Wpis z mikrobloga

@NieMamNicDoDodania: Zasada datum, novum

Temat – zwany także datum – to część nawiązująca do tego, co odbiorcy jest znane. Remat, albo novum, wprowadza informację nową. W języku polskim, szczególnie w piśmie, novum pojawia się najczęściej na końcu zdania! Oto przykład:


Kowalski opublikował artykuł o narkomanii.

Artykuł o narkomanii opublikował Kowalski.

Kowalski opublikował o narkomanii artykuł.

Artykuł o narkomanii Kowalski opublikował.

Kowalski artykuł o narkomanii opublikował.

Sens tych zdań nie powinien budzić
  • Odpowiedz
  • 1
@Logan00 twierdząco Nikt tak nie mówi ale jako odpowiedź na pytanie to już jak najbardziej. Odpowiedź Jarek lubi morele jest jak najbardziej poprawna ale niestety nie stylistycznie czy tam gramatycznie.
  • Odpowiedz
@KaiserBrotchen: chłopie, mówię Ci, że to nie jest zadanie dla chińczyka tylko polskiego dziecka, które potrafi wyłapać różnicę w pytaniach "Co lubi Jarek?" i "Kto lubi morele/Przez kogo morele są lubiane?" xD

Przedstawiam Ci właśnie argument - to nie jest skomplikowana sprawa dla dziecka, a jeśli nawet rodzic dziecka nie wyłapuje tej różnicy to jest po prostu problem :D

A najlepszy komentarz pod wpisem to jeden z najbardziej wyplusowanych:

"morele lubi
  • Odpowiedz
@murdoc: kolejna sprawa, że jeśli nie ogarniasz co to strona czynna/bierna i podmiot to może nie pisz już więcej do mnie, bo i tak sporo dzisiaj czasu na ciebie poświęciłem, a zwrot nadal ujemny xD
  • Odpowiedz
@NieMamNicDoDodania: Pomijając absurd tej sytuacji, fakt że to jest 1 klasa SP i ogólnie samo brzmienie odpowiedzi ucznia i tej „właściwej” (jakoś ta niepoprawna brzmi naturalniej), mnie zastanawia coś innego.

Patrząc na konstrukcje pytań, pierwsze to pytanie o dopełnienie, drugie to pytanie o podmiot. W angielskim jest to bardzo widoczne, np w ww przypadku:
1. What does Ewa like?
2. Who likes apricots?
Konstrukcja zdania w obu przypadkach jest całkiem inna
  • Odpowiedz
@NieMamNicDoDodania: Dodałbym do tego kompletnie bezsensowny przykład. Taka zmiana podmiotu ma sens, jeżeli ćwiczenie dotyczy strony biernej.

Jarek naprawia rower.
Rower jest naprawiany przez Jarka.

Wtedy inny zapis można traktować jako błąd. Ale w języku polskim konstrukcja nauczycielki jest nienaturalna, jeżeli nie ma charakteru porównania (Ewa lubi cytrusy, a morele lubi Jarek). Ja jako były pracownik naukowy wydziału filologicznego uznałbym ją za błędna stylistycznie. Wtłacza przy okazji do głowy dziecku zupełnie
  • Odpowiedz