Wpis z mikrobloga

[Pytanie do programistów pracujących za granicą]
Jak i skąd uczyliście się angielskiego? Muszę przyznać, że niewiele jest książek ze specjalistycznym słownictwem używanym w programowaniu. Mój poziom angielskiego to mocne B1/słabe B2. Uczę się po angielsku i zapisuję słówka w docu, ale nie wiem czy to dobry sposób nauki. Zadałem to pytanie, bo moim marzeniem jest pracować gdzieś na zachodzie jako programista.

Kiedyś mi ktoś powiedział, że wystarczy znać techniczne słownictwo, nie trzeba mieć konkretnie poziomu C1/C2, bo nie o to chodzi. Niby programiście na zachodzie wystarczy, że się dogada jedynie w kontekście programowania i że innego słownictwa znać nie musi. Ile w tym prawdy, nie wiem, stąd pytanie.

#pytanie #pracait #nieprogramowanie #jezykangielski #jezykiobce
  • 7
@vanguard2727: jak jesteś na B1 i chcesz pracować za granicą to lepiej najpierw dociągnij swój angielski do C1. Co z tego jak będziesz znał słownictwo techniczne jak nie będziesz znał podstawowego i gramatyki. Dobry angielski też zwiększy twoją pewność siebie co na pewno przyda się w nowym miejscu. Co do nauki to najlepiej zainwestować w jakiegoś korepetytora i otaczać się jak najwięcej językiem (zmiana języka w telefonie, seriale z angielskim dubbingiem
@vanguard2727: generalnie podstawa to umiejętność rozmowy z innymi. Musisz umieć się z kimś dogadać, zrozumieć co od Ciebie ktoś wymaga, potrafić zakomunikować problemy, wątpliwości, więc nie trzeba mieć C1/C2, tylko umieć się wypowiedzieć. Nie muszą być to piękne gramatycznie zdania (ale też nie może być to dukanie słów), ani pełne pięknych słówek, ale inni muszą Cię zrozumieć, a Ty musisz zrozumieć co inni do Ciebie mówią.
@vanguard2727: ja ze swojej strony polece metode uczenia sie calych zdań zamiast pojedynczych słówek. Czytam/ogladam coś po angielsku i jak znajduje jakies zdanie z n. p. dwoma nie znanymi mi slowami/wyrazeniami, zapisuje sobie w notatniku i powtarzam wielokrotnie az wykuje na bkache. Pozniej jak mowisz to mózg sam w odpowiesnim momencie podsuwa to zdanie/wyrazenie jak pasuje do kontekstu. Posrednio w ten sposob tez w jakims stopniu lapiesz reguly gramatyczne.
@vanguard2727: ucz się to swoją droga ale lepiej zacznij już szukac pracy, wysyłaj cv i bierz udział we wszystkich rozmowach, jak dogadasz się na rozmowie to dogadasz się w pracy, pracowałem w Australii z bardzo słabym angielskim, a po jakimś czasie firma zatrudniała gości z jeszcze gorszym angielskim niż moj, przestań się martwić i po prostu wysyłaj cv, jak Cie przyjmą to znaczy ze jest ok, z czasem będzie lepiej
@wujo17: @WodnySzajbus: ja tak robie tj zagraniczne projekty 100% po ang, filmy ang, wszystkie systemy ang ale nie widze progresu. Dogadam sie z kazdym i o wszystkim ale np znam osoby biegle w rosyjskim to ich rosyjski jest duzo lepszy niz moj angielski, tak mi sie wydaje

Czasem mam wrazenie ze moglbym bardziej precyzyjnie sie wyrazic albo ciezko mi oddac 100% istoty, co w Polskim nie jest zadna przeszkoda, ale