Wpis z mikrobloga

#pytanie #office365 #office2019 #word
Mirki, robię bibliografię w wordzie, ale style kompletnie mi nie pasują, niby jest jakiś poradnik jak zrobić własny, ale Bibword jest poza moim zasięgiem umiejętności #programowanie Próbowałem polecanej wtyczki Mendeley do worda, ale jest kijowa - nawet teraz widzę, że ma ocenę 1,4 w MS Store wystawioną przez 800 osób

Więc stworzyłem bibliografię w wordzie stylem APA, bo robi alfabetyczną listę bibliografii , a kolejność uporządkowania typu Barnaba C., Hałabała K. 2004, Tytuł książki. Warszawa, Wydawnictwo PWN też mi odpowiada.

Sęk w tym, że ta lista nie jest numerowana, więc muszę ją numerować ręcznie - to nie jest jeszcze problemem, problem jest taki, by cytowania w tekście odnosiły się bezpośrednio do stworzonej numeracji przy autorze. Czyli jeśli w bibliografii dana książka jest pod numerem (4) to chciałbym aby przy cytacie na koniec pisanego tekstu też była liczba (4).
Jeśli numer danej książki w bibliografii się zmieni (bo np. dodam nowe źródło które zmieni na liście kolejność alfabetyczną) to przy cytacie też - chodzi o to, żeby w jednym i drugim miejscu, zarówno przy cytacie jak i w bibliografii cyfra była zawsze jednakowa, tak by były zależne od siebie jak siostry syjamskie :D

Czy wiecie jak coś takiego zrobić w wordzie?
Niżej podaję przykład jak chciałbym by to mniej więcej wyglądało.

Potrzebuje czegoś takiego:
TEKST
Piszę jakiś tekst, na końcu danego akapitu ma się pojawić odwołanie do numeru w bibliografi w ten sposób że na końcu tekstu jest (3)

BIBLIOGRAFIA pownna być ułożona tak (alfabetycznie)

(2) Antolak K., 1998, Tytuł książki. Poznań, Wydawnictwo Poznańskie.
(3) Barnaba C., Hałabała K., 2004. Tytuł książki. Warszawa, Wydawnictwo PWN.
(4) Kosiba A., Wilczur R., Bińczycki J., 1981. Znachor. Warszawa, Wydawnictwo Świat.
(5) "Kolejne źródło"

Dlaczego to musi być zrobione w wordzie?
Ponieważ tak jak podałem w przykładzie wyżej, jeśli w trakcie pisania dodam kolejne źródło i alfabetycznie wypadnie np. między (2) i (3) to numer (3) w tekście będzie nieprawidłowy. Numer (3) na końcu tekstu będzie się odwoływał do złego numeru w bibliografii (będzie to po tej przykładowej zmianie (4))

Reasumując korzystanie z zewnętrznego źródła (programu) przy tworzeniu bibliografii nie zadziała. Word ma wbudowane style, ale nie pasują one do stylu który muszę zastosować. Co prawda dodałem użyte książki w Odwołania>wstaw cytat>dodaj nowe źródło i na tej podstawie mam stworzoną alfabetycznie ułożoną bibliografię (wg. stylu APA) bo odpowiada mi forma prezentacji poszczególnych źródeł (kolejność: autor pierwszy, rok, tytuł, miasto i wydawnictwo) ale nie rozwiązuje wyżej opisanego problemu - czyli braku numeracji listy i swoistego "zlinkowania" z cytatami w tekście.

Dziękuje jeśli komuś udało się przebrnąć przez tą ścianę tekstu :)
  • 9
@Imputator: kolejny kiepski program jak Mendeley? I po co aż dwie wtyczki LaTex oraz jabref -może coś więcej naskrobiesz jak to działa? I w jaki sposób miałbym się tym posłużyć, żeby rozwiązać mój problem.
@Tytanowy_Lucjan: Dokładnie tak. Piszę akapit i przy podaniu źródła na końcu czy też np. na początku ma być "Zadaniem profesora Kosiby (1)
(1) to odwołanie do zajmowanej pozycji (alfabetycznie ułożonej) w wykazie literatury (bibliografii)
Też mnie to zdziwiło, ale takie dostałem wytyczne, więc tak, w tekście cytowania będzie "zdaniem profesora Hałabały (4) bla bla bla"

Konkretne strony mam podawać tylko przy czasopismach i raportach
@Tytanowy_Lucjan: Nie, przy podaniu źródła (3) piszę stronę którą użyłem przy tym akapicie
a w bibliografi przy danej książce użyte strony np. Barnaba C., Hałabała K., 2004. Tytuł książki. Warszawa, Wydawnictwo PWN. s.450-452, 470-480 mniej więcej tak to leci.
@Blackman: zotero używałem już dawno temu i nie za długo. Ogólnie to dużo lepszy manager bibliografii niż mendeley, przynajmniej do pisania. Poogladaj sobie na yt jak używać. LaTeX to język, coś ala programowanie. Wygląda to dość strasznie na początku, ale jest proste. Potrzebny do tego kompilator żeby wyprodukować PDF.