Wpis z mikrobloga

W przedszkolu jest coś takiego jak "preorientacja zawodowa".
Głównie chodzi o to, żeby dzieciom przedstawić różne zawody.

Np. raz zaprosili policjanta.

Do udziału zapraszani są rodzice.
Na ostatnim zebraniu pytam się czy w ogóle z rodziców ktoś się zgłosił.
No i niestety nie, i mi się smutno zrobiło.

Chętnie bym sam poszedł, ale co ja im pokażę z #programowanie?
Ma ktoś jakieś pomysły?
Myślałem może, że lepiej pójść bardziej w #elektronika czy coś.

#tatacontent #programowanie #dzieci #elektronika
  • 35
@budyn: O Panie. Ciężki temat. Robiłem kiedyś prelekcje w różnych szkołach. Dzieciaki 12 lat i wzwyż da się zainteresować tematem i wciągnąć w rozmowę. W drugiej podstawówki to się czułem jakbym im nie przeszkadzał w zabawie XD Ale ogólnie nie bardzo ogarniam małe dzieci.
Myślę że jakiś mini robót byłby opcja.
@budyn: Byłem, ciężko dotrzeć do takich maluchów. Wpada im 100 pomysłów na minute. Wziąłem laptopa i pokazałem grę Lightbot, która moim zdaniem jest idealna jeśli chodzi o programowanie i przedszkolaków. Wcześniej krótka 3 minut opowiastka że programowanie polega na tym że się pisze instrukcję i komputer je szybko wykonuje, prezentacja na jednym dziecku które miało wykonywać instrukcje i potem praktyka w grze, każde dziecko jeden level rozwaliło i pozdro 600
@budyn: Zrób im programowanie dla przedszkolaka. To się nazywa kodowanie, odbywa się w formie zabawowej i jest wstępem do programowania. Przykładowe zabawy:
1. Układanie rytmów: koło- kwadrat- koło- kwadrat- koło- kwadrat a dzieci kontynuują. W zależności co mają w przedszkolu (klocki, obrazki, liczmany, figurki czy kapsle) można układać rytm według koloru czy kształtu, ale ważne żeby nie było to skomplikowane. Dla starszych dzieci rytm typu: pomidor- ogórek- marchewka (powtórzone co najmniej
@budyn: Ja byłem w przedszkolu z drukarką 3d i zabrałem arduino, breadboardy, przyciski, diody i jakieś brzęczki. Pisaliśmy razem program (wcześniej wydrukowałem kartki z komendami w różnych kolorach aby dzieci same układały kod na podłodze) 5-6 latki ogarniały temat a w międzyczasie drukarka drukowała napis z nazwą grupy który zaprojektowaliśmy na początku - 5 mm wysokości oraz jakieś znaczki na drzwi do toalety.

Dzieciaki były zachwycone drukarką i na początku miałem
@budyn: poczytaj o kodowaniu dla dzieci :) i może taką gierkę z kodowania z nimi zrób (to można zrobić na dywanie, jest wielka plansza itd., niestety pewnie musiałbyś sobie to przygotować sam)
Chętnie bym sam poszedł, ale co ja im pokażę z #programowanie?

Ma ktoś jakieś pomysły?


@budyn: Kupujesz lego i robisz robota wgrywasz prosty algorytm i go.

5-6 latki mają takie zajęcia jak robotyka. W droższej** (albo lepiej zaopatrzonej) wersji masz klocki lego i różne etapy. np od składaniu młynu w którym kręci się wiatrak do składania ludzika i "zaprogramowania"* mu 3 czy tam 4 ruchów.

*na tablecie się "programuje" ruchy
@budyn idź powiedz że tiktok i Minecraft trzeba było programować i tym się zajmujesz. Mój 5 letni kuzyn jak się dowiedział że programuje to zadawał mi pytania czy mu zaprogramuje nowego Minecrafta. Spytaj się może najpierw pani wychowawczyni czym są teraz takie małolaty podjarane, o czym mówią najwięcej. A na pewno rodzice daja im telefon do zabawy. Potem ubierz to wszystko w ładna historyjkę i są wszystkie twoje.