Wpis z mikrobloga

Jak to jest z nadpłatą kredytu przy wzroście stóp procentowych?

Dajmy na to do spłaty 250 000zł na 20lat.
Aktualna rata 2000zł.
Wzrost raty przy podniesieniu stóp o 1% to 200zł.

Czyli dajmy na to w maju rata 2000zł
W czerwcu 2200zł
W lipcu 2400zł

Chciałem nadpłacić kredyt 150 000zł.
Nadpłacając w maju przy racie 2000zł, ile zaoszczędzam nadpłacając w lipcu przy racie 2400zł?

Wszystkie kwoty dla uproszczenia.

#inflacja #finanse #kredythipoteczny #kredyt #banki #nieruchomosci
  • 25
@wetorek2: Dzięki za pomoc. To jeszcze zapytam inaczej.

Dajmy na to muszę zapłacić prowizji 5000zł za nadpłatę 150k jeśli to zrobię w ciągu 2 lat od teraz.
To opłaca się poczekać te 2 lata czy nadpłacić? Zakładając że rata za 2 lata wzrośnie do 2500zl?
Dajmy na to muszę zapłacić prowizji 5000zł za nadpłatę 150k jeśli to zrobię w ciągu 2 lat od teraz.

To opłaca się poczekać te 2 lata czy nadpłacić? Zakładając że rata za 2 lata wzrośnie do 2500zl?


@krzychummm: imo dalej sie oplaca ale bedziesz do przodu o te 3% mniej niz byś mogl byc, przelicz czy moze czasem na obligacjach wiecej nie zarobisz, choć wątpie.
@wetorek2: Kredyt brałem w 2016 roku. Z tym, że nie wiem jak to jest liczone. Ponieważ miałem transze.

Miałem też program MDM. I przez 5 lat jak spłacę wcześniej to muszę zwrócić proporcjonalnie sumę tego dofinansowania. Stąd moje pytania. Aktualnie spłacając kredyt 5200zł muszę zapłacić zwrotu za MDM.
Za rok już minie 5lat i nie będę musiał spłacać tego. Z tym, że zastanawiam się czy nie zaoszczędzę teraz nadpłacając kredyt nawet
krzychummm - @wetorek2: Kredyt brałem w 2016 roku. Z tym, że nie wiem jak to jest lic...

źródło: comment_16509087559N5ehK60Dr4rvgwjWcnL0s.jpg

Pobierz
@krzychummm: Przy MDM te 5 lat liczone jest od aktu notarialnego, żeby przed upływem 5 lat nie zwracać części dopłaty możesz dokonać nadpłaty nieprzekraczającej jej wartości. Przykładowo: jeżeli dopłata z MDM wyniosła 25000, możesz nadpłacić np. 24900 bez żadnych konsekwencji.
@krzychummm: jesli brakuje rok, to bym poczekal znajdując mozliwie najlepsze oprocentowanie na lokacie lub obligacjach. Wibor i tak masz aktualizowany co 3 lub 6miesiecy, wiec masz mrozone oprpcentowanie na ten czas. Drugi bardzo dobry kalkulator:
Www.kalkulatorkredytu.com
@krzychummm: Przerabiałem to, 5 lat jest liczone od aktu. Też chciałem nadpłacić ponad połowę kredytu, ale jak robiłem kalkulacje w zeszłym roku różnica w zaoszczędzonych odsetkach nie pokrywała mi konieczności zwrotu części MDM. Ostatecznie zrobiłem nadpłatę żeby nie przekroczyć dopłaty MDM i czekam do sierpnia z resztą nadpłaty. Jak sprawdzałem dla obecnych stóp to wychodzi mi teraz mniej więcej na 0, więc nie kombinuję i czekam już do sierpnia.
@d4mn: 5lat liczone od aktu? W banku millenium mi powiedziała, że od wypłaty kasy z MDM.

A oni na końcu dają MDM jak już bank udzieli całość kredytu. Nie wiem jak to liczyć bo akt notarialny podpisałem w2016 roku. Ale to była umowa deweloperska, a odbiór w 2017r, a mdm w marcu 2018r.
Można nadpłacić tylko o kwotę mdm tak też zrobiłem.
Wgl nad tym wszystkim się zastanawiam ze względu na
@krzychummm: No w ustawie dot. MDM jest wszystko przecież ( ͡° ͜ʖ ͡°)
5 lat od nabycia mieszkania, a mieszkanie nabywa się w momencie podpisania aktu, nie kredytu. Za google:
"Od kiedy liczymy terminy? Termin 5 lat przez jaki obowiązują ograniczenia liczony jest od daty nabycia mieszkania w MdM. To szczególnie ważne dla osób kupujących na rynku pierwotnym, gdyż w tych transakcjach akt notarialny nabycia często może
@krzychummm: Kalkulacja jest prosta, opłacalność zależy od indywidualnej sytuacji każdego z nas. Znajdź w necie kalkulator nadpłat kredytów hipotecznych, sprawdź ile byś zaoszczędził na odsetkach gdybyś teraz dokonał nadpłaty w kwocie o której myślisz. Wylicz ile musiałbyś zwrócić MDM, odejmij od zaoszczędzonych odsetek koszt zwrotu MDM i tyle, cała filozofia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@d4mn: Taki jest zapis w umowie MDM.

Warunek ten jest wymagany w okresie 5lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności (lub spółdzielczego własnościowego do prawa) mieszkania.
@krzychummm: No niestety, umowa kredytowa zawiera wyłącznie wartość dofinansowania MDM, a nie ma żadnych zapisów odnośnie samego programu - trzeba to ogarnąć na własną rękę. Ja swoją umowę kredytową podpisałem w 2016, ale akt miałem w 2017. W 2021 minęło mi 5lat od podpisania kredytu, więc nie obejmują mnie prowizje/opłaty od nadpłaty kredytu względem umowy kredytowej, ale żeby nie musieć zwracać części z programu MDM muszę czekać do sierpnia 2022 i
@d4mn: Ok dzięki za info. A jeszcze może się orientujesz dajmy na to spłacam 100k zł ze skróceniem okresu spłaty. Jakie wtedy są proporcje raty kapitałowej i odsetkowej?
Takie jak aktualnie czy wtedy zmieniają się do tego okresu co nadpłaciłem. W sensie teraz mam np. 600zł kapitał 1400 odestka.
@krzychummm: Jak nadpłatą skracasz okres, to część kapitałowa Ci rośnie, a odsetkowa maleje. W jakiej dokładnie proporcji? Nikt Ci precyzyjnie tego tutaj nie wyliczy. Musiałbyś podać oprocentowanie kredytu, pozostałą kwotę oraz pozostały okres spłaty, żeby można było wyliczyć przybliżone wartości.
@krzychummm: Policzyłem hipotetyczny przykład:

Kapitał pożyczony 200k, okres spłaty 240 miesięcy, oprocentowanie 6%. Rata równa wychodzi ~1432 zł, 1000 zł odsetki, 432 zł kapitał (dla pierwszego miesiąca).

Nadpłacenie kwotą 100k, która ma skrócić okres kredytowania przy zachowaniu wysokości raty, skutkuje skróceniem okresu kredytowania o 154 miesiące, do 86 miesięcy. Proporcje w racie zmieniają się na 500 zł odsetek i 932 zł kapitału.

Musiałbyś mi podać parametry swojego kredo, żeby przybliżyć ile