Wpis z mikrobloga

W kwietniu skończe 25 lat i zastanawiam czy się czy nie pójść na #studia zaoczne, żeby pokorzystać jeszcze z #legitymacja studenckiej i zniżek. Pracuje jako #programista15k z pół rocznym doświadczniem, 6.1k brutto na umowie o prace i myślałem też, czy by nie przejść teraz na #b2b. Jestem już #inzynier i myśle o 2 stopniu na kierunku Zarządzanie projektami i usługami IT. Z tego co się orientowałem za semestr trzeba zabulić 3.2k. Waszym zdaniem na czym lepiej wyjdę, na przejściu na B2B czy pójść na 2 stopień i skorzystać z tego, że nie trzeba płacić składek na #zus #nfz itd. a przy okazji może uda zdobyc mi sie magistra ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 13
@Ilawa wiadomo ze korzystam z braku PIT ( ͡° ͜ʖ ͡°) pytanie tylko czy opyla sie przechodzic na zlecenie bo z tego co kojarze studenci nie moga na umowie o prace pracować. Jeszcze jest ten problem że dość często choruje, przynajmniej 2 tygodnie w roku przeleże albo w szpitalu albo w łóżku, ale z tego co się orientuje chyba na zleceniu można mieć dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Pytanie tylko
@miro97:
1. studenci mogą pracować na uop
2. składek nie płacisz tylko jak jesteś student do 26 roku życia (student starszy płaci składki)
3. jak jesteś student na UZ, to ubezpieczą Cię rodzice lub uczelnia
4. nie da się zgłosić do ubezpieczenia w ZUS studenta do 26 roku życia na umowie zlecenia - nie ma takiego tytułu do ubezpieczenia
5. jak chcesz mieć ubezpieczenie chorobowe i pracować, a jednocześnie być studentem,
@ayyy_lmao: Niestety nie moge wklejac linkow pewnie dlatego ze jestem swieżakiem, ale jak wpiszesz w google "studia składka zdrowotna praca" to wyskoczy wiele stron które mówią:

Każda osoba, która się uczy aż do ukończenia 26 roku życia ma ubezpieczenie albo „przy rodzicu” albo z uczelni.
@miro97: tak naprawdę ważny jest wiek, status studenta i typ umowy:
- mniej niż 26 lat, student i umowa o pracę: oskładkowany
- mniej niż 26 lat, student i umowa zlecenie: brak składek (netto=brutto bo jeszcze zerowy pit)
- więcej niż 26 lat, student, i umowa o pracę: oskładkowany
- więcej niż 26 lat, student i umowa zlecenie: oskładkowany (!)
a gdy nie jesteś studentem:
- mniej niż 26 lat i
@ayyy_lmao: Twoim zdaniem co jest bardziej korzystne, przejście teraz na B2B czy umowa zlecenie + student + mniej niz 26 lat? A może zamiast zlecenia umowa u prace? dodałbym do Twojej wypowiedzi że jak nie jestem studentem i mam mniej niż 26 lat to też jest zerowy pit czyli te składki nie są pełne.
@ayyy_lmao: super, dzieki wielkie za rade, umowa o prace tez nie wyglada najgorsza bo mozna brac L4 plus wliczaja mi sie dni do stażu pracy + moge brac płatne wolne (popraw mnie jeśli się mylę). Aktualnie mam 8 lat jako że skończyłem studia wyższe + pół roku na umowie o prace. Jeszcze jedno pytanie. Przy umowie o pracę, będąc studentem <26 lat, czy jedynymi rzeczami jakie są potrącane z mojej wypłaty