Wpis z mikrobloga

Jakich mniej więcej pytań mogę się spodziewać podczas rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko 'Junior Application Support Engineer' gdzie wylistowane są takie wymagania:
- Knowledge of CentOS/Red Hat Linux
- Ability to work with Git version control systems
- Experience with scripting languages (e.g. Bash, Python)
Z narzędziami:
- Ansible
- GitLab
- Kubernetes
- AWS
- Bamboo
Pythona i Gita znam całkiem dobrze bo pracowałem trochę jako developer, na co dzień korzystam z Ubuntu ale nigdy nie używałem CentOS/Red hat - jakie pytania z tego środowiska mogą paść na rozmowie?
Może ktoś pracuje na podobnym stanowisku i powie jak w ogóle na co dzień wygląda praca?

#linux #pracait #support #programowanie #python #rozmowakwalifikacyjna
  • 16
  • Odpowiedz
@KevinMalone:
RedHat - popatrz sobie na zagadnienia z RHCSA. Bootowanie, odzyskiwanie hasła roota. Montowanie dysków. SeLinux.
Git - cały workflow z wersjonowaniem tzn. tworzenie branchy. Różnica miedzy branch a tag. Kiedy ich używać. Jak rozwiązywać konflikty mergowania. Jak być mergował do master brancha.
GitLab = GitOps. Runnery
  • Odpowiedz
@wcaleniepchamsiewmultikonto: no właśnie nie mam pojęcia jaka jest specyfika tego stanowiska bo z krótkiej rozmowy z hr wiele się nie dowiedziałem i dlatego postanowiłem zapytać tutaj bo może ktoś kojarzy ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Na juniora takie wymagania sa nieporozumieniem.

Masz na myśli te podrzucone przez mirków wyżej czy to co ja napisałem w poście?
  • Odpowiedz
@KevinMalone: Mysle, ze to jest trzecia linii supportu - pierwsza linia to telefony, druga to troche techniki i wysylanie ticketow na Jirze dla Ciebie, czyli ciagly mlyn.

Ja bedac Devops Engineer mialem 60% kodu, 10% incydentow i reszta to calle, szukanie rzeczy do kodu.

Rola na ktora aplikujesz (chyba) nie ma kodowania, wtedy korposzczury musialy by ja nazwac Devops Engineer (i placic wiecej), ale wymagania sa obecnie jak na devopsa. Zalezy
  • Odpowiedz
@wcaleniepchamsiewmultikonto: Szczerze to chciałbym po prostu wskoczyć głębiej w IT niż obecnie bo stanąłem w miejscu a nawet trochę się cofnąłem przez obecną pracę - na tym stanowisku są widełki 6k-10k brutto na uop więc wydaje mi się że faktycznie mogą wymagać sporo i mnie to trochę przerośnie bez faktycznego doświadczenia na podobnym stanowisku a tutaj junior będzie tylko z tytułu :p No ale fakt faktem nic o tym stanowisku/firmie nie
  • Odpowiedz
@KevinMalone: Ja miałem:
* Ansible- pytanie o role i ogólnie do czego wykorzystuje
* k8s- o zarządzanie dostępem - case: dodanie dostepu dla kogoś noweg - co trzeba zrobić oraz co to są role i cluster role
* aws- vpc, direct connect, lączenie vlanow z siecią AWS, oraz delegacja ról/uprawnień
- Linux- co to jest system load, co na niego wpływa, oraz filesystem dlaczego po usuwaniu plików
  • Odpowiedz
@WeriYard: już jestem po rozmowie i w sumie dużo z tego co piszesz się pokryło, ale na pytaniach o ansible i kubernetesie poległem bo nie zdążyłem tych tematów wystarczająco ogarnąć ( ͡° ʖ̯ ͡°)

ale dzięki, planuję się teraz podszkolić wiedząc czego wymagają i będę uderzał gdzie indziej jak stąd się nie odezwą :D
  • Odpowiedz