Wpis z mikrobloga

Gorąca prośba do Mirków i Mirabelek w temacie #fizjoterapia i #rehabilitacja
Naderwałem przywodziciel uda dosyć mocno w trakcie upadku na boisku. Mięsień jest po lekkich przejściach z zeszłego roku ale bez problemu wróciłem do piłki nożnej. Tym razem miałem dodatkowo wyjątkowego pecha przy upadku no i stało się. Na USG widać stare obszary zwapnień w miejscu gdzie czuje ból i powstał ogromny krwiak. Mija właśnie tydzień i czuję, że stan ostry powoli przechodzi. Pierwsze 4 dni stosowałem protokół RICE + maść z heparyną na krwiak gdy się pojawił. Pytanie czy zabiegi, które powinienem powoli wprowadzać w ramach fizjoterapii czy też Optimal Loading to: rolowanie, masaż, ćwiczenia izometryczne, rozciąganie? Jeśli tak to w jakiej kolejności najlepiej ? Kiedy mogę wprowadzić ćwiczenia z niewielkim obciążeniem i pełnym zakresem ruchu? Czy wszystkie czynności mogę już wykonywać do progu bólu ? Chłodzić mięsień lodem po zabiegach? Jeżeli macie jakieś materiały, linki, wskazówki czy cokolwiek to będę mega wdzięczny za podesłanie.
  • 2
@Kukeiro: To zależy ( ͡º ͜ʖ͡º)

Na USG widać stare obszary zwapnień w miejscu


@Kukeiro: Zwapnienie czy zabliznowacenie? Bo to jest zajebista różnica i zupełnie inaczej się postępuje.

Rolowanie - forma przekrwienia i rozluźnienia.
Masaż - jw - to są podstawowe elementy rehabilitacji pourazowej, które się wprowadza nawet po 24h po urazie. Są różne szkoły dot. stanu zapalnego, czy jest on pożądany czy nie. Tak
@Poemat: Lekarz użył słowa "zwapnienia". Zwapnienia miałem zaobserwowane również przy poprzedniej kontuzji (długotrwały stan zapalny) lecz w obrębie samego przyczepu przywodziciela. Obecnie też czuje ból w tym miejscu jednak o bardzo umiarkowanym nasileniu w stosunku do fragmentu mięśnia przywodziciela kilka-kilkanaście centymetrów poniżej przyczepu.
Czyli póki naderwanie nie jest wygojone powinienem stosować masaż + rolowanie + izometria - pytanie jaka częstotliwość / długość takich sesji? Pracuje zdalnie i teoretycznie mogę nawet kilka