Wpis z mikrobloga

WIBOR to bardzo przebiegłe narzędzie w rękach kogos kto udziela kredyt, jego aktualna wysokość ma wpływ nie tylko na to ile obecnie wynosi rata kredytu, ale także kształtuje wysokość rat w przyszłości poprzez odsunięcie w czasie spłaty kapitału.

Niewielki wzrost WIBOR (przykład dla kogoś kto brał kredyt na 350 tys. przy rekordowo niskich stopach) sprawia, że część kapitałowa raty zmniejsza się dosyć diametralnie na rzecz części odsetkowej. Kredytobiorca płaci sumarycznie dużo wyższą ratę, ale jednocześnie spłąca dużo mniej kapitału niż przed wzrostem WIBOR. Część kapitałowa pozostała do spłaty zostaje niejako przesunięta w czasie, co będzie odzwierciedlone w przyszłych ratach - nawet wtedy gdy WIBOR znowu spadnie.

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkaniedeweloperskie #finanse
mookie - WIBOR to bardzo przebiegłe narzędzie w rękach kogos kto udziela kredyt, jego...

źródło: comment_1642672909C4E5eeEoVLWTXPM8A3W3QP.jpg

Pobierz
  • 86
@gysnde: czy ja gdzies pisalem, ze stala stopa ma cos wspolnego ze stopami procentowymi? Nie. Typowi Polacy nie moga decydowac, idziesz do banku, bierzesz na przedstawione warunki albo nie. Daja Ci warunki 6% stala zamrozona na 5 lat. Albo sie zgadzasz albo spadaj, albo bierz na zmienne, gdzie sama marża jest wyzsza niz w innych krajach stala stopa na 10-25 lat.
To wina plugawych rzadzacych i bankow. Kazda ekipa robi nas
@emil-hogan: Bank zarabia tyle samo na kredycie ze stopą zmienną i stałą. Dla banku wręcz jest lepiej byś brał stałą bo jest to dla niego bezpieczniejszy kredyt. Takie duże różnice pomiędzy Polską a zachodem wynikają z kosztów zabezpieczenia ryzyka stopy banku na rynku. Po prostu dla strefy euro inwestorzy przewidują mniejsze ryzyko wzrostów niż dla złotówki co powoduje większe róznice. Gdybyśmy przyjęli euro to te różnice byłyby dla nas takie same
@mookie uwielbiam ból dupy ludzi, którzy biorą kredyty, a dopiero później gdy trzeba spłacać, uświadamiają sobie, jak to jest naliczane i szukają miliona dowodów, że udzielający kredyt to oszust ( ͡º ͜ʖ͡º)

Polecam zapoznać się ze wzorem K(1+p/100)^r i pojąć, co to jest funkcja wykładnicza i jak silna jest potęgą :)
@gysnde: ok. Dam Ci 10tys zl jak pojdziesz do banku. Powiesz, ze sie szanujesz i chcesz na warunki takie jak w Kanadzie, 1.69% na 25 lat, stala stopa. Wynegocjujesz masz 10k do przodu w portfelu. Ostatecznie nie podpiszesz oczywiscie tego kredytu.

Takie dyrdymaly gadasz ze az żal. Nic takiego nie wynegocjujesz. Koniec kropka. Pokaz mi osoby ktore to wynegocjowaly w Polsce. Twoje szanowanie sie banki maja gleboko w dupie. Prawisz jakies
@vartan: widzę, ze kolejny inteligentny gosc. Proszę uswiadom mnie i innych jak panelisci bankowi obliczaja wibor na codziennych posiedzeniach w przypadku braku kaskady danych dla 3 miesiecy i 6 miesiecy. Brak pozyczek miedzybankowych.

Nie wiem skad sie tacy kretyni biora. Mi bank nie chcial udzielic takiej informacji. Banki z UK i Stanow takze nie udzielili wiarygodnych informacji dla organów UE. Nie potrafily w sposob wiarygodny przedstawic takich danych. Zaplacili kilka miliardow
@gysnde: Bank udzielając kredyt na stałej stopie jednocześnie na rynku wykupuje pozycje na wysokość stopy. To nie jest tak, że otrzymuje on środki dokładnie takie same niezależnie od wysokości stóp.
@emil-hogan jestem na tyle zorientowany, że wiem co to stopa zmienna i jak 1pp przekłada się na wysokość raty. 90-95% społeczeństwa biorąc kredyt nie wie tego.
Gdybym brał kredyt z rata 1000 to i tak bym sobie założył, że muszę mieć +1000 na zapas miesięcznie.

Moja ex pracowała w kredytach.
Większość pyta o jedno: ile miesięcznie będzie go kosztować rata. (Ale nie pytają o zmiany stop etc).
Nawet czas ich nie interesuje,
@vartan: jesli tak jest jak mowisz to bardzo slabo. Kazdy z moich znajomych bioracych kredyt poswiecil troche czasu na analize jak sie moga zmieniac raty tak jak i ja.

Co nie zmienia faktu, ze tak banki "oszukuja" na WIBORze. Wcale sie nie zdziwie jak juz niedlugo zobaczymy pierwsze sprawy sadowe odnosnie tego.
Baa, wiem tez o jednej ktora sie szukuje i to nie prowadzona przez Kowalskiego a dosc duzy blog finansowy