Wpis z mikrobloga

318 + 1 = 319

Tytuł: Listopadowe porzeczki
Autor: Andrus Kivirähk
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★
ISBN: 9788308074442
Tłumacz: Anna Michalczuk-Podlecki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 288
Forma książki: e-book
Mam mocno ambiwalentne odczucia wobec tej książki, podobnie zresztą jak wobec "Baśni o wężowym sercu" Raka, z którą często się ją zestawia.
Zaczęło się doskonale - miks surowego, naturalistycznego w opisach chłopskiego życia oraz działalności baśniowych stworów wyjętych z estońskiego folkloru. Kojarzyło mi się to z jednej strony z "Chłopami" Reymonta (jak dla mnie to najwybitniejsza polska powieść): pełno zajadłości, wzajemnego dosrywania sobie, byle sąsiad miał gorzej, chytrości, kombinowania, jak tu przetrwać i uszczknąć coś ze dwora. Z drugiej strony - ze "Starą Słaboniową i Spiekładuchami" (świetny, nie aż tak znany zbiór opowiadań z genialną stylizacją językową), bo naczelny powieściowy znachor co rusz musi ratować z opresji sąsiadów i pertraktować z siłami nieczystymi. W dodatku "egzotyka" estońskiego folkloru, w gruncie rzeczy jednak nie tak odległego od naszego polskiego podwórka; bardzo dobrze ukazane, jak ta religijność ludowa wyglądała - niby chrześcijaństwo, msza niedzielna i Pan Jezus, ale jednak pakty z diabłami, magiczne środki i co tam się tylko da.
Co więc poszło nie tak?
Nie widzę niestety w tej powieści celu, jakiegoś punktu, do którego zmierzałaby cała fabuła. Urywa się ona dość nagle, wraz z zerwaniem kartki z ostatniego dnia tytułowego listopada. Jest więc cały miesiąc ponuro - deszczowo, śnieżnie, pochmurno, błota po pas. Bieda i halucynacje z niedożywienia, jak na pobliskiej Łotwie. Po drodze spotyka mieszkańców wioski kilka mniej i bardziej spektakularnych śmierci, wątek miłosny rozwiązuje się w sposób mniej lub bardziej zaskakujący (całość jednak dla mnie na plus), a życie toczy się dalej bez większych zmian. Nie przepadam za tego typu rozwiązaniami powieściowymi, w zasadzie za brakami rozwiązania.
Liczyłam jednak na więcej.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #fantasy #fantastyka #folklor #literaturapieknabookmeter
ksanthippe - 318 + 1 = 319

Tytuł: Listopadowe porzeczki
Autor: Andrus Kivirähk
Gatun...

źródło: comment_1642631748L7mENCXbqsn3sui7WpCDi5.jpg

Pobierz
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (6.5 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 288
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-01-14 - Użytkownik Mfalme_Kitunguu ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: