Wpis z mikrobloga

Jaka tu jest prawidłowa kolejność przejazdu poszczególnych pojazdów na skrzyżowaniu równorzędnym? Znalazłem test na necie i mam pewne wątpliwości. Niebieski musi puścić żółtego bo ten jedzie z naprzeciwka na wprost, żółty musi puścić czerwonego, bo ma go po prawej stronie, a czerwony musi puścić niebieskiego, bo też ma go po prawej stronie.
Seabag - Jaka tu jest prawidłowa kolejność przejazdu poszczególnych pojazdów na skrzy...

źródło: comment_1643759971fw1qegnIzflFqGQvVuwy5I.jpg

Pobierz
  • 37
@Seabag: W takich przypadkach, jeśli faktycznie występują, to polscy kierowcy głupieją ze względu na małą ilość dróg równorzędnych. Wszyscy się zatrzymają, bo jednak równorzędne skrzyżowanie, ale dalej to ktoś pojedzie pierwszy, ktoś kogoś przepuści i jakoś to będzie xD
@Zulf: chyba, że były światła i jest awaria. Ale wtedy ustala się która ulica jest ta z pierwszeństwem, a która ta z ustąp pierwszeństwa.
@Seabag:

W Polsce, zgodnie z art. 25 kodeksu drogowego, wszystkie skrzyżowania są równorzędne, o ile odpowiednie znaki lub sygnały drogowe nie ustalają pierwszeństwa dla któregoś z kierunków. Pierwszeństwo przejazdu na takim skrzyżowaniu ma pojazd nadjeżdżający z prawej strony (jeżeli wykonuje się skręt w lewo, należy także ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo).


Może jest już późno ale dalej nie rozumiem, dlaczego w uzasadnieniu ze
@Seabag: ja to rozumiem tak, że pierwszeństwo ma ten po prawej. Ostatni po prawej jest niebieski. Nie jedzie wprost tylko skręca. Ten z naprzeciwka ma pierwszeństwo bo jedzie prosto. Taka jest moja logika.

Czyli niebieski, żółty czerwony.