Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
Mireczki z tagu #lego i #cobi powiedzcie mi jak to jest. Kiedy skladam LEGO to krok po kroku i ma to sens, a przy COBI to momentami trzeba żonglować klockami albo musza one "wisiec" w powietrzu przez chwile. A juz po zlozenku Lego sie trzyma, a pojazdy Cobi latwo sie rozpadaja. Czy wynika to jedynie ze slabego projektowania Cobi czy dochodzi jeszcze jakosc spasowania elementow?

Ostatni nabytek od COBI dla atencji
Ja-qb - Mireczki z tagu #lego i #cobi powiedzcie mi jak to jest. Kiedy skladam LEGO t...

źródło: comment_1644148776Qnu2eSmcceda3652f4z40K.jpg

Pobierz
  • 20
@Ja-qb: to że się rozpadają, to na pewno kwestia dokładności przy produkcji. Lego ma bodajże gwarantowaną precyzję 0.1 mm. Raz kupiłem młodemu jakiś helikopter z Cobi i to gówno się ledwo trzymało kupy.

Ale np. podróba Lego Technic - Cada, nie jestem specjalistą od klocków, ale jakość wykonania jest dla mnie identyczna jak Lego. W życiu bym tego nie odróżnił. Mam ten zestaw z fotki.
bastianbastiante - @Ja-qb: to że się rozpadają, to na pewno kwestia dokładności przy ...

źródło: comment_1644149788euAFWeva0KaoKmoESbNfdW.jpg

Pobierz
@Ja-qb: cobi nie jest tak dokładne jak lego patrząc na zestawy, które mam z poprzednich lat, dwóch nowszych jeszcze nie otworzyłem, więc nie wiem jak jest teraz. Cobi ma inne klocki, dziwnie projektuje, podchodzi do klientów typowo po polsku, nie wiadomo kiedy będą nowości. Tu nie ma się co dziwić, że instrukcje są dziwne. Samoloty od góry wyglądają dobrze, od dołu już nie koniecznie, a czasami kiepsko.
@bastianbastiante: @d0n_chich0t: Bo lego kiedyś popełniło kardynalny błąd i uruchomiło produkcję w chinach - więc cały know-how poszedł i chińczycy produkują teraz podróby pełną parą. cada, lepin, sluban, ligao i nie wiem co tam jeszcze, na allegro tego pełno. A Cobi no cóż jakość jest średniawa co najwyżej, ale cena też niewysoka, wolę już wspierać polski januszex niż chińskie podróby...
@Ja-qb: nie wiem co tak narzekaja na jakośc klocków. Nie raz mam problem by dwa ze sobą połączyć, jeśli nie robię tego pod idealnym kątem. Do rozłączenia muszę używać płaskiego śrubokreta bo inaczej nie da rady. Na zagranicznych kanałach YT niektórzy nawet twierdzą, że jakościowo Cobi jest lepsze od Lego.
Wedlug mnie to wina projektowania. Mam np. Konigstigera i muszę uważać aby nie łapać go za boczne osłony, bo są one
@Majsterigor: bawić też się nimi można. Jak już model leży na ziemi to nic się nie rozpada. Ryzyko jest tylko przy przenoszeniu jak się źle złapie. Chinook ogólnie trzyma się świetnie, tylko to nieszczęsne śmigło łatwo odpada jak się o coś zahaczy czy potrząsa za mocno przy jednoczesnym przechyleniu modelu.
@phervers: raczej reverse engineering które od ponad dekady świetnie daje rade, nie trzeba transferu samej technologii.... coby nawet na zdjęciu które jest na opakowaniu się rozłazi, do tego te ich maszkarony, niektóre sety wyglądają jak by janusz na kacu projektował, ale jak widać są fani wspierają POLOK STRONG
@Polanin: Nie wiem już z tobą kiedyś chyba dyskutowałem na ten temat.

Spróbuję prosto: żeby takiego klocka wydusić na wtryskarce najpierw potrzebny jest ktoś kto to zaprojektuje, potem robi się jakieś prototypy ktoś sprawdza, testuje. Docelowo robi się formę do wtryskarki na podstawie projektu i produkujesz. Chinole wcinają się do tego procesu jak już cały R&D jest gotowy i produkują podróby.
@d0n_chich0t: Te maszkarony powinni wywalić do kosza, a co do projektów to no cóż, cobi nie ma na tyle hajsu żeby zatrudnić tysiące projektantów więc jadą po części na projektach fanów. Tak czy inaczej jakbym miał wybierać między cobi a chińskimi podróbami to wybrałby cobi...
@phervers: chiny to nie tylko Lepin->lego ale jest już trochę autorskich lub tez jak CADA nawiązuje współprace z ludźmi z rebrickable, cobi trafiło do mnie z aukcji charytatywnej, jakiś samolot mato bosko co za to z goofno było stało na stole i części odpadały, a jak ruszysz to juz katastrofa, jedyny plus ze kasa poszła na szczytny cel a cobi do kosza ¯\_(ツ)_/¯ jak przechodzę w sklepie obok Co-By to zawsze
Chinole wcinają się do tego procesu jak już cały R&D jest gotowy i produkują podróby.


@phervers: jaki r&d? Kupujesz urządzenia ze szkoleniem. Formę robi się elektrodrążeniem, albo zamawia w firmie zajmującej się tylko tym. Przy dużej skali zwykle we własnym zakresie. W klockach jedyne co jest problemem to projekt i to jedyne gdzie może być jakieś r&d (jeśli można to tak nazwać).