Wpis z mikrobloga

Jem parówki, rozważam nad szkodliwością konserwantów i zadaje sobie pytanie: Gdzie szukać wiarygodnych informacji, badań itp o różnych substancjach w żywności, kosmetykach itp?

Gdy wpiszę w google: Czy Azotan Sodu jest szkodliwy (lub każda inna substancja) zazwyczaj mogę liczyć na 3 kategorie portali
1. Związane z rolnictwem, branżą spożywczą, często portale marek produkujących żywnośc - zazwyczaj odpowiadają NIE. Lub w przypadku np e250, który dodawany jest do wyrobów miesnych. Niby tak, aleeee by był szkodliwy trzeba spełnić 123 warunki
2. Gówno portale typu "onet zdrowie", o2, interie inne. - Tu zazwyczaj wszystko jest pisane pod kliki. TEN PRODUKT SPRAWI, ZE UMRZESZ PO 3 DNIACH, a artykuł w sumie o niczym. Może tak, może nie. Można wszystko jeść z umiarem - puenta.
3. Jakieś strony szurów gdzie wszystko podpisane jest jako trucizna. Jedyna prawilna żywność i suplementy, to te, które sprzedają na tej stronie

Jak żyć? Gdzie szukać? Są jakieś poważne portale na ten temat?

#jedzenie #gotujzwykopem #zdrowie
  • 5
@Neobychno: pubmed, możesz poszukać publikacji naukowych z dziedzin medycznych na ten temat. Mogę polecić film Kasi Gandor na ten temat, ale nie kojarzę żadnego konkretnego portalu, trzeba robić swój własny research.
@Neobychno: A Ty myślisz że biochemia jest taka prosta, że są gotowe odpowiedzi na każde pytanie?
Jasne, możesz szukać na pubmedzie, ale możesz też trafić na sprzeczne artykuły, bo badania na temat różnych substancji cały czas są prowadzone i cały czas dochodzi się do różnych wniosków.

Wiele substancji bada się latami i nadal nie do końca wiadomo czy dana substancja jest szkodliwa, czy jest nieszkodliwa i na ile to zależy od
@Neobychno: No, ale to jeszcze nie tragedia - taka jest nauka.
Azbest był kiedyś uważany za nieszkodliwy, z kolei kapsaicyna była uważana za całkiem szkodliwą i w obydwu przypadkach się pomylono.
Im bardziej się na to patrzy, tym bardziej dochodzi się do wniosku, że po prostu najzdrowiej jeść jedzenie najmniej przetworzone.

Ja nawet na Święta nie kupuję wędlin, tylko gotuję i piekę rozmaite mięsa, bo to najlepsze co mogę zrobić.
Myślę,