Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Hej,
wrzucam jeszcze raz, bo zapomniałem o tagach #pieniadze #gielda #ekonomia #gospodarka #kredyt #kredythipoteczny #nieruchomosci

Pojawiło się ostatnio trochę wpisów na temat WIBORu (np. https://www.wykop.pl/wpis/64549631/wibor-czym-tak-naprawde-jest-czego-mozemy-sie-spod/), jaki to zły wskaźnik, jak banki na nim oszukują itp. Jako osoba znająca temat w praktyce chciałem po krótce wyjaśnić czym tak naprawdę jest WIBOR i dlaczego w większości tych wpisów jest za mało merytoryki, a za dużo rozgoryczenia kredytobiorców. Opiszę też różnice pomiędzy WIBORem a LIBORem i dlaczego manipulacja tym drugim była tak łatwa.

TLDR: Nie jest to wskaźnik idealny, ale nie można bez uzasadnienia mówić że zmanipulowany przez banki, bo to byłoby bardzo trudne (znacznie trudniejsze niż przy LIBORze), a za wysokość stawek odpowiada głownie NBP.

1. Czym jest WIBOR i stawki WIBOR?
WIBOR odpowiada na pytanie po ile przeciętnie banki w Polsce są w stanie pożyczyć sobie pieniądze na dany termin. I to ten termin jest w nazwie stawki a więc mamy od WIBOR ON na jeden dzień po WIBOR1Y, czyli pożyczkę na 1 rok. W kredytach wykorzystywane są najczęściej 3M i 6M. Co do zasady stawka 6M powinna być wyższa od 3M, jako że dłuższa pożyczka oznacza większe ryzyko. Raty mogą być aktualizowane w takich samych okresach, ale nie jest to konieczne.

2. Kto i jak go ustala?
Dedykowany podmiot w ramach GPW (Giełdy w Warszawie), a więc niezależny od banków, codziennie o 11 pyta kilkanaście banków uczestniczących w fixingu o to za ile są skłonni dać i wziąć pożyczkę od innego banku. Zmiany odpowiedzi powinny mieć zapisane w banku uzasadnienie (np. wzrost przez zwiększenie oczekiwań inflacyjnych). Dwie skrajne wartości są odrzucane a z reszty wyciągana jest średnia. Tu już widać, że pojedynczy bank nie jest w stanie zmanipulować stawki.

3. Transakcyjność
Manipulacja WIBORem byłaby też trudna z jeszcze jednego, bardzo ważnego powodu. Przez 15 minut po podaniu stawek banki są zobowiązane do zawarcia po nich transakcji do wysokości kilku-kiludziesięciu mln PLN (zależy od tenoru). Dodatkowo NBP czasem pyta banki o kwotowania, z reguły tylko pyta, ale może też zawrzeć transakcje, a nikt przecież niechciałby wziąć dodatkowych 100 mln depozytu po zawyżonej stawce. W pełni transakcyjna stawką jest POLONIA (zlicza średnią stawkę z transakcji z całego dnia), sprawdźcie czy aż tak bardzo różni się od WIBORu. WIBOR ON za wczoraj to 3,46, a POLONIA 3,31

4. WIBOR a LIBOR
Jak już wiemy, dlaczego trudno zmanipulować WIBOR, to czemu tak łatwo udało się to z LIBORem. Po pierwsze WIBOR jest znacznie młodszy od LIBORu i gdy powstał to od razu na podstawie londyńskich doświadczeń przyjęto lepsze założenia. W Polsce kwotuje się 2 stawki, WIBOR i WIBID, a więc stawka pożyczki i depozytu. LIBOR mówił tylko o jednej stronie, więc łatwiej było ukryć manipulacje. Po drugie LIBOR nie dawał opcji zawarcia transakcji po kwotowanych stawkach, więc banki mogły podawać stawki odbiegające od wykorzystywanych przez nich. Trzeci, wydaje mi się najważniejszy, bardzo okrężnie zadawane pytanie w trakcie fixingu. Banki w przypadku LIBORu były pytane o to za ile myślą, że ktoś pożyczyłby im pieniądze (The rate at which an individual Contributor Panel bank could borrow funds, were it to do so by asking for and then accepting inter-bank offers in reasonable market size, just prior to 11.00 London time.). Łatwo w tym przypadku usprawiedliwić nierynkowe kwotowania.

5. Skoro WIBOR jest taki dobry to czemu jest taki wysoki w porównaniu do stopy NBP i muszę płacić więcej za rate?
Ponieważ stopy NBP są w użyciu "na teraz", a WIBOR używany w kredytach mówi o przeciętnych stawkach w ciągu 3 lub 6 miesięcy od teraz. Biorąc pod uwagę galopującą inflację itp. banki spodziewają się wzrostu stóp w ciągu najbliższych miesięcy i stąp takie a nie inne kwotowania WIBORu.Tak więc szukając odpowiedzi na powód rosnących rat kredytu należy raczej pytać NBP dlaczego dopuścił do tak wysokiej inflacji. Banki komercyjne są odbiorcami polityki pieniężnej kształtowanej przez bank centralny.

6. Skoro WIBOR jest taki dobry, to czemu oprocentowanie lokat jest tak daleko od niego?
Ponieważ w systemie jest dużo pieniędzy. Polacy praktycznie nie inwestują na giełdzie, w obligacje, w inwestycjach alternatywnych itp. potrafią tylko trzymać pieniądze w bankach i w nieruchomościach. Stopa inwestycji jest obecnie bardzo niska przez kilka czynników (rządy, pandemia, teraz wojna itp.) i przez to banki nie muszą walczyć o klientów depozytowych, bo po 1) nie ma komu dawać dodatkowych pożyczek, po 2) i bez zachęt depozyty rosną (część osadu na rachunkach bieżących jest też traktowana długoterminowo).

Podsumowując, zamiana WIBORu na wskaźnik transakcyjny to dobry pomysł, ale nie spodziewajcie, że od tego sytuacja kredytobiorców, jak i lokujących oszczędności się jakkolwiek poprawi. Do tego trzeba by niezależnej odpowiedzialnej polityki pieniężnej (a to raczej nie z tym przezesem NBP), jak i przychylnego, a przede wszystkim stabilnego, otoczenia politycznego. Biznes i inwestycje lubią spokój i przewidywalność, a tego u nas coraz mniej.

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #623a3e022291e1f02584b263
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Przekaż darowiznę
  • 22
Przez 15 minut po podaniu stawek banki są zobowiązane do zawarcia po nich transakcji do wysokości kilku-kiludziesięciu mln PLN (zależy od tenoru). Dodatkowo NBP czasem pyta banki o kwotowania, z reguły tylko pyta, ale może też zawrzeć transakcje, a nikt przecież niechciałby wziąć dodatkowych 100 mln depozytu po zawyżonej stawce.


@AnonimoweMirkoWyznania:
Co ty mi tutaj za uszami #!$%@?, że banki MUSZĄ od siebie pożyczać pieniądze nawet jeśli ich nie potrzebują? xD
@AnonimoweMirkoWyznania:
Jedno zasadne pytanie juz padlo ile takich transakcji miedzybankowych jest codziennie?

Jak mowi Zwiazek Bankow Polskich :

Stawki rynku międzybankowego są ogłaszane publicznie i w Polsce (w odniesieniu do waluty PLN) są znane jako Wibor/Wibid (Warsaw Interbank Offered Rate/Warsaw Interbank Bid Rate5). Stawka Wibor jest kosztem pieniądza jaki musi ponieść bank, który chce pożyczyć pieniądze w walucie polskiej, tj. PLN od innego banku i wychodzi z takim zapotrzebowaniem na rynek
Pobierz emil-hogan - @AnonimoweMirkoWyznania: 
Jedno zasadne pytanie juz padlo ile takich tr...
źródło: comment_1648029669gTVq7yHXTcmBziM0Zquy8P.jpg
@AnonimoweMirkoWyznania: Banki mogą podać dowolną stawkę WIBOR i nie ma żadnych konsekwencji za podawanie wartości która nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Tu już widać, że pojedynczy bank nie jest w stanie zmanipulować stawki.


Co za problem żeby banki ugadały się co do wysokości WIBOR skoro i tak nie ma żadnych konsekwencji za podawanie wartości z kapelusza?

Rozumiem że pojęcie "kartel" kojarzy ci się tylko z Kolumbią i narkotykami?
Przez 15 minut po podaniu stawek banki są zobowiązane do zawarcia po nich transakcji do wysokości kilku-kiludziesięciu mln PLN


@AnonimoweMirkoWyznania: to coś kiepsko im to zobowiązanie wychodzi.

Jak już wiemy, dlaczego trudno zmanipulować WIBOR


XDD

Dalej nie czytam bo i tak już cię inni zaorali.
@Flypho:

Skoro Polacy praktycznie nie inwestują i w depozytach jest mnóstwo pieniędzy to po jakiego #!$%@? banki miałyby pożyczać jakiekolwiek pieniądze, skoro mogą udzielać kredytów z tych depozytów właśnie? Sam się #!$%@? w swoje kłamstwa xD.


nie każdy bank jest tak samo skapitalizowany

niektóre banki mogą być bliżej granicy rezerwy obowiązkowej i z tego np wynika zróżnicowanie oprocentowanie depozytów między bankami
niektóre banki mogą być bliżej granicy rezerwy obowiązkowej i z tego np wynika zróżnicowanie oprocentowanie depozytów między bankami


@WarolKajtyla:
Aha, i te "niektóre" tak zaburzają tę średnią, tak? Jasne, pewnie jest tak, że 2 banki pożyczają po 60%, reszta 0% i średnia, niestety wychodzi. No tak było #!$%@? xD, wcale nie jest tak, że wszystkie banki, nawet te największe, które żadnej kasy nie pożyczały i pożyczać nie będą, deklarują podobny wibor.
OP: @Flypho Banki muszą i pożyczają między sobą pieniądze cały czas Prosty dowód to obrót na rynku O/N publikowany przez NBP https://www.nbp.pl/home.aspx?c=/ascx/StawkaPolonia.ascx tylko wczoraj i tylko O/N czyli pożyczki/depozyty na 1 dzień miały wysokość 2,6 mld PLN. Wynika to z wielu powodów, wymienię tyko kilka z nich:
- bank obsługujący głównie firmy będzie miał odpływ pieniędzy każdego 10 dnia miesiąca przez wypłaty pensji i musi wtedy dopożyczyć (przecież nie zaoferuje klientom
OP: @emil-hogan Jeżeli pytasz w ogóle, to nie ma jeszcze danych za 2021, ale za 2020 3,7 mld PLN dziennie (https://www.nbp.pl/systemfinansowy/rozwoj2020.pdf str. 238). Same pożyczki jednodniowe (uwzględnianie przy wyliczeniu POLONIA to 1-2 z wyskokami nawet do 5 mld dziennie. Jeżeli pytasz konkretnie o WIBOR 3M/6M to prawie w ogóle nie ma takich pożyczek, bo banki od upadku Lehman Brothers są nie chętne na operacje na takich długich terminach, ale to
@AnonimoweMirkoWyznania:

Odnośnie kosztu finansowania równego 0, posłużę się przykładem, kupiłeś dom na wsi za 500 tys. PLN, przez kolejny rok na tej wsi nie kupiono żadnego więcej domu, ale trzy osoby wybudowały się za 300 tys. PLN. Ile kosztuje zakup domu na tej wsi? 0, 300, czy może 500 tys.?


Odnośnie tego fragmentu poproszę o szersze wytłumaczenie jeśli to możliwe, ponieważ jakoś nie widzę zależności w tym przykładzie. Inna kwestia dotycząca
OP: @mphbp Chodzi o to, że umowy kredytowe mówiły że oprocentowanie kredytu opiera się średni koszt pozyskania funduszy na rynku finansowym (reprezentowany przez stawkę WIBOR). Nawet gdyby banki nie musiały pożyczać niczego na rynku międzybankowym przez 1 czy ileś dni, to nie można powiedzieć, że stawka wynosi wtedy 0. Tak samo jak np, na giełdzie gdy brak transakcji danego dnia, to do wyceny przyjmuje się cenę z poprzedniej sesji, czy właśnie