Wpis z mikrobloga

Mireczki, czym najkorzystniej ocieplić stary drewniany dom? Aktualnie z zewnątrz jest piękna, choć wymagająca renowacji deska elewacyjna. Wewnątrz bale. Dom jest malutki, więc nie chciałabym tracić metrażu na ociepleniu wewnątrz. Częściowo napewno będzie GK, żeby trochę ukryć instalacje, ale warstwa izolacji + GK zmniejsza mi domek do rozmiaru kawalerki. Czy ktoś przerabiał podobny problem? Czym ocieplić? Czym wykończyć?
#budujzwykopem #remontujzwykopem #budownictwo
  • 23
@Pinata: proste, że tak, to się nie ma co #!$%@?ć i kombinować w jakieś intelektualne teorie ociepleniowe, tylko trzeba to zrobić po prostu szybko sprawnie, bo Cię zima zastanie. Jak ma być wilgoć czy tam grzyb to i tak i tak będzie, z fartem tam w tych domkach drewnianych
@jarzyn123: Dlaczego wymiany? Kurde, piękna stara deska ze zdobieniami. Dom stoi prawie 100 lat, deska jest w stanie idealnym, poza odchodzącą ostatnią warstwą jakiejś paskudnej farby.
Jakbym miała ocieplać wewnątrz to czy grubość bali wpływa na grubość wełny, którą mogłabym położyć, żeby nie tracić metrażu? Czy mogę sobie grubość bali wsadzić w dupę i wełna musiałaby tak czy tak być te 20 cm?
A jeśli z zewnątrz to co najlepsze na
@Pinata: Nie no, jak nie chcesz ruszać z zewnątrz to nie ma tematu. Grubość bali oczywiście wpływa na docelowe U, tak samo możesz doliczyć deskę elewacyjną + pustkę między balami a deską. Lambda dla drewna to chyba 0,16, możesz sobie wszystko policzyć chociażby tutaj: https://termoorganika.pl/kalkulator-wspolczynnika-u-przegrody Nie wiem jak z punktem rosy, tutaj chyba ktoś bardziej kompetentny w budownictwie drewnianym powinien się wypowiedzieć.
@Pinata: W sumie też zastanów się czy potrzebujesz koniecznie U=0,2, jeśli okna, drzwi pewnie są jakie sią i urywanie kolejnego miejsca po przecinku zmniejszy ci mocno pomieszczenie a obok masz okno o U=1.8 czy coś w tym stylu - ale to też zależy czy masz jakieś dofinansowania na to i jakie są warunki.
@Pinata: Czy dobrze rozumiem... To jest domek z bali na którym ktoś dorzucił deskę elewacyjną przykręconą do tych bali? Nie masz innej opcji niż dodanie warstwy izolacji termicznej z jednej bądź drugiej strony. W domach drewnianych bardzo dobrze sprawdza się wełna mineralna i polecam to rozwiązanie.
Jeżeli nie boisz się kosztów to zawsze możesz zdjąć deskę elewacyjną, położyć wełnę w sztywnych płytach i na tym odtworzyć warstwę desek elewacyjnych na ruszcie
Wiem, że na którąś stronę zdecydować się muszę. Trochę liczyłam na to, że ktoś mi napisze "jest nowa technologia xyz i 5 cm zastępuje 20 cm wełny" ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie miałabym wątpliwości i robiła wewnątrz.

@jarzyn123: Pięknię dziękuję za konkrety. Okna są nowe, drzwi chcę zostawić stare bo są superowe, ale też uszczelnić/ocieplić (jeszcze nie wiem jak, nie dotarłam do tego etapu ;)).

@MrFen:
@Pinata: proste, że tak, to się nie ma co #!$%@?ć i kombinować w jakieś intelektualne teorie ociepleniowe, tylko trzeba to zrobić po prostu szybko sprawnie, bo Cię zima zastanie. Jak ma być wilgoć czy tam grzyb to i tak i tak będzie, z fartem tam w tych domkach drewnianych


@Hissis: i wy sie smiejecie z Anglikow, a podejscie do budownictwa gorsze niz u murzyna w afryce lepiacego chatke z gliny.