Wpis z mikrobloga

Przeglądam sobie tag od kilku dni i dochodzę do wniosku, że moja obecna sytuacja to błogosławieństwo. Zmieniam pracę, w lutym zaczynam nową i na wejście mam 3 miesiące okresu próbnego, czyli do maja nie wezmę żadnego kredytu hipotecznego. Do tego czasu mogę się lepiej ogarnąć w ekonomii, czy odłożyć dodatkowe kilka tysięcy. Mogę ze spokojem śledzić jak się zachowa RPP a zarazem rynek mieszkaniowy. Nie zajmuje żadnego ze stanowiski w dychotomii spadno/wzrosno, choć oczywiście wolałbym aby spadły.

Mieszkania od deweloperów, które mi się podobają stoją teraz bardzo, bardzo drogo. Ceny spisałem i zobaczymy jak się zmienią. Jestem gotów na umowę deweloperską i poczekać kilka lat nawet (jedna oferta jaką obserwuje ma termin zakończenia budowy w marcu 2024 xd), bo na tę chwilę mam pracę zdalną i mogę sobie luźno mieszkać gdzie chcę. Wkładu mam na okolo 65-75% wartości mieszkania, więc kredyt nawet na wysokich stopach nie powinien mnie zabić a mogę sobie go rozłożyć na dość długi termin i nadpłacać.
#nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie #kredythipoteczny #mieszkanie
  • 30
@LebronAntetokounmpo: niestety, ale szalejąca inflacja sprawi, że Twój aktualny wkład się topi. Masz aktualnie na 65-75% wartości wymarzonego mieszkania, ale niewykluczone, że za kilka lat będziesz musiał dorzucić kasę, aby ten poziom wkładu utrzymać.

Co do spadków cen to jestem zdania, że w jakichś zapuszczonych miejscach, z dala od cywilizacji to może i spadną, ale w lokalizacjach pożądanych to się one zatrzymają lub poziom wzrostów spadnie.

Sam chcę kupić mieszkanie dla
Masz aktualnie na 65-75% wartości wymarzonego mieszkania, ale niewykluczone, że za kilka lat będziesz musiał dorzucić kasę, aby ten poziom wkładu utrzymać.


@matwes: niestety liczę się z tym, na szczęście dzięki zmianie pracy będę znacznie więcej zarabiał, więc trochę nadrobię. Oczywiście nie jest to najbardziej pożądany scenariusz, ale nie mogę krzyczeć na chmury.
@matwes: Mozesz uscisilic lokalizacje porzadana? Butikowy apartamentowiec bez AirBnb, willa podmiejska z kilkuhektarowa dzialka?

Na pewno mieszkanie w kurniku inwestycyjnym przy metrze nie jest taka lokalizacja. Do tego ignorujesz wymieranie polakow. Babcie i dziadkowie od COVIDA calkiem zwawo zwalniaja mieszkania dla mniej zamoznych, a kiedy oni musieli brac po korek. Demografia przewroci ten kraj do gory nogami, tak samo jak wywalil rynek nieruchomosci w Tokyo
Mozesz uscisilic lokalizacje porzadana?


@feyd_pl: lokalizacja z pełną infrastrukturą. Pełno sklepów dookoła, w promieniu 10 min spacerem dojście do głównej nitki komunikacyjnej (tramwaj, pociąg, autobus). Do tego opisu najlepiej pasują mi bloki z wielkiej płyty tu gdzie mieszkam teraz. Bo wszystko wokół nich się budowało.
Babcie i dziadkowie od COVIDA calkiem zwawo zwalniaja mieszkania dla mniej zamoznych, a kiedy oni musieli brac po korek. Demografia przewroci ten kraj do gory nogami, tak samo jak wywalil rynek nieruchomosci w Tokyo


@feyd_pl: Wcale nie jest tak różowo... I nie chodzi mi o to, że seniorzy nie umierają ( ͡° ͜ʖ ͡°) bo oczywiście że tak, ale istotne też jest, jakie mieszkania po sobie zostawiają
takich osiedli sie nie buduje patrz: wilanow i bialoleka


@feyd_pl: xDDD Te dzielnice słyną ze słabej komunikacji - co to ma udowodnić niby??

Jak najbardziej buduje się mieszkania " z pełną infrastrukturą. Pełno sklepów dookoła, w promieniu 10 min spacerem dojście do głównej nitki komunikacyjnej (tramwaj, pociąg, autobus)." - najlepszy przykład to chyba Wola, gdzie budują teraz wszędzie, gdzie się da i bardzo dużo nowych bloków na wydawałoby się całkiem zabudowanym
Demografia przewroci ten kraj do gory nogami, tak samo jak wywalil rynek nieruchomosci w Tokyo


Ale to jest stała melodia już od kilkunastu lat - proszę bardzo na skrinie komentarz z 2013r. Kiedyś wszystkie fora były pełne takich komentarzy. I co z tego wyszło? Gdzie ten wpływ demografii przy obecnych cenach? Trzeba brać pod uwagę specyfikę rozkładu ludności w Polsce i to, że cały kraj ciąży do kilku największych miast. Dlatego na
k.....o - > Demografia przewroci ten kraj do gory nogami, tak samo jak wywalil rynek ...

źródło: comment_1640261464MFQoeaB4tcWLUygxkxkwW8.jpg

Pobierz
Morawiecki właśnie sprzedał działkę i 2 mieszkania :) Trzeba go zapytać dlaczego? Przecież zeżre mu to inflacja :)


@pastibox: Pewnie dlatego, że może za to kupić kolejną działkę od zaprzyjaźnionego ksiedza, która obecnie jest tania a też ma potencjał wzrostu o kilka tysięcy procent? Ale wykop wydał wyrok - mati coś sprzedał to teraz to już na pewno jebnie! xD
@kiedysniebylembordo: Slepy jestes, popatrz kto cie obsluguej w tym kraju: nauczyciel lat 50, pielegniarka lat 55, urzednik 60+. Poszukaj sobie krzywych demograficznych i zestaw to z iloscia mieszkan. W ciagu dekady kraj sie zapadnie pod naporem emerytow co wplywnie na podaz mieszkan.
Mozesz fantazjowac o 8mln emigrantow :)
Slepy jestes, popatrz kto cie obsluguej w tym kraju: nauczyciel lat 50, pielegniarka lat 55, urzednik 60+. Poszukaj sobie krzywych demograficznych i zestaw to z iloscia mieszkan.


@feyd_pl: Citation needed. Inne niż blog "w domach z betonu", który po powtarzaniu właśnie tego przez parę lat, został ze wstydu zamknięty. xD

https://www.wykop.pl/link/4642959/blog-w-domach-z-betonu-konczy-dzialalnosc/

W ciagu dekady kraj sie zapadnie pod naporem emerytow co wplywnie na podaz mieszkan.


No może miało by to znaczenie
@kiedysniebylembordo:

https://www.pulshr.pl/rynek-zdrowia/srednia-wieku-pielegniarek-to-53-lata-pielegniarka-idzie-na-emeryture-i-umiera,85354.html

https://glos.pl/nauczyciele-sie-starzeja

https://samorzad.pap.pl/kategoria/archiwum/portret-urzednika-diagnoza-spoleczna-2015-opisuje-41-grup-zawodowych

Tymczasem w Polsce mamy kilka najwiekszych miast i długo długo nic. Stąd cała ludność ciągnie i będzie ciągnęła do największych miast, bo tam się lepiej zarabia i jest praca. Co najwyżej coraz większy odsetek prowincji będzie przypominał upadłe PGR-y.


Miasta zamieniaja sie w HUBy. pracy dla janusza za srednia krajowa w Wawie nie ma. Pracuje w oscienych gminach
Tak samo jest z poznaniem, wroclawiem. 100km wokol miasta