowej.

Autor sugeruje, że pozycję zawiera „tematy, o które często pytają początkujący i średnio zaawansowani programiści”. Osobiście pozycję kierowałbym raczej do tych bardziej zaawansowanych, chociaż barierą nie jest raczej jakiś poziom wiedzy, a poziom zaangażowania czytelnika w lekturę. Jeśli ktoś klepie CRUDy i się w tym spełnia, to raczej ta książka nie jest dla niego.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #readdev #ksiazki #programowanie #naukaprogramowania #czytajzwykopem
Pobierz nightmaar - 1367 + 1 = 1368

Tytuł: Zrozumieć programowanie
Autor: Gynvael Coldwind
G...
źródło: comment_1627379057ZYbYnM6M4bImY9kSp2XXji.jpg
  • 5