Wpis z mikrobloga

Czy w 2021 opłaca się kupić nowy komputer zamiast lepszego używanego?
Dawno nie pisaliśmy i mamy dla was #rozdajo. TL;DR na końcu. W sumie to pytanie z kategorii “nowy Fiat czy 10-letnie BMW” #pdk ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Precio to sklep z komputerami poleasingowymi, czyli takimi które już są dużo tańsze, a jeszcze w świetnym stanie. Wszyscy widzimy, jak szybko rosną ceny kart graficznych i innych komponentów, stąd pytanie na samej górze.

Co rozdamy?
Mamy dla was tablet Lenovo i 5 bonów po 50 zł do wydania w naszym sklepie.

Tablet + 3 bony polecą do autorów najlepszych odpowiedzi na pytanie z góry. 2 dodatkowe bony do plusujących, więc warto spróbować. Najlepsze komentarze wybierzemy do końca tygodnia.


TL;DR


#pc #laptop #komponenty #pytanie #pcmasterrace #laptopy #precio
precio_pl - Czy w 2021 opłaca się kupić nowy komputer zamiast lepszego używanego?
Da...

źródło: comment_1633513864pQvh3YvicDKSWLoU0Vh6jg.jpg

Pobierz
  • 156
@precio_pl: Ja bym wolał słabszy nowy. A czemu?
Nastawiam się na wieloletnie korzystanie z jednego sprzętu, zamiast wymiany co kilka lat. Obecny laptop ma już ponad 8 lat i radzi sobie całkiem nieźle. Najnowszych gier nie odpali, ale płynnie działa bardzo dużo tytułów i jest z czego wybierać.
Sprzęt używany trzeba raczej liczyć na krótszą żywotność, szczególnie gdy był włączony codziennie po wiele godzin, nierzadko w obciążeniu.
@precio_pl: zdecydowanie poleasingowe, ceny komponentów do komputerów stacjonarnych są kosmiczne więc myślę że kupno komputera poleasingowego jest lepszym pomysłem. Już nie mówię że można dorwać fajne laptopy do przeglądania internetu za śmieszą cenę.
@precio_pl: jak chcecie dobrze zarobić to napiszcie do administracji w mojej firmie, bo nasze spece wolą kupić nowego lapka z gunwianym procesorem z serii U, którego trzeba już po 2 latach wymienić bo nie wyrabia, niż kupić 2 razy tańszego poleasingowego della ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@precio_pl: Czy w 2021 opłaca się kupić nowy komputer zamiast lepszego używanego?
Nie opłaca, bo używany niczym się nie różni od nowego a jest dużo tańszy ( ͡º ͜ʖ͡º) i przez to odpowiedni dla Mirków. Poza tym ten "używany" myślę, że jest jak nowy, tylko bez oryginalnej ceny XD
@precio_pl: Jak zwykle zależy od budżetu. U mnie wygląda to tak, że co kilka (5-6) lat kupuję po prostu nowego MacBooka a rodzicielka dostaje starego w spadku. Natomiast jeżeli budżet jest mocno ograniczony to taki poleasingowy Thinkpad zawsze będzie dobrym wyborem.
@precio_pl: Wszystko zależy kto to sprawdza i jaka gwarancja jest na ten używany. Nie mniej ważne jest to czego oczekujemy od komputera, jak ma być najnowszy i najlepszy, to pewnie takiego nie będzie w ofercie. Jak chcemy przyoszczędzić to pewnie warto wziąć sprawdzony używany. Sam mam jednego laptopa od 2012 roku i nadal działa, więc myślę, że nie ma się co bać kilkuletniego, sprawdzonego, używanego.
@precio_pl: W komputerach najbardziej liczą się 3 komponenty; procesor, karta graficzna, oraz dyski pamięci. Te ostatnie od wielu lat są wystarczające - ważne, aby mieć SSD na system oraz często używane programy, czyli mówimy tu o technologii sprzed ponad 20 lat. Wydajność procesorów od ponad 5 lat nie podlega już pod Moore's law, gdzie wykres wydajności w zależności od roku wynalezienia powinien przypominać y = x, a ponieważ przy aktualnej technologii